Wstydliwa grzybica
Ewa Pakuła

Wstydliwa grzybica

Na basenie, siłowni, solarium najłatwiej jest zakazić się grzybicą - chorobą, na którą cierpi niemal 20% Polaków.

Jak można się zarazić?

 • Nie noś tej samej pary butów codziennie.
 • Unikaj skarpet z włókien syntetycznych.
 • Wybieraj buty skórzane, które pozwolą twojej skórze oddychać.
 • Unikaj używania wspólnych ręczników, skarpet i butów.
 • Nie chodź boso w publicznych przebieralniach, miej zawsze na stopach klapki.
 • Kąp się krótko, a po umyciu pamiętaj, aby starannie wycierać skórę między palcami stóp.
 • Miej zawsze krótko obcięte paznokcie u stóp.

Grzyby chorobotwórcze występują praktycznie wszędzie - na przedmiotach, z którymi się stykamy, w powietrzu, na skórze, a nawet w naszym organizmie. Grzybica atakuje bardzo często osoby dbające o swoje zdrowie i kondycję, regularnie korzystające z pływalni, fitness-klubów, sauny czy solarium. Częste narażanie skóry na stosowanie mydła o nieodpowiednim, zasadowym odczynie pH, jej długotrwałe moczenie (np. w basenie) lub długotrwałe noszenie obuwia sportowego, w którym stopy się pocą, mogą osłabiać naturalne bariery ochronne skóry przed inwazją grzybów. Jednocześnie grzyby lubią bardzo środowisko ciepłe i wilgotne, i dlatego dobrze rozmnażają się na drewnianych kratkach, łazienkowych matach lub na terakocie pod prysznicami. Stąd łatwo o zakażenie skóry stóp, która będąc zmacerowana wilgocią, jest idealnym siedliskiem dla grzybicy. Toteż podstawowym zabezpieczeniem przed zakażeniem grzybicą w publicznych łaźniach jest chodzenie w klapkach. Nie lecząc jej, narażamy na niebezpieczeństwo swoich najbliższych, ponieważ grzybica jest wysoce zakaźna. Wystarczy kontakt z przedmiotami, których używają osoby zakażone grzybicą, takimi jak: obuwie, grzebienie, ręczniki, gąbki, pumeksy czy niedokładnie spłukana wanna. Czasem do zakażenia wystarczy przymierzenie ubrania kolegi lub koleżanki, ich butów lub tzw. "kapci gościnnych", wizyta u fryzjera, kosmetyczki, na basenie czy na siłowni. Stosowanie niektórych leków (steroidy, cytostatyki, antybiotyki) może również usposabiać do rozwoju grzybicy, w związku z tym należy stosować je ściśle według zaleceń lekarza.

Leczenie - im wcześniej tym lepiej

Grzybica początkowo wygląda niegroźnie. Może to być lekkie swędzenie między palcami stóp, później pojawia się tam pęknięcie i sączenie naskórka. Zmiany te mogą przechodzić na paznokcie, które szybko zmieniają zabarwienie z różowego na żółte lub szarożółte, grubieją, stają się bardziej łamliwe i wykruszają się. Rozwój grzybicy może doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokcia. Z nieleczonych paznokci grzybica może przenosić się na skórę stóp i rąk oraz zdrowe paznokcie. Skuteczną profilaktykę i terapię grzybicy naskórkowej zapewniają preparaty działające miejscowo na skórę. Są one najczęściej w postaci zasypki lub aerozolu, który można stosować na skórę oraz do wnętrza obuwia i skarpet. W przypadku grzybicy paznokci konieczne jest podawanie leku doustnego. Kuracja jest tym prostsza, im choroba jest mniej zaawansowana. Najczęściej jest to tabletka leku przeciwgrzybiczego podawana raz dziennie. Lek dostaje się wraz z krwią do zaatakowanych przez grzyby tkanek i tam je niszczy. W zależności od typu grzybicy leczenie trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Należy pamiętać, że po zakończonej terapii musi upłynąć jeszcze pewien okres, aby paznokieć odzyskał pierwotny wygląd, ponieważ musi odrosnąć. Obuwie i skarpetki noszone w czasie choroby najlepiej jest wyrzucić, aby nie doszło do powtórnego zakażenia znajdującymi się w nich zarodnikami grzybów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij