
NFZ obcina kontrakty szpitalom niepublicznym
W tym roku świadczeniodawcy usług medycznych nie musieli przystępować do konkursów, jednak nie mogą być pewni, że ich umowy zostaną przedłużone na dotychczasowych warunkach. Powody do zmartwienia mają w szczególności zarządzający niepublicznymi placówkami medycznymi, które mają otrzymać niższe kontrakty. Dyrektor mazowieckiego szpitala Endoterapia dostał od urzędników propozycję kontraktu mniejszego o 20 proc., co jego zdaniem może zagrozić normalnemu funkcjonowaniu placówki. Jak tłumaczy, obniżki dotknęły placówkę już rok wcześniej i dotyczyły wyceny kolonoskopii, jednak budżet udało się zbilansować. Dalsze cięcia oznaczają kolejne kłopoty.
Cięcia dotknęły również Lux Med, który w przyszłym roku otrzyma o 5 mln złotych mniej na działalność ambulatoryjną, co również równa się zmniejszeniu kontraktu o 20 proc. Niechlubnym rekordzistą jak Centrum Multi-Medica Sp. z.o.o, któremu Fundusz obniżył wyceny wszystkich świadczeń, w związku z czym otrzyma ponad połowę mniej pieniędzy niż w 2013 roku.
Problem drastycznego zmniejszania kontraktów dotyczy przede wszystkim placówek prywatnych, w przypadku publicznych straty są nieduże, a pole do negocjacji pierwotnej propozycji większe. Zdaniem przedstawicieli szpitali niepublicznych system ewidentnie faworyzuje publiczne placówki, mimo że kontrakty NFZ są podstawą działalności również tych znajdujących się w rękach prywatnych. Zarzucają również, że kryteria przyznawania kontraktów są niejasne.
NFZ przekonuje, że to nie typ placówki, lecz rodzaj oferowanych świadczeń wpływa na wycenę, a priorytetem jest zabezpieczenie kontraktów w placówkach ratujących życie i świadczących opiekę onkologiczną.
Źródło: Gazeta Prawna