Pamięć i koncentracja uczniów
Anna Posmykiewicz

Pamięć i koncentracja uczniów

Nowy rok szkolny to dla wielu dzieci początek przygody związanej z edukacją szkolną. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby były one pełne energii, a jednocześnie potrafiły skupić swoją uwagę na lekcjach. Czasami nadmiar obowiązków powoduje, że maluchy czują się zmęczone, mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy i koncentracją. Jak zatem wspomóc naszych milusińskich, aby chodzenie do szkoły i nauka nie były tylko przykrym obowiązkiem, ale kojarzyły się z czymś przyjemnym? Co zrobić, aby dzieciom łatwiej było się skupić i szybciej przyswoić nowy materiał?

Sen

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby maluch był wyspany. Dziecko nie powinno spać krócej  niż 8 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, rano będzie miał problem ze wstaniem z łóżka, będzie osowiały i apatyczny. Nie będzie mógł się skoncentrować na lekcjach, bowiem cały czas będzie czuł się zmęczony i śpiący. Natomiast dziecko, które położy się spać o „rozsądnej godzinie”, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, nie będzie miało problemów z nauką w szkole. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej nauczy się nowych zagadnień i sprawniej odrobi lekcje.

Aktywność

Poza tym na pamięć i koncentrację także bardzo korzystnie wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem o tym, aby po powrocie ze szkoły do domu dziecko nie spędzało całego swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Wyjdźmy z maluchem chociaż na półgodzinny spacer,  spędźmy trochę czasu zbierając kolorowe jesienne liście i kasztany. Zaprocentuje to na pewno lepszymi wynikami w nauce naszego dziecka.

Obowiązki

Pamiętajmy też o tym, aby nie obarczać naszego dziecka zbyt dużą ilością obowiązków. Nie zapominajmy o tym, że to tylko dziecko i angielski, niemiecki, francuski, taniec, szermierka i basen będą na pewno nadmiernym obciążeniem dla małego organizmu. Pozwólmy wybrać dziecku jedno lub dwa zajęcia dodatkowe, na które będzie uczęszczało po szkole. Dzięki temu dziecko będzie w stanie skupić się na zajęciach, będzie tez miało czas na to, aby systematycznie się na nie przygotowywać. Spowoduje to, że maluch na pewno osiągnie zdecydowanie lepsze rezultaty niż gdyby uczestniczył w niezliczonej ilości zajęć.

Dieta

Pamiętajmy też o tym, aby dziecko miało zapewnioną racjonalną dietę. Posiłki lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce spowodują, że maluch będzie miał zapewnioną właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie mu się skoncentrować na lekcjach w szkole. Dlatego też, zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju na drugie śniadanie, po których dzieci czują się ospałe, dajmy maluchowi kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że dziecko po powrocie do domu musi zjeść także domowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii także bowiem korzystnie wpływa na pamięć.

Stosując wszystkie wymienione „metody”, będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko ma zapewnione właściwe warunki do nauki. Dodatkowo, aby wspomóc malucha, możemy podawać mu suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację, jednak musimy pamiętać, że najważniejszy dla „młodego mózgu” jest właściwy styl życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij