
Higiena jamy ustnej
W tym kontekście nie dziwi fakt, że ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju cierpi na tę chorobę. Przyczynia się do tego niewłaściwa dieta i brak znajomości zasad prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł.
Próchnicę wywołuje chemiczne działanie bakterii trawiennych i zaleganie resztek pożywienia w zębach. Tworząca się na nich płytka bakteryjna i cukier z pożywienia wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo i powoduje powstawanie ubytków w zębach. Infekcje pochodzenia zębowego mogą powodować wysiew bakterii do narządów wewnętrznych i stać się przyczyną zapalenia stawów, chorób nerek, serca i przewodu pokarmowego.
— Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, po śniadaniu i kolacji, a najlepiej po każdym posiłku — mówi dr nauk medycznych Monika Krajewska z Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi. — Warto zainwestować w dobrą szczoteczkę, nici dentystyczne i pastę. Szczoteczka — miękka lub średnio twarda — powinna być zmieniana raz na dwa miesiące.
Usuwanie płytki nazębnej jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Płytka nazębna odkłada się głównie w przestrzeniach międzyzębowych. Są to miejsca, które najtrudniej skutecznie czyścić. Najczęściej tam rozpoczyna się próchnica i powstają choroby dziąseł. Zdarza się, że u osób, które zaniedbują higienę jamy ustnej występuje zapalenie tkanek przyzębia czyli paradontoza, co w najwcześniejszym stadium objawia się krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów i spożywania posiłków. Zapalenie dziąseł cofa się po usunięciu złogów nazębnych i wznowieniu regularnego oczyszczania zębów pastą przeciwko paradontozie.
— Ważna dla kondycji zębów jest również prawidłowa dieta — bogata w wapń, którego źródłem jest nabiał, rośliny strączkowe i ryby oraz fosfor np. pestki dyni, słonecznika — uważa dr Monika Krajewska. — Trzeba także ograniczyć jedzenie słodyczy, a po ich spożyciu zawsze dokładnie umyć zęby.
Płytka bakteryjna tworzy się na powierzchni zębów, pomiędzy nimi oraz na styku zębów i dziąseł. Szczotkować należy więc dokładnie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na powierzchnię zębów tuż przy dziąsłach.
Elektryczne szczoteczki świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych, które z powodu ograniczeń fizycznych nie są w stanie dokładnie oczyścić zębów.
— Podczas czyszczenia zaleca się opieranie główki szczoteczki pod kątem 45 stopni na granicy zęba i dziąsła oraz wykonywanie drobnych, poziomych ruchów do przodu i do tyłu. Należy kolejno oczyszczać powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i żujące zębów dolnych i górnych mówi dr Monika Krajewska. — Po zakończeniu czyszczenia trzeba jeszcze wykonać kilka ruchów wymiatających po powierzchni języka, aby usunąć bakterie z jego powierzchni. Najlepiej poradzić się swojego stomatologa i poprosić, aby udzielił indywidualnego instruktażu szczotkowania, dostosowanego do stanu przyzębia i warunków anatomicznych jamy ustnej.
Obecnie produkowane pasty zapobiegają próchnicy, sprzyjają odbudowie szkliwa, skutecznie je remineralizując oraz przywracają naturalne PH jamy ustnej. Dzieje się tak dzięki zawartości aktywnych jonów fluorkowych oraz alantoiny i biologicznie czynnych wyciągów z ziół — aloesu, mięty lub mirtu. Preparaty dla zębów wrażliwych zawierają specjalnie dobrane krzemionki koloidalne o obniżonej ścieralności i kompleksy witamin B, E i PP. Warto również pamiętać o fluorze, który jest bezpiecznym i skutecznym środkiem zapobiegawczym przeciw próchnicy. Niewielkie ilości przyjmowane w pożywieniu i napojach nie stanowią skutecznej ochrony przed próchnicą. Tabletki lub kropelki można podawać od 7. miesiąca życia. Fluor działa również miejscowo. Można go stosować smarując lub płucząc zęby specjalnymi preparatami oraz przez używanie pasty do zębów z fluorem. Tabletki do ssania wpływają na rozwój szkliwa, a także działają ochronnie na wyrzynające się zęby u dzieci. Szczoteczki do zębów, pasty i wszelkie środki do higieny jamy ustnej można nabyć w aptece.