Chaber bławatek — błękitna piękność z pól
Posiada wiele nazw ludowych w zależności od regionu, np. modrak, samosiejka, głowacz, kardy, kwiatek wołoszek czy macoszka.
Spis treści
- Chaber bławatek – zastosowanie i wskazania
- Chaber bławatek – wygląd, pochodzenie, morfologia
- Chaber bławatek – działanie, właściwości, skład
- Chaber bławatek – stosowanie i dawkowanie
- Chaber bławatek – skutki uboczne, przedawkowanie
- Suplementy i wyroby medyczne zawierające chaber bławatek
- Kosmetyki zawierające chaber bławatek
- Działanie
- Postacie i formy
- Substancje aktywne
- Surowiec
Chaber bławatek – zastosowanie i wskazania
Ze względu na przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i moczopędne właściwości wyciągów z chabra bławatka mogą być one wykorzystywane pomocniczo podczas zaburzenia pracy nerek oraz w leczeniu infekcji i stanów zapalnych dróg moczowych.
Napar z chabra można stosować wspomagająco w celu wyregulowania pracy układu pokarmowego i przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego.
Właściwości przeciwzapalne chabra bławatka są szczególnie cenione w kosmetyce. Wyciągi z rośliny znajdziemy w składzie kremów pod oczy i do powiek. Ekstrakty z chabra bławatka są również stosowane w postaci płukanek i masek do włosów. Niektóre substancje obecne w wyciągach poprawiają barwę siwiejących włosów i mogą działać przeciwłupieżowo. Napar z bławatka może być również stosowany zewnętrznie w terapii stanu zapalnego spojówek.
Kwiaty bławatka wykorzystuje się także w kuchni. Dodaje się je m.in. do sałatek.
W średniowieczu kwiaty chabra były wykorzystywane jako źródło niebieskiego barwnika. Rosyjskie wierzenia i legendy mówią o pochodzeniu chabra. Opowieść wspomina o młodym mężczyźnie, w którym zakochała się mitologiczna syrena. Para nie mogła zdecydować się, czy powinni żyć razem w morzu czy na lądzie, więc syrena zmieniła mężczyznę w kwiat, który swoją barwą przypomina taflę oceanu.
Chaber bławatek – wygląd, pochodzenie, morfologia
Chaber bławatek (łac. Centaurea cyanus, ang. Bluebonnet), pochodzący z rodziny Asteraceae – astrowatych, jest niewielką ozimą rośliną jednoroczną. Chaber przeniósł się do Europy z ziem Bliskiego Wschodu oraz z krajów basenu Morza Śródziemnego. Początkowo występował na ziemiach rolnych jako chwast, jednak duże wykorzystanie herbicydów w XXI wieku znacznie ograniczyło jego występowanie. Posiada wiele nazw ludowych w zależności od regionu, np. samosiejka, głowacz, kardy, kwiatek wołoszek czy macoszka. Chaber bławatek jest rośliną miododajną – przyciąga pszczoły i inne owady zapylające.
Owocem chabra jest niewielka, eliptyczna niełupka często otoczona puchem kielichowym. Najbardziej charakterystycznym elementem rośliny są intensywnie błękitne koszyczki kwiatowe składające się z wewnętrznych kwiatów rurkowatych oraz występujących zewnętrznie kwiatów języczkowatych. Pojedyncze koszyki kwiatowe znajdują się na szczycie rozgałęzień prostych łodyg. Lancetowate liście mają niewielkie rozmiary.
Surowcem jest kwiat chabra – Flos cyani – zebrany na początku procesu kwitnienia. Zbiera się ułożone cylindrycznie kwiaty języczkowate. Temperatura podczas suszenia powinna wynosić około 35 stopni Celsjusza, a podczas samego procesu kwiaty należy chronić przed światłem.
Chaber bławatek – działanie, właściwości, skład
W składzie surowca występują głównie barwne związki należące do grupy antocyjanów i flawonoidów: centauryna, cichoryna, cyjanina, pelargina. Ponadto w kwiatach chabra stwierdzono również obecność garbników, substancji goryczowych (knicyna) oraz soli mineralnych (głównie sole manganu oraz potasu).
Antocyjany występujące w kwiatach są wrażliwe na światło, dlatego zebrane kwiaty powinny być suszone i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Preparaty i wyciągi z chabra działają przeciwzapalnie, moczopędnie oraz żółciopędnie. Ponadto substancje występujące w kwiatach chabra bławatka mogą również wykazywać niewielkie właściwości przeciwbakteryjne oraz napotne. Napary z chabra mogą również regulować krwawienia miesiączkowe oraz przemianę materii.
Chaber bławatek – stosowanie i dawkowanie
W celu przygotowania naparu z chabra bławatka zaleca się zalanie niewielkiej ilości suszonych kwiatów (około 2 łyżki) wrzącą wodą. Po dwudziestu minutach napar należy przecedzić i pić trzy lub cztery razy dziennie.
Napar można również stosować w postaci okładów na zmęczone lub spuchnięte oczy. W tym przypadku zaleca się przykładanie lekko ostudzonego naparu trzy razy dziennie na zmienione chorobowo miejsca.
Niektóre starsze źródła wskazują na możliwość sporządzenia nalewki z kwiatów chabra, która miała wykazywać działanie żółciopędne i uspokajające.
Żele zawierające ekstrakty z chabra bławatka należy stosować pod oczy od jednego do dwóch razy dziennie. Ogromną zaletą dla Pań jest możliwość stosowania większości tego rodzaju preparatów pod makijaż.
Chaber bławatek – skutki uboczne, przedawkowanie
Nadmierne stosowanie wyciągów z chabra może spowodować wystąpienie zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Ponadto w niektórych przypadkach napar może wywoływać uczulenia i reakcje alergiczne.
Nie zaleca się stosowania naparu z chabra podczas ciąży, karmienia piersią oraz w przypadku współistnienia potwierdzonych alergii na rośliny z rodziny astrowatych.
Suplementy i wyroby medyczne zawierające chaber bławatek
Kosmetyki zawierające chaber bławatek
Działanie
- moczopędne (diuretyczne) (zwiększa objętość wydalanego moczu)
- przeciwzapalne
- żółciopędne
Postacie i formy
- susz
- krem
- szampony i odżywki do włosów
- żel na skórę
- pastylki do ssania
Substancje aktywne
- kwas askorbinowy
- garbniki
- Kwas kawowy
- Sole mineralne
- cyjanina
- cichoryna
- centauryna
Surowiec
- kwiat