Pakiet onkologiczny może zostać wstrzymany
Katarzyna Szulik

Pakiet onkologiczny może zostać wstrzymany

Zgodnie z doniesieniami „Faktu”, sztandarowy projekt Ministerstwa Zdrowia, czyli pakiet onkologiczny, może nie wejść w życie w założonym terminie 1 stycznia 2015 r. ze względu na liczne zastrzeżenia.

Wstrzymanie pakietu mieli sugerować premier Kopacz i jej doradcy, którzy dostrzegają w projekcie szereg niedoróbek, na które zwracali uwagę również przedstawiciele środowiska lekarskiego. Do tej pory wszystko wskazywało na to, że premier Kopacz ma w tej kwestii pełne zaufanie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i to właśnie plany wprowadzenia pakietu onkologicznego miały zadecydować o pozostawieniu go na stanowisku.

Tymczasem, przedstawiciele wielu organizacji, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych zwracają uwagę na liczne błędy i niedociągnięcia pakietu, które skazują go na niepowodzenie. Zarzuty dotyczą ogólnej słabości merytorycznej jego zapisów, braku dodatkowych środków na realizację zawartych w nim celów, pominięcia Cancer Planu, czyli długofalowej strategii walki z rakiem oraz nieprzemyślanych szkoleń dla lekarzy rodzinnych, które mają się odbywać wyłącznie na szczeblu centralnym, a nie regionalnym.

Kolejna uwaga dotyczy wąskiej specjalizacji pakietu, który w założeniu miał być onkologiczny i kolejkowy, a więc skupiony na zmniejszeniu czasu oczekiwania do lekarzy wszystkich specjalności. W aktualnie omawianym projekcie ta kwestia została całkowicie pominięta, choć problem kolejek dotyczy większości dziedzin. Lekarze krytykują również dodatkową biurokrację związaną z wprowadzeniem karty leczenia onkologicznego. Formularze liczą siedem stron, do których trzeba doliczyć dodatkowe dokumenty dla NFZ. W rezultacie czas, który powinien zostać poświęcony pacjentowi będzie marnowany na wypełnianie druków.

Lekarze nie apelują o całkowitą rezygnację z pakietu, ale o przesunięcie wprowadzenia go w życie oraz zmiany, w których wdrożeniu są gotowi pomóc. We wspólnym oświadczeniu kierują do premier Kopacz prośbę o spotkanie i wspólne konsultacje, a także proponują przeprowadzenie pilotażu pakietu w jednym z województw przed wprowadzeniem nowych przepisów w całej Polsce.

Źródło: Fakt/Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij