Kiedy dziecko mówi pierwsze słowo…
Jacek Szewski

Kiedy dziecko mówi pierwsze słowo…

Tak długo wyczekiwane przez rodziców pierwsze słowo ich pociechy wcale nie jest przypadkowe – uważają lekarze-neonatolodzy.

Okazuje się, że pierwsze dźwięki i słowa wypowiedziane przez dziecko są warunkowane między innymi doświadczeniami związanymi z pobieraniem pokarmu. Maluszek ssąc pokarm z piersi lub z butelki, już od pierwszych dni życia intensywnie pracuje na to, aby za kilka miesięcy wypowiedzieć upragnione przez wszystkich pierwsze słowo. Pobieranie pokarmu służy nie tylko do zaspokajania potrzeb żywieniowych, ale stanowi również wczesny trening aparatu mowy! W czasie ssania pracują dokładnie te same mięśnie, które w przyszłości odpowiadają za artykulację pierwszych dźwięków. Prawidłowe ssanie wymaga od dziecka intensywnej pracy warg. Dolna warga ściśle przylega do dolnej części piersi lub smoczka i uniemożliwia wypływanie pokarmu z jamy ustnej. Górna warga również przylega do piersi lub smoczka i poprzez aktywne wywieranie nacisku na pierś lub smoczek pobiera pokarm.  Nie możemy zapominać, że w czasie pobierania pokarmu, również bardzo ważną rolę spełnia oddychanie. Dziecko ssąc prawidłowo oddycha przez nos, nie mieszając powietrza z przyjmowanym pokarmem.

Upragnione słowo „mama"

Intensywna praca warg w czasie ssania, kieruje naszą uwagę w stronę tzw. „głosek dwuwargowych: „m, b, p”.  Jeżeli uwzględnimy przy tym oddychanie wyłącznie przez nos, to łatwo przewidzieć, którą głoskę jako pierwszą wybierze maluszek? Oczywiście będzie to głoska nosowa „m”! Stąd rodzice słusznie rozpoznają pierwsze sylaby, takie jak „ma-ma-ma”,
z których już tylko krok, do upragnionego pierwszego „mama”. 

Jak można zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka?

Wiedząc o tym, rodzice powinni pamiętać, że pobieranie pokarmu to proces służący nie tylko zaspokajaniu podstawowych potrzeb żywieniowych, ale również proces odpowiadający za prawidłowy rozwój mowy. Pierwsze dźwięki wypowiedziane przez dziecko zależą bowiem także od jakości ssania. Dlatego też należy dbać o jego prawidłowy przebieg. Prawidłowy przebieg ssania to inwestycja w rozwój komunikacyjny Twojego dziecka! Jeśli nie karmimy naszego dziecka piersią to istotną rolę odgrywają tutaj akcesoria do karmienia butelką, a przede wszystkim smoczek. Należy wybierać taki, który promuje model aktywnego ssania i jest dynamiczny, tzn. modyfikuje swój kształt w czasie ssania, dopasowując się do rytmu i siły ssania dziecka.

Polecane dla Ciebie

Czy wiesz że:

  • Pierwsze dźwięki wypowiedziane przez dziecko, takie jak np. „gu – gu – ge - ge” lekarze określają jako GŁUŻENIE.
  • Następnie około 5-6-go miesiąca życia następuje płynne przejście do tzw. GAWORZENIA, które jest odpowiedzią na różne bodźce z otoczenia. Wtedy najczęściej można usłyszeć „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”, „da-da”, „ne-ne” itp.
Dobór akcesoriów do karmienia ma decydujący wpływ na wczesny trening aparatu mowy dziecka. Najlepsze są akcesoria promujące aktywne ssanie, gdyż to one wymagają od dziecka intensywnej pracy mięśni oralnych w czasie pobierania pokarmu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • Magnez na poziomie rozszerzonym – nauka i praca bez stresu

    W przypadku wystąpienia zmniejszonej odporności na stres, zmęczenia, osłabienia koncentracji i uwagi warto rozważyć suplementację magnezu. Witamina B6 zwiększa stopień wchłaniania tego pierwiastka. Antystresowe działanie produktów z magnezem może być wzmocnione dzięki adaptogenom.

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij