×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pamięć i koncentracja uczniów

Nowy rok szkolny to dla wielu dzieci początek przygody związanej z edukacją szkolną. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby były one pełne energii, a jednocześnie potrafiły skupić swoją uwagę na lekcjach. Czasami nadmiar obowiązków powoduje, że maluchy czują się zmęczone, mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy i koncentracją. Jak zatem wspomóc naszych milusińskich, aby chodzenie do szkoły i nauka nie były tylko przykrym obowiązkiem, ale kojarzyły się z czymś przyjemnym? Co zrobić, aby dzieciom łatwiej było się skupić i szybciej przyswoić nowy materiał?

Sen

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby maluch był wyspany. Dziecko nie powinno spać krócej  niż 8 godzin dziennie. Jeśli maluch położy się spać późnym wieczorem, rano będzie miał problem ze wstaniem z łóżka, będzie osowiały i apatyczny. Nie będzie mógł się skoncentrować na lekcjach, bowiem cały czas będzie czuł się zmęczony i śpiący. Natomiast dziecko, które położy się spać o „rozsądnej godzinie”, rano wstanie zadowolone i uśmiechnięte, nie będzie miało problemów z nauką w szkole. Także po powrocie do domu zdecydowanie szybciej nauczy się nowych zagadnień i sprawniej odrobi lekcje.

Aktywność

Poza tym na pamięć i koncentrację także bardzo korzystnie wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem o tym, aby po powrocie ze szkoły do domu dziecko nie spędzało całego swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Wyjdźmy z maluchem chociaż na półgodzinny spacer,  spędźmy trochę czasu zbierając kolorowe jesienne liście i kasztany. Zaprocentuje to na pewno lepszymi wynikami w nauce naszego dziecka.

Obowiązki

Pamiętajmy też o tym, aby nie obarczać naszego dziecka zbyt dużą ilością obowiązków. Nie zapominajmy o tym, że to tylko dziecko i angielski, niemiecki, francuski, taniec, szermierka i basen będą na pewno nadmiernym obciążeniem dla małego organizmu. Pozwólmy wybrać dziecku jedno lub dwa zajęcia dodatkowe, na które będzie uczęszczało po szkole. Dzięki temu dziecko będzie w stanie skupić się na zajęciach, będzie tez miało czas na to, aby systematycznie się na nie przygotowywać. Spowoduje to, że maluch na pewno osiągnie zdecydowanie lepsze rezultaty niż gdyby uczestniczył w niezliczonej ilości zajęć.

Dieta

Pamiętajmy też o tym, aby dziecko miało zapewnioną racjonalną dietę. Posiłki lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce spowodują, że maluch będzie miał zapewnioną właściwą dawkę naturalnych witamin i minerałów, co spowoduje, że łatwiej będzie mu się skoncentrować na lekcjach w szkole. Dlatego też, zamiast słodkiego batona czy puszki gazowanego napoju na drugie śniadanie, po których dzieci czują się ospałe, dajmy maluchowi kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami oraz butelkę wody mineralnej. Nie zapominajmy o tym, że dziecko po powrocie do domu musi zjeść także domowy obiad i kolację. Właściwa dzienna podaż kalorii także bowiem korzystnie wpływa na pamięć.

Stosując wszystkie wymienione „metody”, będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko ma zapewnione właściwe warunki do nauki. Dodatkowo, aby wspomóc malucha, możemy podawać mu suplementy diety poprawiające pamięć i koncentrację, jednak musimy pamiętać, że najważniejszy dla „młodego mózgu” jest właściwy styl życia.


Podziel się: