Zespół suchego oka – jaki preparat  wybrać?
Justyna Wodowska

Zespół suchego oka – jaki preparat wybrać?

"Suche oko" to zbyt mała ilość produkowanych łez lub ich zła jakość (nieodpowiedni skład filmu łzowego) jest jedną z najczęstszych okulistycznych dolegliwości. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.

Doskonale wiemy, że łzy nie są tylko namacalnym dowodem naszej wrażliwości emocjonalnej, ale przede wszystkim istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Dlatego tak ważnym składnikiem w terapii „suchego oka” jest substytucyjne podawanie, dostępnych bez recepty, preparatów imitujących płyn łzowy – tzw. sztucznych łez.

Czym są "sztuczne łzy?"

Istnieje obecnie cała gama kropli do oczu – substytutów prawdziwych łez. Preparaty te składają się głównie z wody oraz środków zatrzymujących ją na powierzchni oka – polimerów. Nie musimy znać na pamięć ich wszystkich trudnych nazw. Warto jednak wiedzieć, że rodzaju polimeru decyduje jak długo dany preparat działa (jak często trzeba go zakraplać) oraz czy dobrze nawilża oko.

Najdłuższym czasem działania charakteryzują się preparaty zawierające kwas poliakrylowy lub kwas hialuronowy. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten ostatni, który jest fizjologicznym składnikiem struktury oka.

Tu nasuwa się jednak pytanie: „A czy zamiast tych drogich preparatów nie można stosować zwykłej soli fizjologicznej?”. Owszem to najprostszy, najtańszy, ale niestety w tym przypadku mało skuteczny preparat. Fizjologiczny roztwór soli (0,9% NaCl) nie zapewnia długotrwałego efektu nawilżenia. Odpływa z naszych oczu wraz ze łzami, ponieważ nie ma żadnej przyczepności do powierzchni oka. Natomiast może on doskonale służyć do higieny oczu oraz wypłukiwania z ich powierzchni pyłu czy alergenów.

Co lepsze – krople czy żel?

Większość preparatów ma postać kropli, o które pytał autor cytowanego na wstępie zapytania. Można jeszcze wyróżnić krople tworzące żel dopiero po ich zakropleniu do worka spojówkowego (tzw. krople tworzące żel).

Gdy skarżymy się na częste dolegliwości związane z wysychaniem oczu, warto stosować środki o dużej lepkości, a w związku z tym  - długim czasem utrzymywania się na powierzchni oka. Takie właściwości mają preparaty o konsystencji żelu. Nie wymagają one tak częstej aplikacji. Jednak zastosowanie żelu może przez krótką chwilę po zakropleniu zaburzać ostrość widzenia. Powinni o tym pamiętać kierowcy lub osoby obsługujące urządzenia mechaniczne.

Polecane dla Ciebie

Co lepsze: minimsy czy opakowania wielodawkowe?

Wiemy już, że w aptekach dostępnych jest wiele preparatów z grupy sztucznych łez. W tym miejscu warto zaznaczyć, że są one dostępne w opakowaniach wielokrotnego użytku oraz w tzw. minimsach. Minimsy to jednorazowe, oddzielne pojemniczki. Są niewątpliwie wygodne. Można je mieć zawsze przy sobie i stosować, gdy tylko odczuwamy dyskomfort. Ich wadą jest wyższa cena. Poza tym krople w takich pojemnikach nie są w żaden sposób zabezpieczone przed zainfekowaniem, dlatego po otwarciu i zakropleniu należy je bezwzględnie wyrzucić, bez względu na to czy zawartość została zużyta do końca, czy nie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które używają kropli bardzo rzadko.

Są też tradycyjne, większe opakowania – wielodawkowe. Po pierwszym otwarciu taka butelka z kroplami powinna być zużyta w ciągu ściśle określonego czasu (taka informacja jest wyraźnie zaznaczona w ulotce). Czas ten jest różny i wynosi od 4 tygodni do kilku miesięcy. Moment pierwszego otwarcia należy zanotować i bezwzględnie go przestrzegać. Krople mogą zmieniać swoje właściwości. Po tym czasie w kroplach mogą rozwinąć się również organizmy chorobotwórcze, które wprowadzone do oka mogą stać się przyczyną jego zakażenia. Tu należy wspomnieć o związanym z tym aspekcie – konserwantach, których podstawową funkcją jest utrzymanie jałowości preparatów okulistycznych.

Jak wiadomo konserwanty są niejako wpisane już w naszą codzienność. Postarajmy się ich jednak oszczędzić przynajmniej naszym oczom. Zawsze, kiedy tylko można, powinno się stosować preparaty bez konserwantów.

Obecne w kroplach okulistycznych konserwanty mogą powodować pieczenie, podrażnienie, działają również niekorzystnie na nasze łzy (mogą wręcz nasilać objawy „suchego oka”). Na rynku są dostępne również krople z tzw. zanikającym konserwantem. Należy je traktować z dużą dozą ostrożności. Konserwant taki szybko ulega rozkładowi na powierzchni oka, ale przez ten czas wywiera utleniające, również szkodliwe działanie. Nie ufajmy więc bezgranicznie deklaracjom typu „wolny od konserwantów”.

Nie zawsze znajdziemy bowiem wyjaśnienie, że dotyczy to jedynie stanu po pewnym czasie od zakropienia na powierzchnię oka. Jakie preparaty nie zawierają zatem faktycznie konserwantów? Dłuższe utrzymanie sterylności kropli po otwarciu bez konieczności dodawania konserwantów umożliwiły specjalnie skonstruowane opakowania.

Preparaty bez konserwantów to (wspomniane już) preparaty w minimsach lub w systemach wielodawkowych – takich jak ABAK (system, w którym kropla w momencie aplikacji jest tłoczona przez złożony filtr wyjaławiający) czy COMOD. Jak je odnaleźć? Otóż w kroplach z tymi systemami dozującymi są to również końcowe fragmenty ich nazwy.

A co w przypadku kiedy nosimy soczewki kontaktowe?

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe również mogą stosować sztuczne łzy. Wiadomo, że soczewki są lepiej tolerowane, kiedy "pływają" w wystarczającej ilości łez. Warto jednak pamiętać, że zakraplanie preparatów z  konserwantami może doprowadzić do uszkodzenia delikatnego materiału soczewek. Właściwie prawie wszystkie preparaty sprzedawane w pojedynczych dawkach (minimsy), ze względu na brak konserwantów, można stosować z soczewkami. W przypadku kropli w większych opakowaniach konieczne jest dokładne zapoznanie się z ulotką i sprawdzanie składu. Na przykład konserwant kropli ocznych o nazwie „chlorek benzalkoniowy” (BAC) może uszkadzać soczewki kontaktowe powodując ich odbarwienie.       

Na koniec warto podkreślić, że poza doraźnymi przypadkami, pacjent przed zastosowaniem sztucznych łez, powinien skonsultować się z okulistą. Przyczyn zespołu suchego oka jest wiele. Preparaty sztucznych łez używane na własną rękę – bez wykluczenia innych patologii – mogą czasem opóźniać prawidłowe leczenie. Nie próbujmy sami stawiać sobie diagnoz. Dolegliwości zespołu suchego oka są mało typowe (podobne objawy mogą towarzyszyć np. zapaleniu spojówek). Potwierdzeniem istnienia zespołu suchego oka, oprócz tradycyjnego badania okulistycznego, są zazwyczaj specjalne testy oceniające ilość wydzielanych łez i stabilność płynu łzowego (np. test Schirmera).

Na koniec praktyczne uwagi. Ten rodzaj preparatów powinien być zakraplany zawsze jako ostatni, np. leki na jaskrę należy zakraplać do worka spojówkowego na około 15 minut przed zastosowaniem sztucznych łez. Należy też przestrzegać techniki podawania kropli – unikać dotykania zakraplaczem do oka, powiek czy innych powierzchni, a butelka kropli może być używana tylko przez jedną osobę. Nie bombardujmy też naszego oka deszczem sztucznych łez. W naszym worku spojówkowym mieści się tylko jedna kropla. Jeśli nawet zakroplimy do oka większą ilość preparatu, jego nadmiar wyleje się przez brzeg powieki i nie utrzyma na oku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij