Właściwości orzechów egzotycznych

Orzechy egzotyczne, podobnie jak te tradycyjne, zawierają dużo składników odżywczych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Oprócz wielkości i wyglądu, różnią je także właściwości, jakimi się charakteryzują. Oto najważniejsze z nich.

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie są nasionami drzewa o nazwie orzesznica wyniosła. To największe źródło selenu pochodzenia roślinnego i z tego względu już jeden orzech jest w stanie pokryć całe dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Z tego względu orzechom brazylijskim przypisuje się również właściwości antynowotworowe. Dodatkowo poprawią naszą odporność i usprawnią pracę układu sercowo-naczyniowego. Sięgać po nie powinny także osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i nadciśnieniem, ponieważ zawarte w orzechach tłuszcze wpływają na redukcję tych problemów. Spożywanie orzechów brazylijskich zalecane jest także po operacjach i w przypadku oparzeń, ze względu na to, że mają pozytywny wpływ na odbudowę naskórka. Tłoczony z nich olej znajduje także zastosowanie w kosmetyce przez zawartość wysokiego stężenia kwasu oleinowego.

Orzechy piniowe

Orzechy piniowe to nasiona sosny iglastej. Charakteryzuje je intensywny aromat, a także wysoka zawartość białka, przez co wspomagają pracę układu trawiennego i są dobrym źródłem energii. Na spożywanie orzechów piniowych powinny decydować się osoby, które często dopadają skurcze – są bogate w magnez, który stymuluje pracę mięśni, a ponadto działa antystresowo. Obfitują również w cynk oraz tłuszcze, które regulują poziom złego cholesterolu. Zawarta w nich witamina E, oprócz właściwości antynowotworowych, dba również o dobry wygląd skóry. Orzechy piniowe wykorzystywane są także w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, niedokrwistości czy reumatyzmie.

Orzechy pekan

Orzechy pekan są co prawda wysokokaloryczne (w 100 g występuje ok. 700 kalorii), ale posiadają też ważne składniki odżywcze, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Są nimi przede wszystkim antyoksydanty, które działają zbawiennie na pracę serca i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Charakteryzuje je specyficzny smak i aromat, przez co wykorzystywane są w wielu domowych potrawach, szczególnie deserach. Zawarty w nich błonnik wyeliminuje problemy z trawieniem, a nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Orzechy pekan to także cenne źródło cynku, witamin B1, C, K oraz białka. Działają pozytywnie na skórę oraz wzmacniają włosy i paznokcie.

Orzechy cola

Orzechy cola stanowiły kiedyś funkcję substancji smakowej w Coca Coli, dopóki nie zastąpiły ich substancje chemiczne. Zawierają więcej kofeiny niż kawa, lecz mniej niż guarana. Są zatem świetnym źródłem energii – działają pobudzająco, wpływają na redukcję zmęczenia i polepszenie stanu fizycznego oraz psychicznego. Orzechy cola są cennym źródłem potasu, choliny, betainy oraz teobrominy, dlatego stosowne są również w lecznictwie – pomogą przy migrenie czy gorączce.

Orzechy kokosowe

Orzechy kokosowe są cenione pod względem zawartości oleju – mają wysokie stężenie tłuszczu, który działa zbawiennie na kondycję serca oraz dodaje energii. Ponadto posiadają dużą dawkę błonnika, pokrywająca całe dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. W 100 g orzechów znajdziemy aż 23 g błonnika, który stymuluje prawidłowe działanie układu trawiennego, więc powinny sięgać po nie osoby z problemami żołądkowymi. Orzechy kokosowe to także źródło fitosteroli, czyli roślinnych odpowiedników cholesterolu, które dbają o jego prawidłowy poziom. Obecna jest w nich również witamina B1, B5, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas, miedź i mangan.

Orzechy indyjskie

Orzechy indyjskie to cenne źródło cynku, magnezu i potasu, więc dobrze stymulują pracę mięśni. Znajdują zastosowanie w kosmetyce np. jako składnik szamponów. Posiadają pozytywny wpływ na stan skóry – w lecznictwie wykorzystywane są do leczenia egzemy, łuszczycy i piegów. Najbardziej znane są jednak ze swoich właściwości piorących. Orzechy indyjskie zawierają saponinę, czyli rodzaj detergentu, który oprócz właściwości myjących i oczyszczających wykazuje działanie odtłuszczające. Zmiękczają i dezynfekują wodę doskonale wywabiając plamy bez użycia chemii, przez co sprawdzą się dla alergików i osób z problemami skórnymi.


Podziel się: