Postęp w leczeniu WZW typu C

Według pierwszych danych z II fazy badań telapreviru przeznaczonego do stosowania w WZW typu C - wydaje się, że u trudnych pacjentów będzie można skrócić czas leczenia przeciwwirusowego.

Niestety stosowanie telapreviru nie jest pozbawione działań niepożądanych.

Przeprowadzone zostały badania w celu oceny przydatności inhibitora proteazy w skojarzeniu z pegylowanym interferonem alfa-2a i rybawiryną w leczeniu WZW typu C, u chorych, u których eliminacja wirusa jest najtrudniejsza.

Okazało się, że stosowanie trzech leków powodowało tzw. szybką odpowiedź pozbycia się wirusa po 12 tygodniach. Wyniki te są bardzo zachęcające i gdyby udało się skrócić czas leczenia u chorych na WZW typu C nawet do 24 tygodni, czyli o połowę, byłby to duży sukces, ponieważ leczenie interferonem jest trudne dla pacjentów z powodu licznych objawów niepożądanych. Obecnie planowane są badanie III fazy.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus