
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowo…
Okazuje się, że pierwsze dźwięki i słowa wypowiedziane przez dziecko są warunkowane między innymi doświadczeniami związanymi z pobieraniem pokarmu. Maluszek ssąc pokarm z piersi lub z butelki, już od pierwszych dni życia intensywnie pracuje na to, aby za kilka miesięcy wypowiedzieć upragnione przez wszystkich pierwsze słowo. Pobieranie pokarmu służy nie tylko do zaspokajania potrzeb żywieniowych, ale stanowi również wczesny trening aparatu mowy! W czasie ssania pracują dokładnie te same mięśnie, które w przyszłości odpowiadają za artykulację pierwszych dźwięków. Prawidłowe ssanie wymaga od dziecka intensywnej pracy warg. Dolna warga ściśle przylega do dolnej części piersi lub smoczka i uniemożliwia wypływanie pokarmu z jamy ustnej. Górna warga również przylega do piersi lub smoczka i poprzez aktywne wywieranie nacisku na pierś lub smoczek pobiera pokarm. Nie możemy zapominać, że w czasie pobierania pokarmu, również bardzo ważną rolę spełnia oddychanie. Dziecko ssąc prawidłowo oddycha przez nos, nie mieszając powietrza z przyjmowanym pokarmem.
Upragnione słowo „mama"
Intensywna praca warg w czasie ssania, kieruje naszą uwagę w stronę tzw. „głosek dwuwargowych: „m, b, p”. Jeżeli uwzględnimy przy tym oddychanie wyłącznie przez nos, to łatwo przewidzieć, którą głoskę jako pierwszą wybierze maluszek? Oczywiście będzie to głoska nosowa „m”! Stąd rodzice słusznie rozpoznają pierwsze sylaby, takie jak „ma-ma-ma”,
z których już tylko krok, do upragnionego pierwszego „mama”.
Jak można zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka?
Wiedząc o tym, rodzice powinni pamiętać, że pobieranie pokarmu to proces służący nie tylko zaspokajaniu podstawowych potrzeb żywieniowych, ale również proces odpowiadający za prawidłowy rozwój mowy. Pierwsze dźwięki wypowiedziane przez dziecko zależą bowiem także od jakości ssania. Dlatego też należy dbać o jego prawidłowy przebieg. Prawidłowy przebieg ssania to inwestycja w rozwój komunikacyjny Twojego dziecka! Jeśli nie karmimy naszego dziecka piersią to istotną rolę odgrywają tutaj akcesoria do karmienia butelką, a przede wszystkim smoczek. Należy wybierać taki, który promuje model aktywnego ssania i jest dynamiczny, tzn. modyfikuje swój kształt w czasie ssania, dopasowując się do rytmu i siły ssania dziecka.
Polecane dla Ciebie
Czy wiesz że:
- Pierwsze dźwięki wypowiedziane przez dziecko, takie jak np. „gu – gu – ge - ge” lekarze określają jako GŁUŻENIE.
- Następnie około 5-6-go miesiąca życia następuje płynne przejście do tzw. GAWORZENIA, które jest odpowiedzią na różne bodźce z otoczenia. Wtedy najczęściej można usłyszeć „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”, „da-da”, „ne-ne” itp.