
Główny budowniczy
W okresie wzrostu następuje stopniowe wapnienie kości i ok. 26 roku życia kości osiągają maksymalną masę i wysycenie wapniem. Później zaczyna ubywać od 0,3 do 1% masy kostnej rocznie a 10 do 15 lat po okresie przekwitania roczny ubytek masy może osiągnąć nawet 10%. Wapń jest konieczny również dla utrzymania m.in. prawidłowego ciśnienia krwi, prawidłowej pobudliwości nerwowej tkanek, jest odpowiedzialny za prawidłową kurczliwość mięśni, w tym mieśnia sercowego i innych procesów fizjologicznych. Jedną z najważniejszych reakcji odpornościowych organizmu, antygen-przeciwciało jest również zależna od obecności jonów wapnia. Kiedy zabraknie wapnia we krwi krążącej, organizm wychwytuje go z kości.
Duża podaż wapnia w pokarmach tylko nieznacznie zwiększa jego przyswajanie. Powodem tego jest istnienie bariery jelitowej regulującej ilość przyswajanego wapnia. Wapń znajdujący sie w warzywach jest słabo przyswajany, ponieważ zawierają one błonnik i kwas szczawiowy. Słabym źródłem wapnia są również produkty zbożowe, w których jest dużo fosforu, tworzącego z wapniem nieprzyswajalne związki. Największe ilości najlepiej przyswajalnego wapnia znajdują sie w mleku i jego przetworach. Należy przy tym pamietać, że przyswajanie wapnia z produktów mlecznych jest tym lepsze im ten produkt zawiera mniej tłuszczu.
Preparaty zawierające obok wapnia witaminę D3 stosowane są w osteomalacji i osteoporozie czy zwykłych złamaniach kości. Preparaty z dodatkiem witaminy C proponuje się osobom przeziębionym lub alergikom. Sam wapń w preparatach to suplement wzbogacający nasz organizm w ten pierwiastek, który potrzebują w zwiększonych dawkach osoby do 26 roku życia, dzieci w fazie intensywnego wzrostu (w tym wypadku dodatek witaminy D3 jest zalecany, ale nie wręcz konieczny, gdyż naturalnie otrzymujemy ją podczas spacerów czy wycieczek), również osoby po 30 roku życia powinny rozpoczynać profilaktykę wapniową, aby nie zabrakło go wówczas, gdy będzie nam naprawdę bardzo potrzebny, i kiedy złamania bedą dla nas stanowiły bardzo poważny problem. Osoby po 30 roku życia, jeśli prowadzą siedzący tryb życia, bez spacerów powinny przyjmować profilaktycznie wapń z witaminą D3, jeżeli prowadzą aktywny tryb życia wystarczy sam wapń.
Nie zapominajmy również o profilaktyce przeziębienia czy alergii. Obecne czasy powodują, że osoby, które nigdy nie miały problemów z alergią, nagle na wiosnę zaczynają siąpić nosem czy mieć zaczerwienione oczy - to nic innego jak objawy alergii. Skutecznym środkiem na takie dolegliwości jest wapń z witaminą C. Zbliża się jesień a wraz z nią słotne dni, które mogą zakończyć sie przeziębieniem. Zastosujmy wówczas wapń z witaminą C, a łatwiej nam bedzie przeżyć te nieprzyjemne dni.
Pamietajmy zatem o profilaktyce - łatwiej zapobiegać niż leczyć.