Pakiet onkologiczny może zostać wstrzymany
Katarzyna Szulik

Pakiet onkologiczny może zostać wstrzymany

Zgodnie z doniesieniami „Faktu”, sztandarowy projekt Ministerstwa Zdrowia, czyli pakiet onkologiczny, może nie wejść w życie w założonym terminie 1 stycznia 2015 r. ze względu na liczne zastrzeżenia.

Wstrzymanie pakietu mieli sugerować premier Kopacz i jej doradcy, którzy dostrzegają w projekcie szereg niedoróbek, na które zwracali uwagę również przedstawiciele środowiska lekarskiego. Do tej pory wszystko wskazywało na to, że premier Kopacz ma w tej kwestii pełne zaufanie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i to właśnie plany wprowadzenia pakietu onkologicznego miały zadecydować o pozostawieniu go na stanowisku.

Tymczasem, przedstawiciele wielu organizacji, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych zwracają uwagę na liczne błędy i niedociągnięcia pakietu, które skazują go na niepowodzenie. Zarzuty dotyczą ogólnej słabości merytorycznej jego zapisów, braku dodatkowych środków na realizację zawartych w nim celów, pominięcia Cancer Planu, czyli długofalowej strategii walki z rakiem oraz nieprzemyślanych szkoleń dla lekarzy rodzinnych, które mają się odbywać wyłącznie na szczeblu centralnym, a nie regionalnym.

Kolejna uwaga dotyczy wąskiej specjalizacji pakietu, który w założeniu miał być onkologiczny i kolejkowy, a więc skupiony na zmniejszeniu czasu oczekiwania do lekarzy wszystkich specjalności. W aktualnie omawianym projekcie ta kwestia została całkowicie pominięta, choć problem kolejek dotyczy większości dziedzin. Lekarze krytykują również dodatkową biurokrację związaną z wprowadzeniem karty leczenia onkologicznego. Formularze liczą siedem stron, do których trzeba doliczyć dodatkowe dokumenty dla NFZ. W rezultacie czas, który powinien zostać poświęcony pacjentowi będzie marnowany na wypełnianie druków.

Lekarze nie apelują o całkowitą rezygnację z pakietu, ale o przesunięcie wprowadzenia go w życie oraz zmiany, w których wdrożeniu są gotowi pomóc. We wspólnym oświadczeniu kierują do premier Kopacz prośbę o spotkanie i wspólne konsultacje, a także proponują przeprowadzenie pilotażu pakietu w jednym z województw przed wprowadzeniem nowych przepisów w całej Polsce.

Źródło: Fakt/Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij