Bezpieczna preskrypcja NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mają znaczenie w leczeniu wielu jednostek chorobowych przebiegających z bólem lub mających podłoże zapalne.

NLPZ należą dziś do grupy leków najczęściej stosowanych w terapiach przeciwbólowych. Odkrycie mechanizmu działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych było następstwem badań min. sir Johna Vane'a. Pozwoliły one nie tylko zrozumieć mechanizm działania jednego z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych leków — aspiryny, ale też stały się podstawą dla syntezy nowych leków — inhibitorów cyklooksygenaz kwasu arachidonowego (COX-1 i COX-2).

Mechanizm ten polega na zdolności do hamowania aktywności cyklooksygenaz na poziomie centralnym i obwodowym, a w konsekwencji do hamowania syntezy prostaglandyn. NLPZ I generacji, hamujące obie izoformy cyklooksygenazy — zarówno COX-1, jak i COX-2 — wykazują nasilone działania uszkadzające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Zaistniała więc potrzeba stworzenia leku hamującego bardziej COX-2 niż COX-1. W efekcie pojawiły się leki charakteryzujące się równie dobrą efektywnością działania, a jednocześnie minimalnymi działaniami ubocznymi w stosunku do przewodu pokarmowego, czyli preferencyjne i wybiórcze inhibitory COX-2 (koksyby). Ponieważ wybiórcze inhibitory COX-2 wykazywały niekorzystny profil działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem stają się preferencyjne inhibitory COX-2.

Do grupy Preferencyjnych inhibitorów zalicza się etodolak, meloksykam i nimesulid. W zakresie dawek terapeutycznych leki te hamują głównie OOX-2, natomiast COX-1 w znacznie mniejszym stopniu niż NLPZ I generacji. COX-1 odpowiada za syntezę PGE2 i prostacykliny, które działają ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Dzięki preferencyjnemu hamowaniu COX-2 w porównaniu z COX-1 leki te wykazują bardzo korzystny profil bezpieczeństwa wobec przewodu pokarmowego.

Meloksykam jest szeroko stosowany w leczeniu zapalenia kości i stawów, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa Zaletą nimesulidu jest to, że jest szybko i w całości wchłaniany z przewodu pokarmowego (w 80-100 proc.) i prawie całkowicie wiąże się z białkami osocza (w ok.98 proc), dając optymalny efekt analgetyczny. Dlatego zalecany jest w leczeniu ostrego bólu, choroby zwyrodnieniowej stawów i pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Obie substancje są na liście leków refundowanych, z 50-procentowym poziomem odpłatności.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus