Pamięć i koncentracja uczniów
Anna Posmykiewicz

Pamięć i koncentracja uczniów

Nowy rok szkolny to dla wielu dzieci początek przygody związanej z edukacją szkolną. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby były one pełne energii, a jednocześnie potrafiły skupić swoją uwagę na lekcjach. Czasami nadmiar obowiązków powoduje, że maluchy czują się zmęczone, mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy i koncentracją. Jak zatem wspomóc naszych milusińskich, aby chodzenie do szkoły i nauka nie były tylko przykrym obowiązkiem, ale kojarzyły się z czymś przyjemnym? Co zrobić, aby dzieciom łatwiej było się skupić i szybciej przyswoić nowy materiał?

Sen

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby maluch był wyspany. Dziecko nie powinno spać krócej  niż 8 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, rano będzie miał problem ze wstaniem z łóżka, będzie osowiały i apatyczny. Nie będzie mógł się skoncentrować na lekcjach, bowiem cały czas będzie czuł się zmęczony i śpiący. Natomiast dziecko, które położy się spać o „rozsądnej godzinie”, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, nie będzie miało problemów z nauką w szkole. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej nauczy się nowych zagadnień i sprawniej odrobi lekcje.

Aktywność

Poza tym na pamięć i koncentrację także bardzo korzystnie wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem o tym, aby po powrocie ze szkoły do domu dziecko nie spędzało całego swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Wyjdźmy z maluchem chociaż na półgodzinny spacer,  spędźmy trochę czasu zbierając kolorowe jesienne liście i kasztany. Zaprocentuje to na pewno lepszymi wynikami w nauce naszego dziecka.

Obowiązki

Pamiętajmy też o tym, aby nie obarczać naszego dziecka zbyt dużą ilością obowiązków. Nie zapominajmy o tym, że to tylko dziecko i angielski, niemiecki, francuski, taniec, szermierka i basen będą na pewno nadmiernym obciążeniem dla małego organizmu. Pozwólmy wybrać dziecku jedno lub dwa zajęcia dodatkowe, na które będzie uczęszczało po szkole. Dzięki temu dziecko będzie w stanie skupić się na zajęciach, będzie tez miało czas na to, aby systematycznie się na nie przygotowywać. Spowoduje to, że maluch na pewno osiągnie zdecydowanie lepsze rezultaty niż gdyby uczestniczył w niezliczonej ilości zajęć.

Dieta

Pamiętajmy też o tym, aby dziecko miało zapewnioną racjonalną dietę. Posiłki lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce spowodują, że maluch będzie miał zapewnioną właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie mu się skoncentrować na lekcjach w szkole. Dlatego też, zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju na drugie śniadanie, po których dzieci czują się ospałe, dajmy maluchowi kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że dziecko po powrocie do domu musi zjeść także domowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii także bowiem korzystnie wpływa na pamięć.

Stosując wszystkie wymienione „metody”, będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko ma zapewnione właściwe warunki do nauki. Dodatkowo, aby wspomóc malucha, możemy podawać mu suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację, jednak musimy pamiętać, że najważniejszy dla „młodego mózgu” jest właściwy styl życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij