
Słownik badań lekarskich
Nowotwory żołądka
Podstawowe informacje
- Encyklopedia leków
-
Chirurgia onkologicznaGastroenterologiaMedycyna paliatywnaOnkologia kliniczna
Spośród wszystkich nowotworów żołądka najczęstszy jest gruczolakorak (95% przypadków).
Pozostałe to: chłoniaki, mięsaki, rakowiaki i guzy stromalne - GIST (gastrointestinal stromal tumors), czyli nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego wywodzące się z komórek Cajala zlokalizowanych w mięśniach gładkich. Rak żołądka lokalizuje się zazwyczaj w okolicy odźwiernika, rzadziej w okolicy wpustu czy trzonu.
Epidemiologia:
W Polsce rak żołądka zajmuje 5 miejsce wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz 7 miejsce u kobiet.
Przyczyny:
Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju nowotworu wyróżniamy:
Objawy raka żołądka są mało specyficzne i mogą przypominać objawy towarzyszące innym chorobom, np. nieżytowi żołądka czy chorobie wrzodowej. Z tego powodu rozpoznanie pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Do objawów należą:
Rozpoznanie:
Rozpoznanie stawia się w oparciu o badanie histopatologiczne wycinka pobranego z żołądka podczas gastroskopii. Badaniami mogącymi sugerować rozwój nowotworu jest: badanie na obecność krwi utajonej w stolcu, anemia w morfologii krwi, zmiany w proteinogramie i w tomografii komputerowej jamy brzusznej.
Postępowanie:
Podstawową rolę odgrywają chirurgiczne metody leczenia. Z wyboru stosuje się całkowite usunięcie żołądka wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Aby odtworzyć ciągłość przewodu pokarmowego zespala się przełyk z jelitem cienkim.
W nowotworze nie operacyjnym zastosowanie znajduje leczenie paliatywne opierające się na protezowaniu wpustu żołądka lub wytworzeniu zespolenia żołądkowo-jelitowego umożliwiającego swobodny pasaż treści pokarmowej.