Choroby układu oddechowego oraz ciąża najczęstszymi przyczynami zwolnień lekarskich
Katarzyna Szulik

Choroby układu oddechowego oraz ciąża najczęstszymi przyczynami zwolnień lekarskich

Takie wnioski płyną z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013" przygotowanym przez grupę Medicover, która wzięła pod lupę również ogólną kondycję zdrowotną pracowników oraz koszty ich zwolnień.

Wnioski wyciągnięto na podstawie analizy informacji na temat 180 tys. pracowników w wieku od 18-67 lat, korzystających z abonamentów medycznych grupy Medicover. Raport potwierdza rosnące zagrożenie nadwagą i otyłością, z którą zmaga się połowa badanych. Aż 36 proc. z nich spełnia normy nadwagi, 15 proc. otyłości, natomiast 47 proc. ma prawidłową wagę ciała, a u 2 proc. stwierdzono anemię. Wskaźnik wagi wiąże się z poziomem cholesterolu, który mieści się w zdrowych normach u 46 proc. badanych.

W badaniu wzięto pod lupę również najczęstsze przyczyny brania zwolnień lekarskich. Na pierwszym miejscu znalazły się ciąża i połóg, które odpowiadają za 40 proc. ogółu zwolnień. Na drugim, z wynikiem 28 proc., uplasowały się choroby układu oddechowego, a na dwóch kolejnych – schorzenia układu ruchu oraz urazy (odpowiednio 8 i 7 proc.). Współautorka raportu dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska tłumaczy tak duży odsetek zwolnień z tytułu ciąży tendencją do coraz późniejszego zakładania rodziny, co niesie za sobą większe prawdopodobieństwo powikłań na tym tle.

Przekrój przyczyn zwolnień do pewnego stopnia pokrywa się z listą powodów, dla których odwiedzamy lekarzy. Zdecydowana większość pracowników chodzi na wizyty profilaktycznie (64 proc.), ale drugą najczęstszą przyczyną są choroby układu oddechowego, na które wskazało 40 proc. badanych. Dalej w kolejności znalazły się schorzenia układu ruchu (22 proc.) i krążenia (12 proc.) oraz urazy.

Raport zwraca także uwagę na koszty związane z przebywaniem pracowników na zwolnieniach. Z szacunkowych danych wynika, że statystyczny pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby przez 12 dni w roku, a do tego co najmniej kilka razy odwiedza specjalistę w godzinach pracy. Koszty nieobecności często zwiększa konieczność wypłaty nadgodzin osobom, które realizują obowiązki chorego lub zatrudnienie pracowników na zastępstwo. Z drugiej strony, jak zauważa współautorka raportu dr n. med. Agnieszka Motyl, warto pamiętać, że unikanie lekarzy również generuje koszty, ponieważ pracownik niezdrowy i niestosujący się do poleceń specjalistów jest mniej efektywny.

Źródło: PAP/Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij