
Czym kierować się w wyborze multiwitamin dla dzieci?
Posiłek małego niejadka, uparcie bojkotującego przygotowywane przez nas coraz wymyślniejsze potrawy, nie zawsze dostarcza kompletu niezbędnych składników. Preparaty witaminowe i inne suplementy diety pediatrzy zalecają też dzieciom po przebytych infekcjach. W czasie choroby dzieci tracą bowiem apetyt. To zupełnie naturalne - organizm dziecka woli skupić się wówczas na walce z wirusami i bakteriami. A jaki zestaw witaminowo - mineralny wybrać w obliczu przytłaczającej ilości tego typu preparatów?
Tylko dla dziecka!
Na rynku dostępne są preparaty specjalnie zaprojektowane dla potrzeb każdej z grup wiekowych – dzieci, młodzieży, osób dorosłych (tu nawet ze wskazaniem konkretnej płci) oraz osób starszych. W żadnym wypadku nie możemy dziecku podać preparatu witaminowego, który jest przeznaczony dla osób dorosłych (nawet zmniejszając dawkę). Mogą one bowiem zawierać np. zdecydowanie zbyt wysoką dawkę rozpuszczalnej w tłuszczach, a więc kumulującej się w organizmie, witaminy A i w rezultacie poważnie zaszkodzić dziecku. W żadnym wypadku nie możemy kierować się tokiem myślenia: ja jedną, a dziecko pół tabletki. Specjalistyczne preparaty, skierowane dla najmłodszych, zawierają odpowiednie zestawy witamin w odpowiedniej ilości.
Granica wiekowa
Zaleca się, aby nie stosować dodatkowych suplementów diety (oprócz tych zaleconych przez pediatrę) do skończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Dla starszych dzieci należy wybierać preparaty specjalnie dla nich wyprodukowane i dostosowane do wieku (według sugestii producenta). Rodzice posiadający np. trójkę dzieci często chcieliby jednym suplementem sprostać potrzebom każdej pociechy. Takie postępowanie nie jest właściwe. Jeśli więc na opakowaniu widnieje informacja, że preparat można podawać dzieciom po ukończeniu przez nie trzeciego roku życia, nie decydujmy się na jego zakup z przeznaczeniem dla swojego niespełna dwuletniego smyka.
Powiązane produkty
Kryteria oceny
Jest wiele różnic między dostępnymi suplementami diety. Niektórzy producenci koncentrują się wyłącznie na smaku lub zabawowej formie, zachęcającej dziecko do przyjęcia witaminy. Takie produkty zawierają zwykle jedynie kilka witamin i to w zdecydowanie niskich porcjach. My zwracajmy uwagę na skład. Dobrze, gdy na etykiecie podane są formy chemiczne (gdyż to one decydują o przyswajalności). W przypadku minerałów powinna być podana zawartość czystego minerału. Preparat nie powinien też zawierać sztucznych substancji zapachowych, smakowych czy substancji konserwujących. Nie przejmujmy się tym, że zawartość niektórych witamin jest mniejsza niż 100%. To dobrze! Preparat witaminowy nie powinien zawierać stu procentowej wartości zalecanego dziennego spożycia witamin. Należy pamiętać, że dziecko przyjmuje już część witamin wraz z pożywieniem (zwłaszcza tym wzbogacanym witaminami – np. soki czy musy owocowe). Nigdy nie należy też podawać dziecku więcej niż jednego suplementu diety!
Czy podawać dzieciom np. żelki?
Do wyboru pozostaje jeszcze forma. Producenci prześcigają się pod tym względem – są bowiem dostępne i pastylki do ssania o zabawnym kształcie, proszek zabawnie „strzelający” w buzi dziecka czy kolorowe, apetyczne żelki. Czy te ostatnie stanowią jedynie wizualną uciechę dla oka? Otóż żelki, ze względu na zawartość witamin i mikroelementów, mogą być podawane dzieciom w okresie zwiększonego zapotrzebowania na te składniki. Istotne jest jednak to, by nie traktować żelków jako słodyczy, mimo iż zarówno kolor, jak i postać tych suplementów diety, mogą niewątpliwie budzić takie skojarzenia. Nie należy traktować ich jako przyjemności albo nagrody dla dziecka. Na szczęście nie wszystkie preparaty w postaci żelków zawierają sztuczne barwniki i konserwanty. Niektórzy producenci dodają do swoich produktów naturalne barwniki, takie jak: ekstrakt z papryki lub koncentrat soku z owoców bzu czarnego, które również nadają apetyczny kolor żelkom. Na to należy zwrócić uwagę.
Jakie inne składniki może zawierać preparat witaminowy dla dzieci?
W omawianych suplementach diety występują witaminy, minerały oraz inne składniki np. nienasycone kwasy tłuszczowe. Biorąc pod uwagę wyniki ostatnich badań wskazujących na bardzo niskie spożycie ryb morskich w naszym kraju, w szczególności w kilku rejonach Polski, niewystarczające jest pokrycie zapotrzebowania na niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 tj.: EPA - kwas eikozapentaenowy i DHA - kwas dokozaheksaenowy. Te kwasy możemy znaleźć również w dziecięcych suplementach. Kwasy omega wywierają korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, rozwój funkcji poznawczych, rozwój ruchowy oraz psychoruchowy. Warto więc szukać ich w suplementach przeznaczonych dla dzieci.