chaber po raz drugi

Chaber bławatek — błękitna piękność z pól

Posiada wiele nazw ludowych w zależności od regionu, np. modrak, samosiejka, głowacz, kardy, kwiatek wołoszek czy macoszka.

Spis treści

Chaber bławatek – zastosowanie i wskazania

Ze względu na przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i moczopędne właściwości wyciągów z chabra bławatka mogą być one wykorzystywane pomocniczo podczas zaburzenia pracy nerek oraz w leczeniu infekcji i stanów zapalnych dróg moczowych.

Napar z chabra można stosować wspomagająco w celu wyregulowania pracy układu pokarmowego i przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego.

Właściwości przeciwzapalne chabra bławatka są szczególnie cenione w kosmetyce. Wyciągi z rośliny znajdziemy w składzie kremów pod oczy i do powiek. Ekstrakty z chabra bławatka są również stosowane w postaci płukanek i masek do włosów. Niektóre substancje obecne w wyciągach poprawiają barwę siwiejących włosów i mogą działać przeciwłupieżowo. Napar z bławatka może być również stosowany zewnętrznie w terapii stanu zapalnego spojówek.

Kwiaty bławatka wykorzystuje się także w kuchni. Dodaje się je m.in. do sałatek.

W średniowieczu kwiaty chabra były wykorzystywane jako źródło niebieskiego barwnika. Rosyjskie wierzenia i legendy mówią o pochodzeniu chabra. Opowieść wspomina o młodym mężczyźnie, w którym zakochała się mitologiczna syrena. Para nie mogła zdecydować się, czy powinni żyć razem w morzu czy na lądzie, więc syrena zmieniła mężczyznę w kwiat, który swoją barwą przypomina taflę oceanu.

Chaber bławatek – wygląd, pochodzenie, morfologia

Chaber bławatek (łac. Centaurea cyanus, ang. Bluebonnet), pochodzący z rodziny Asteraceae – astrowatych, jest niewielką ozimą rośliną jednoroczną. Chaber przeniósł się do Europy z ziem Bliskiego Wschodu oraz z krajów basenu Morza Śródziemnego. Początkowo występował na ziemiach rolnych jako chwast, jednak duże wykorzystanie herbicydów w XXI wieku znacznie ograniczyło jego występowanie. Posiada wiele nazw ludowych w zależności od regionu, np. samosiejka, głowacz, kardy, kwiatek wołoszek czy macoszka. Chaber bławatek jest rośliną miododajną – przyciąga pszczoły i inne owady zapylające.

Owocem chabra jest niewielka, eliptyczna niełupka często otoczona puchem kielichowym. Najbardziej charakterystycznym elementem rośliny są intensywnie błękitne koszyczki kwiatowe składające się z wewnętrznych kwiatów rurkowatych oraz występujących zewnętrznie kwiatów języczkowatych. Pojedyncze koszyki kwiatowe znajdują się na szczycie rozgałęzień prostych łodyg. Lancetowate liście mają niewielkie rozmiary.

Surowcem jest kwiat chabra – Flos cyani – zebrany na początku procesu kwitnienia. Zbiera się ułożone cylindrycznie kwiaty języczkowate. Temperatura podczas suszenia powinna wynosić około 35 stopni Celsjusza, a podczas samego procesu kwiaty należy chronić przed światłem.

Chaber bławatek – działanie, właściwości, skład

W składzie surowca występują głównie barwne związki należące do grupy antocyjanów i flawonoidów: centauryna, cichoryna, cyjanina, pelargina. Ponadto w kwiatach chabra stwierdzono również obecność garbników, substancji goryczowych (knicyna) oraz soli mineralnych (głównie sole manganu oraz potasu).

Antocyjany występujące w kwiatach są wrażliwe na światło, dlatego zebrane kwiaty powinny być suszone i przechowywane w odpowiednich warunkach.

Preparaty i wyciągi z chabra działają przeciwzapalnie, moczopędnie oraz żółciopędnie. Ponadto substancje występujące w kwiatach chabra bławatka mogą również wykazywać niewielkie właściwości przeciwbakteryjne oraz napotne. Napary z chabra mogą również regulować krwawienia miesiączkowe oraz przemianę materii.

Chaber bławatek – stosowanie i dawkowanie

W celu przygotowania naparu z chabra bławatka zaleca się zalanie niewielkiej ilości suszonych kwiatów (około 2 łyżki) wrzącą wodą. Po dwudziestu minutach napar należy przecedzić i pić trzy lub cztery razy dziennie.

Napar można również stosować w postaci okładów na zmęczone lub spuchnięte oczy. W tym przypadku zaleca się przykładanie lekko ostudzonego naparu trzy razy dziennie na zmienione chorobowo miejsca.

Niektóre starsze źródła wskazują na możliwość sporządzenia nalewki z kwiatów chabra, która miała wykazywać działanie żółciopędne i uspokajające.

Żele zawierające ekstrakty z chabra bławatka należy stosować pod oczy od jednego do dwóch razy dziennie. Ogromną zaletą dla Pań jest możliwość stosowania większości tego rodzaju preparatów pod makijaż.

Chaber bławatek – skutki uboczne, przedawkowanie

Nadmierne stosowanie wyciągów z chabra może spowodować wystąpienie zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Ponadto w niektórych przypadkach napar może wywoływać uczulenia i reakcje alergiczne.

Nie zaleca się stosowania naparu z chabra podczas ciąży, karmienia piersią oraz w przypadku współistnienia potwierdzonych alergii na rośliny z rodziny astrowatych.

Suplementy i wyroby medyczne zawierające chaber bławatek

Kosmetyki zawierające chaber bławatek

Działanie

 • moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
 • przeciwzapalne
 • żółciopędne

Postacie i formy

 • susz
 • krem
 • szampony i odżywki do włosów
 • żel na skórę
 • pastylki do ssania

Substancje aktywne

 • kwas askorbinowy
 • garbniki
 • Kwas kawowy
 • Sole mineralne
 • cyjanina
 • cichoryna
 • centauryna

Surowiec

 • kwiat
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij