Rola farmaceuty w leczeniu przeziębień - portal DOZ.pl
Rola farmaceuty w leczeniu przeziębień
Jacek Owczarek

Rola farmaceuty w leczeniu przeziębień

Farmaceuta może uczestniczyć we wszystkich etapach postępowania terapeutycznego. Postępowanie terapeutyczne w przeziębieniu składa się z kilku podstawowych etapów: zapobiegania, leczenia objawów oraz rekonwalescencji. Istotne jest również zapobieganie infekcjom bakteryjnym.

Leki przeciwgorączkowe

Leki przeciwgorączkowe mają na celu obniżenie podwyższonej temperatury ciała. W praktyce w celu łagodzenia gorączki stosuje się kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen, metamizol. Środki te oprócz właściwości przeciwgorączkowych wykazują w mniejszym lub większym stopniu właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ich mechanizm działania powoduje jednak, że nie są jednak zbyt bezpieczne dla organizmu. W dużym odsetku pacjentów wywołują działania niepożądane m.in. uszkadzają błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Działania te w większości są zależne od dawki tzn. częstość i nasilenie właściwości uszkadzających rośnie wraz ze wzrostem częstości i wielkości dawkowania. Należy pamiętać, że leki te są dostępne zarówno w preparatach jedno- jak i wieloskładnikowych, dlatego istnieje ryzyko nieświadomego zażycia większej ilości środka przeciwgorączkowego niż jest to pożądane. W zwalczaniu gorączki w przeziębieniu wydaje się logicznym postępowanie alternatywne. Duży efekt terapeutyczny można osiągnąć wykonując chłodne kompresy na tułów lub kończyny dolne. Należy spożywać duże ilości płynów, a zwłaszcza wywarów z ziół. Takie postępowanie w dużym stopniu może ograniczyć ilość leków przeciwgorączkowych. Leki przeciwgorączkowe nie zwalczają przyczyny gorączki, dlatego stosowanie tych leków nawet w dużych dawkach nie przyśpieszy leczenia.

Leki na kaszel

Kaszel jest dość częstym objawem przeziębienia. Jest to mechanizm obronny górnych dróg oddechowych, pozwalający na pozbycie się nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych. Dostępne w aptece preparaty stosowane na kaszel mają właściwości wyksztuśne lub przeciwkaszlowe. Hamowanie kaszlu jest wskazane w bardzo wyjątkowych sytuacjach, a decyzję o zastosowaniu środków o właściwościach przeciwkaszlowych powinien podjąć lekarz. Niemniej jednak, w wielu preparatach wieloskładnikowych jest obecny środek hamujący kaszel. Preparaty takie mogą spowodować zaleganie wydzieliny w górnych drogach oddechowych i w związku z tym przedłużyć oraz powikłać przebieg przeziębienia. Starajmy się stosować leki ułatwiające wykrztuszanie. Dostępne są one zarówno w postaci tabletek, jak i syropów. W większości są oparte na wyciągach z ziół jak np. prawoślaz lekarski, podbiał, owoc anyżu, ziele tymianku. Są również przeparty nie ziołowe.

Polecane dla Ciebie

Leki na katar

Ważną grupą preparatów w leczeniu przeziębienia stanowią leki zmniejszające katar. Katar jest dość uciążliwą dolegliwością, powodującą duży dyskomfort psychiczny, uniemożliwiający czasami normalne funkcjonowanie. Zmniejszenie kataru, czyli nadmiernej wydzieliny z nosa jest czasami elementem kluczowym łagodzenia dolegliwości przeziębienia. Katar możemy łagodzić lekami stosowanymi doustnie, które często stanowią jeden ze składników wielu preparatów złożonych. Najczęściej jednak sięgamy po krople do nosa. Krople do nosa są postacią leku umożliwiająca łatwe dozowanie go do otworów nosowych. W postaci kropli do nosa najczęściej podawane są preparaty obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, w ten sposób łagodząc katar. Tą drogą mogą być podawane ponadto leki przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne których mechanizm działania i wskazania są zupełnie inne. Dlatego zanim zastosujemy krople do nosa zasięgnijmy porady farmaceuty lub lekarza. Jeżeli już stosujemy lek obkurczający naczynia błony śluzowej nosa musimy pamiętać, że preparaty takie mogą podnieść ciśnienie tętnicze oraz przy dłuższym stosowaniu doprowadzić do zniszczenia błony śluzowej nosa. Zalecane jest aby leków obkurczające błonę śluzowa nosa nie stosować dłużej niż 7 dni.

Do dyspozycji pacjenta są również preparaty ziołowe oraz homeopatyczne. W większości przypadków korzystamy z preparatów, które nie są preparatami ziołowymi oraz homeopatycznymi. Ich bezpieczeństwo jest jednak znacznie mniejsze. W dawkach ogólnie dostępnych bez recepty mogą wywołać działania niepożądane, mogą wchodzić w interakcje lekowe. Zażycie kilku tabletek jednorazowo może być również przyczyną przekroczenia dawek maksymalnych jednorazowych lub dobowych.

Wybór odpowiedniego preparatu zależy od istniejących dolegliwości, chorób współistniejących oraz innych stosowanych leków. Rolą farmaceuty jest optymalny dobór preparatów, tak aby uzyskać maksymalny efekt leczniczy przy jak najmniejszym ryzyku działań niepożądanych. Jest to szczególnie ważne z punku widzenia stosowania w wielu preparatach tych samych związków farmakologicznie czynnych. Z tego też powodu nie należy unikać kontaktów z aptekarzem. Farmaceuta z racji swojego wykształcenia może uchronić nas przed niekorzystnymi działaniami leków wynikających z przedawkowania lub ich interakcji.

Antybiotyki

Antybiotyki nie działają na wirusy i nie powinny być stosowane w przeziębieniu. Nie wpływają na szybkość ustępowania objawów przeziębienia, mogą być one jednak źródłem szeregu działań niepożądanych.

Niepotrzebne stosowanie antybiotyków jest źródłem wytwarzania się oporności bakterii, co w znaczącym stopniu może utrudniać leczenie chorób bakteryjnych w przyszłości.

Zachorowalność na przeziębienie oraz duży odsetek samoleczenia przeziębienia stwarzają dość istotne ryzyko niewłaściwego stosowania dostępnych bez recepty preparatów. Z kolei na rynku farmaceutycznym pojawiają się wciąż nowe specyfiki zawierające inne składniki farmakologicznie czynne. Nie należy zapominać, że mamy do czynienia z lekami, które w zastosowaniu terapeutycznym mogą nam nie tylko pomóc, ale również zaszkodzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Piekące oczy

  Pieczenie oczu najczęściej jest objawem zespołu „suchego oka” lub zapalenia spojówek.

 • Co to jest czynnik reumatoidalny (RF)? Normy, podwyższony. Kiedy należy wykonać badanie RF?

  Czynnik reumatoidalny (RF) jest badaniem, które może wskazać, że w organizmie rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, zespół Sjogrena, sarkoidoza czy borelioza. Co ciekawe nie musi być jednak parametrem świadczącym tylko o rozwoju tych chorób, ponieważ u nawet 20% społeczeństwa występuje on fizjologicznie. Najczęściej świadczy tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny, związany albo z chrząstką stawową albo tkanką łączną. Jakie specyficzne objawy powinny skłonić do zbadania RF, ile kosztuje oznaczenie czynnika reumatoidalnego i czy należy posiadać skierowanie do wykonania tego badania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule

 • Badanie poziomu aminokwasów w organizmie – kiedy należy sprawdzić ich poziom?

  Do oceny stężenia wolnych aminokwasów służy aminogram (profil aminokwasów). Badanie jest stosowane w diagnostyce wrodzonych wad metabolicznych, ale także przy projektowaniu odpowiedniej diety uzupełniającej lub obniżającej poziom konkretnych aminokwasów. Badanie poziomu aminokwasów zaleca się także sportowcom. Wynik oznaczenia w tym przypadku pozwala na wprowadzenie właściwej suplementacji diety, od której m.in. zależy osiągnięcie założonych celów treningowych.  Czy do profilu aminokwasów trzeba być na czczo, ile kosztuje aminogram i jakie są objawy niedoboru i nadmiaru aminokwasów?

 • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną niepłodności i zakrzepicy?

  Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie ludzkim. Mutacjautacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te bywają jednak sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Niedobory kwasu foliowego szczególnie istotne są przy planowaniu ciąży i w diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Norowirusy – charakterystyka, objawy zarażenia, leczenie

  1/3 przypadków zakażeń norowirusami dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia., jednak norowirusy bardzo łatwo przenoszą się również na osoby dorosłe i wywołują te same dolegliwości. Jakie są objawy zakażenia norowirusem? Co robić, by zapobiegać zarażeniu? Podpowiadamy.

 • Hipotermia – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Hipotermia to wychłodzenie organizmu, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała spada poniżej 35℃. Co ją może spowodować? Czy jej skutki mogą być groźne dla zdrowia? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie z hipotermią? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij