Jak korzystać z Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy
Ewa Nowacka-Polka

Jak korzystać z Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy

Już 1 stycznia 2013 roku rusza system eWUŚ (czyli system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy) dający możliwość błyskawicznego potwierdzenia prawa pacjenta do leczenia na terenie całego kraju - leczenia, które będzie sfinansowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).

 Od początku przyszłego roku, każdy zgłaszający się do placówki służby zdrowia, będzie mógł potwierdzić swoje prawo do świadczeń zdrowotnych, bez konieczności przedstawienia dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że będzie miał przy sobie jeden z dokumentów zawierający numer PESEL. To właśnie ten numer będzie kluczem do weryfikacji uprawnień danego pacjenta. Dzięki niemu każda placówka, która będzie miała dostęp do eWUŚ, będzie mogła drogą elektroniczną sprawdzić w systemie NFZ (połączonym z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych - CWU) czy pacjent posiada aktualnie prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i do otrzymania refundowanych recept czy skierowań na badania.

Z badań NFZ, mających na celu sprawdzenie zdolności eWUŚ do poprawnej weryfikacji ubezpieczenia pacjentów, wynika, że w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych brakuje około 10,6% pacjentów uprawnionych do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Problem ten głównie może dotyczyć:

• osób które pracowały za granicą,
• dzieci, które nie zostały zgłoszone do NFZ przez rodziców lub szkoły
• studentów i rencistów
• pracowników, których pracodawcy z opóźnieniem opłacali ich składki lub bez ich wiedzy w ogóle ich nie opłacali.

Co więcej NFZ jedynie zaleca placówką świadczącym usługi zdrowotne korzystanie z eWUŚ. Wiąże się to z tym, że nie wszystkie placówki od początku przyszłego roku będą posiadały możliwość do elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia danego pacjenta na podstawie numeru PESEL. Na szczęście system eWUŚ nie będzie jedyną metodą weryfikującą uprawnienia chorego do leczenia. Nadal prawo do świadczeń zdrowotnych będzie można potwierdzić dokumentami dotychczas spełniającymi tę rolę (czyli druki RMUA, legitymacje ubezpieczeniowe emeryta lub rencisty, aktualne zaświadczenia z zakładu pracy lub urzędu pracy).

Ponadto, równocześnie z wprowadzeniem nowego systemu, każdy pacjent którego eWUŚ uzna za osobę nieuprawnioną do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, będzie mógł złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony. Wiarygodność złożonych oświadczeń będzie sprawdzana przez NFZ. W sytuacji w której pacjent miał uprawnienia do świadczeń zdrowotnych, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie on żadnych kosztów z tytułu przeprowadzonego leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Fakty i mity o kacu

    Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

  • Czy glukometr może być dobrym prezentem?

    Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

  • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

    Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

  • Ból łydki – przyczyny

    Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

  • Zapalenie torebki stawowej

    Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

    Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij