Sposoby na zmęczone oczy
Małgorzata Zaraś

Sposoby na zmęczone oczy

Bolą mnie oczy, widzę przez mgłę, mam czerwone oczy, mam piasek pod powiekami. To bardzo częste skargi pacjentów w gabinetach lekarskich bądź w aptekach.

Mogą mieć one związek z coraz powszechniejszym problemem tzw. zmęczonego oka. Co więcej, przypuszczam, że również wielu z Państwa odczuwa tę dolegliwość, określaną też mianem suchego oka. To naprawdę narastający problem naszego cywilizowanego społeczeństwa.

Łzy na zdrowie

Łzy odgrywają bardzo ważną rolę w oku, są pierwszym elementem układu optycznego oka, biorą więc udział w powstawaniu wyraźnego obrazu na siatkówce. Kolejną funkcją łez jest oczyszczanie powierzchni oka z zanieczyszczeń, odżywianie powierzchownych warstw rogówki, oraz zmniejszanie tarcia powiek po powierzchni oka w czasie mrugania. Należy wspomnieć, że „suche oko” to nie tylko oko wydzielające za mało łez. Często dochodzi do zaburzenia składu jakościowego lub do nieprawidłowego rozprowadzania tzw. filmu łzowego na powierzchni oka.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka, zespół oka biurowego, zmęczone, czerwone oko to hasła znane dziś prawie każdemu. W środowisku, w którym żyjemy – mieszkamy i pracujemy - występuje coraz więcej czynników wpływających na zadrażnienie oczu. Można je podzielić na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych zaliczamy pracę przy monitorze ekranowym, zwłaszcza przy niezachowaniu ergonomii pracy oraz współwystępowaniu dodatkowych czynników szkodliwych, jak klimatyzacja, centralne ogrzewanie, kurz, mała wilgotność powietrza, czy palenie tytoniu. Chodzi tu zarówno o palenie czynne jak i bierne, gdy tylko przebywamy z palaczami w jednym pomieszczeniu, sami nie zaciągając się dymkiem.

Należy tu wspomnieć także o  zanieczyszczeniu środowiska: pyły, spaliny powodują, że nawet na „świeżym powietrzu” nasze oczy narażone są na atak szkodliwych, drażniących substancji. Nasz organizm przez długi czas radzi sobie sam z problemem. Jednak gdy dochodzi do przemęczenia, choroby, lub dołączą się tak zwane czynniki wewnętrzne, wtedy często szukamy pomocy w gabinecie okulistycznym. Do takiej grupy ryzyka należą osoby z nieprawidłowym ustawieniem powiek (np. po urazach), alergicy, osoby noszące soczewki kontaktowe, a także przyjmujące niektóre grupy leków (np. z powodu nadciśnienia, chorób serca, alergii czy zaburzeń hormonalnych – należy zawsze poinformować lekarza okulistę o stosowaniu takich środków, jak leki antyalergiczne, doustne preparaty antykoncepcyjne, leki moczopędne, leki antyarytmiczne!).

Polecane dla Ciebie

Sztuczne łzy

Zapobieganie wysychaniu powierzchni oka należy rozpocząć od „świadomego mrugania” – krótka przerwa na zamknięcie oczu pozwoli rozprowadzić łzy po powierzchni oka. Częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy, zielone rośliny to także sposób na zwiększenie wilgotności powietrza. Niejednokrotnie zabiegi te nie są jednak wystarczające dla zapewnienia komfortu pracy wzrokowej. Wiele osób, zwłaszcza osoby z „grupy ryzyka” powinny stale mieć przy sobie przepisane przez lekarza okulistę krople nawilżające – tak zwane „sztuczne łzy”, które zapuszczane odpowiednio często nie tylko poprawiają komfort i zmniejszają dolegliwości, ale niejednokrotnie zapobiegają wystąpieniu poważnych powikłań – stanów zapalnych, bliznowacenia, a nawet utraty przezierności rogówki i obniżenia ostrości wzroku.

Jaki preparat?

Dobór preparatu nawilżającego powinien być poprzedzony badaniem okulistycznym. Na rynku w chwili obecnej znajdziemy bowiem bardzo bogaty wybór kropli, różniących się między sobą składem, a także zawartością konserwantów. Konserwanty to substancje dodawane do leku, mające na celu uniemożliwienie namnażania się bakterii w buteleczce po jej pierwszym otwarciu. Niestety mają one działanie drażniące i alergizujące, ich działanie na powierzchnię oka można przyrównać do detergentów – uszkadzają komórki rogówki i spojówki nasilając objawy suchego oka. Krople zawierające konserwanty nie powinny być także stosowane przez osoby korzystające z miękkich soczewek kontaktowych, gdyż mogą uszkadzać nie tylko soczewki, ale także kumulując się pod soczewką stać się przyczyną niebezpiecznych w skutkach podrażnień powierzchni oka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Na jakie efekty można liczyć?

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij