Pamięć i koncentracja uczniów
Anna Posmykiewicz

Pamięć i koncentracja uczniów

Nowy rok szkolny to dla wielu dzieci początek przygody związanej z edukacją szkolną. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby były one pełne energii, a jednocześnie potrafiły skupić swoją uwagę na lekcjach. Czasami nadmiar obowiązków powoduje, że maluchy czują się zmęczone, mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy i koncentracją. Jak zatem wspomóc naszych milusińskich, aby chodzenie do szkoły i nauka nie były tylko przykrym obowiązkiem, ale kojarzyły się z czymś przyjemnym? Co zrobić, aby dzieciom łatwiej było się skupić i szybciej przyswoić nowy materiał?

Sen

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby maluch był wyspany. Dziecko nie powinno spać krócej  niż 8 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, rano będzie miał problem ze wstaniem z łóżka, będzie osowiały i apatyczny. Nie będzie mógł się skoncentrować na lekcjach, bowiem cały czas będzie czuł się zmęczony i śpiący. Natomiast dziecko, które położy się spać o „rozsądnej godzinie”, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, nie będzie miało problemów z nauką w szkole. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej nauczy się nowych zagadnień i sprawniej odrobi lekcje.

Aktywność

Poza tym na pamięć i koncentrację także bardzo korzystnie wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem o tym, aby po powrocie ze szkoły do domu dziecko nie spędzało całego swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Wyjdźmy z maluchem chociaż na półgodzinny spacer,  spędźmy trochę czasu zbierając kolorowe jesienne liście i kasztany. Zaprocentuje to na pewno lepszymi wynikami w nauce naszego dziecka.

Polecane dla Ciebie

Obowiązki

Pamiętajmy też o tym, aby nie obarczać naszego dziecka zbyt dużą ilością obowiązków. Nie zapominajmy o tym, że to tylko dziecko i angielski, niemiecki, francuski, taniec, szermierka i basen będą na pewno nadmiernym obciążeniem dla małego organizmu. Pozwólmy wybrać dziecku jedno lub dwa zajęcia dodatkowe, na które będzie uczęszczało po szkole. Dzięki temu dziecko będzie w stanie skupić się na zajęciach, będzie tez miało czas na to, aby systematycznie się na nie przygotowywać. Spowoduje to, że maluch na pewno osiągnie zdecydowanie lepsze rezultaty niż gdyby uczestniczył w niezliczonej ilości zajęć.

Dieta

Pamiętajmy też o tym, aby dziecko miało zapewnioną racjonalną dietę. Posiłki lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce spowodują, że maluch będzie miał zapewnioną właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie mu się skoncentrować na lekcjach w szkole. Dlatego też, zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju na drugie śniadanie, po których dzieci czują się ospałe, dajmy maluchowi kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że dziecko po powrocie do domu musi zjeść także domowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii także bowiem korzystnie wpływa na pamięć.

Stosując wszystkie wymienione „metody”, będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko ma zapewnione właściwe warunki do nauki. Dodatkowo, aby wspomóc malucha, możemy podawać mu suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację, jednak musimy pamiętać, że najważniejszy dla „młodego mózgu” jest właściwy styl życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij