Polacy dokonali przełomu: sparaliżowany pacjent odzyskał sprawność
Katarzyna Szulik

Polacy dokonali przełomu: sparaliżowany pacjent odzyskał sprawność

Polskim i brytyjskim lekarzom udało się dokonać rzeczy dotąd niemożliwej – przywrócili sprawność mężczyźnie z zerwanym rdzeniem kręgowym. Pionierska operacja, przeprowadzona w Uniwersyteckimi Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, powiodła się dzięki wykorzystaniu węchowych komórek glejowych.

Sukces dziś określany mianem medycznego cudu jest wynikiem długoletnich badań i współpracy naukowców z wrocławskiej Akademii Medycznej oraz University College London. Badania nad wykorzystaniem komórek glejowych w regeneracji rdzenia kręgowego były prowadzone od 2002 roku w Katedrze i Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Węchowe komórki glejowe, znajdujące się w jamie nosowej i opuszce węchowej mózgu, są jedynymi elementami układu nerwowego zdolnymi do samoistnego odtworzenia się w razie zniszczenia, dlatego właśnie one zostały wykorzystanie w pionierskiej terapii.

Polskim naukowcom udało się opracować metodę pozyskiwania, izolacji oraz hodowli ludzkich komórek glejowych, co pozwoliło na przeprowadzenie czterech operacji przy ich użyciu. Wśród pacjentów znalazł się Dariusz Fidyk, który w 2010 r. został napadnięty i dźgnięty nożem w plecy, co spowodowało całkowity paraliż od pasa w dół. Mimo długiej rehabilitacji, lekarze wykluczyli jakąkolwiek możliwość odzyskania czucia, więc operacja była jego jedyną nadzieją na powrót do zdrowia.

By ją przeprowadzić, lekarze musieli wykorzystać ponad pół miliona komórek glejowych pochodzących z opuszki węchowej w mózgu. Wybrano właśnie je, ponieważ wykazują znacznie lepsze zdolności regeneracji od komórek z jamy nosowej. Między fragmentami zerwanego rdzenia powstała mierząca 8 milimetrów wyrwa, w której najpierw lekarze musieli umieścić łączący je most. Do tego celu wykorzystali fragment tkanki z włóknami nerwowymi pobrany z kostki mężczyzny, na który następnie wszczepiono komórki glejowe, mające z czasem wypełnić wyrwę i połączyć zerwane fragmenty rdzenia.

Pozytywne efekty operacji były widoczne już po 4 miesiącach, gdy Dariusz Fidyk zaczął odzyskiwać czucie w nogach. Dziś, po upływie 1,5 roku, jest w stanie samodzielnie przejść kilka metrów podparty na drążkach lub balkoniku. Odzyskana sprawność pozwoliła mu też na prowadzenie samochodu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Operacja wpłynęła również na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Pan Dariusz może do pewnego stopnia kontrolować pracę pęcherza moczowego i jelit oraz ma szansę odzyskać sprawność seksualną.

Operacja, której poddano Polaka odniosła największy sukces spośród czterech przeprowadzonych do tej pory, a systematyczna rehabilitacja daje szanse na kolejne postępy. Lekarze nie są jednak w stanie zagwarantować całkowitego powrotu do zdrowia, ponieważ Dariusz Fidyk jest pierwszym człowiekiem na świecie, u którego udało się odnowić ciągłość rdzenia kręgowego i cofnąć skutki paraliżu.

Lekarze z Wrocławia zapowiedzieli poszukiwania kolejnych chętnych do operacji, by potwierdzić skuteczność opracowanej metody. Szansę na odzyskanie sprawności mają jednak wyłącznie pacjenci, u których paraliż nastąpił po przecięciu rdzenia, czyli tak, jak u pana Dariusza. To bardzo rzadka sytuacja, ponieważ do jego zerwania najczęściej dochodzi w wyniku złamania lub zmiażdżenia.

W środowisku lekarzy udana operacja jest postrzegana jako ogromny przełom, jednak niektórzy studzą entuzjazm przypominając, że Polak jest jak na razie jedyną osobą na świecie, której udało się pomóc. Nie mniej jednak nie ulega wątpliwości, że ten sukces daje ogromną nadzieję wszystkim ofiarom paraliżu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij