Pamięć i koncentracja uczniów
Anna Posmykiewicz

Pamięć i koncentracja uczniów

Nowy rok szkolny to dla wielu dzieci początek przygody związanej z edukacją szkolną. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby były one pełne energii, a jednocześnie potrafiły skupić swoją uwagę na lekcjach. Czasami nadmiar obowiązków powoduje, że maluchy czują się zmęczone, mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy i koncentracją. Jak zatem wspomóc naszych milusińskich, aby chodzenie do szkoły i nauka nie były tylko przykrym obowiązkiem, ale kojarzyły się z czymś przyjemnym? Co zrobić, aby dzieciom łatwiej było się skupić i szybciej przyswoić nowy materiał?

Sen

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby maluch był wyspany. Dziecko nie powinno spać krócej  niż 8 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, rano będzie miał problem ze wstaniem z łóżka, będzie osowiały i apatyczny. Nie będzie mógł się skoncentrować na lekcjach, bowiem cały czas będzie czuł się zmęczony i śpiący. Natomiast dziecko, które położy się spać o „rozsądnej godzinie”, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, nie będzie miało problemów z nauką w szkole. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej nauczy się nowych zagadnień i sprawniej odrobi lekcje.

Aktywność

Poza tym na pamięć i koncentrację także bardzo korzystnie wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem o tym, aby po powrocie ze szkoły do domu dziecko nie spędzało całego swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Wyjdźmy z maluchem chociaż na półgodzinny spacer,  spędźmy trochę czasu zbierając kolorowe jesienne liście i kasztany. Zaprocentuje to na pewno lepszymi wynikami w nauce naszego dziecka.

Obowiązki

Pamiętajmy też o tym, aby nie obarczać naszego dziecka zbyt dużą ilością obowiązków. Nie zapominajmy o tym, że to tylko dziecko i angielski, niemiecki, francuski, taniec, szermierka i basen będą na pewno nadmiernym obciążeniem dla małego organizmu. Pozwólmy wybrać dziecku jedno lub dwa zajęcia dodatkowe, na które będzie uczęszczało po szkole. Dzięki temu dziecko będzie w stanie skupić się na zajęciach, będzie tez miało czas na to, aby systematycznie się na nie przygotowywać. Spowoduje to, że maluch na pewno osiągnie zdecydowanie lepsze rezultaty niż gdyby uczestniczył w niezliczonej ilości zajęć.

Dieta

Pamiętajmy też o tym, aby dziecko miało zapewnioną racjonalną dietę. Posiłki lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce spowodują, że maluch będzie miał zapewnioną właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie mu się skoncentrować na lekcjach w szkole. Dlatego też, zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju na drugie śniadanie, po których dzieci czują się ospałe, dajmy maluchowi kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że dziecko po powrocie do domu musi zjeść także domowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii także bowiem korzystnie wpływa na pamięć.

Stosując wszystkie wymienione „metody”, będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko ma zapewnione właściwe warunki do nauki. Dodatkowo, aby wspomóc malucha, możemy podawać mu suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację, jednak musimy pamiętać, że najważniejszy dla „młodego mózgu” jest właściwy styl życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij