Higiena jamy ustnej
Piotr Łuczak

Higiena jamy ustnej

Z ostatnich badań przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że 11 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn wcale nie myje zębów. Stomatolodzy twierdzą, że już po dwóch — trzech tygodniach od przerwania regularnych zabiegów higienicznych w jamie ustnej pojawiają się pierwsze objawy próchnicy.

W tym kontekście nie dziwi fakt, że ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju cierpi na tę chorobę. Przyczynia się do tego niewłaściwa dieta i brak znajomości zasad prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł.

Próchnicę wywołuje chemiczne działanie bakterii trawiennych i zaleganie resztek pożywienia w zębach. Tworząca się na nich płytka bakteryjna i cukier z pożywienia wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo i powoduje powstawanie ubytków w zębach. Infekcje pochodzenia zębowego mogą powodować wysiew bakterii do narządów wewnętrznych i stać się przyczyną zapalenia stawów, chorób nerek, serca i przewodu pokarmowego.

— Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, po śniadaniu i kolacji, a najlepiej po każdym posiłku — mówi dr nauk medycznych Monika Krajewska z Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi. — Warto zainwestować w dobrą szczoteczkę, nici dentystyczne i pastę. Szczoteczka — miękka lub średnio twarda — powinna być zmieniana raz na dwa miesiące.

Warto również wpisać sobie na stałe w kalendarz kontrolne wizyty u stomatologa, aby raz na pół roku dokonać przeglądu jamy ustnej i usunąć kamień nazębny.

Usuwanie płytki nazębnej jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Płytka nazębna odkłada się głównie w przestrzeniach międzyzębowych. Są to miejsca, które najtrudniej skutecznie czyścić. Najczęściej tam rozpoczyna się próchnica i powstają choroby dziąseł. Zdarza się, że u osób, które zaniedbują higienę jamy ustnej występuje zapalenie tkanek przyzębia czyli paradontoza, co w najwcześniejszym stadium objawia się krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów i spożywania posiłków. Zapalenie dziąseł cofa się po usunięciu złogów nazębnych i wznowieniu regularnego oczyszczania zębów pastą przeciwko paradontozie.

— Ważna dla kondycji zębów jest również prawidłowa dieta — bogata w wapń, którego źródłem jest nabiał, rośliny strączkowe i ryby oraz fosfor np. pestki dyni, słonecznika — uważa dr Monika Krajewska. — Trzeba także ograniczyć jedzenie słodyczy, a po ich spożyciu zawsze dokładnie umyć zęby.

Płytka bakteryjna tworzy się na powierzchni zębów, pomiędzy nimi oraz na styku zębów i dziąseł. Szczotkować należy więc dokładnie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na powierzchnię zębów tuż przy dziąsłach.

Elektryczne szczoteczki świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych, które z powodu ograniczeń fizycznych nie są w stanie dokładnie oczyścić zębów.

Szczoteczki elektryczne skutecznie usuwają płytkę nazębną w krótkim czasie, niszczą bakterie, które mogą powodować zmiany prowadzące do rozwoju paradontozy, pomagają skutecznie usunąć nawet uporczywy osad nazębny i naloty z kawy, herbaty i nikotyny.

— Podczas czyszczenia zaleca się opieranie główki szczoteczki pod kątem 45 stopni na granicy zęba i dziąsła oraz wykonywanie drobnych, poziomych ruchów do przodu i do tyłu. Należy kolejno oczyszczać powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i żujące zębów dolnych i górnych  mówi dr Monika Krajewska. — Po zakończeniu czyszczenia trzeba jeszcze wykonać kilka ruchów wymiatających po powierzchni języka, aby usunąć bakterie z jego powierzchni. Najlepiej poradzić się swojego stomatologa i poprosić, aby udzielił indywidualnego instruktażu szczotkowania, dostosowanego do stanu przyzębia i warunków anatomicznych jamy ustnej.

Obecnie produkowane pasty zapobiegają próchnicy, sprzyjają odbudowie szkliwa, skutecznie je remineralizując oraz przywracają naturalne PH jamy ustnej. Dzieje się tak dzięki zawartości aktywnych jonów fluorkowych oraz alantoiny i biologicznie czynnych wyciągów z ziół — aloesu, mięty lub mirtu. Preparaty dla zębów wrażliwych zawierają specjalnie dobrane krzemionki koloidalne o obniżonej ścieralności i kompleksy witamin B, E i PP. Warto również pamiętać o fluorze, który jest bezpiecznym i skutecznym środkiem zapobiegawczym przeciw próchnicy. Niewielkie ilości przyjmowane w pożywieniu i napojach nie stanowią skutecznej ochrony przed próchnicą. Tabletki lub kropelki można podawać od 7. miesiąca życia. Fluor działa również miejscowo. Można go stosować smarując lub płucząc zęby specjalnymi preparatami oraz przez używanie pasty do zębów z fluorem. Tabletki do ssania wpływają na rozwój szkliwa, a także działają ochronnie na wyrzynające się zęby u dzieci. Szczoteczki do zębów, pasty i wszelkie środki do higieny jamy ustnej można nabyć w aptece.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij