Jak przygotować skórę na słońce?
Anna Posmykiewicz

Jak przygotować skórę na słońce?

Wakacje to czas, na który każdy czeka przez cały rok. W okresie urlopowym wszyscy chcieliby, aby na niebie było jak najmniej chmur, a jak najwięcej słońca, które nie tylko poprawia nam samopoczucie, ale także pięknie opala naszą skórę, dzięki czemu czujemy się bardziej atrakcyjni.

Należy jednak pamiętać, aby nie „przedawkować” opalenizny, bowiem poparzenia słoneczne poza tym, że są nie przyjemne i na pewno nie dodają urody, to także mogą pociągać za sobą poważane konsekwencje w przyszłości: począwszy od tego, że skóra szybciej będzie się starzeć, a skończywszy na tym, że zwiększają ryzyko pojawianie się nowotworu skóry.

Dlatego też nasza skóra powinna zostać we właściwy sposób przygotowana do słonecznych kąpieli. W jaki sposób zatem należy to zrobić?

Pierwszy kontakt ze słońcem

Po pierwsze, nigdy nie można od razu „przesiadywać na słońcu godzinami”. Skórę należy stopniowo przyzwyczajać do działania promieni słonecznych. Dlatego też wyjeżdżając na urlop przez pierwsze kilka dni spędzajmy niewiele czasu w pełnym słońcu - najlepiej, aby była to co najwyżej godzina. Nigdy też nie można zapomnieć o użyciu kremu z wysokim filtrem.

Początkowo powinny być to kremy z filtrem 50, potem faktor może być mniejszy, jednak lepiej, aby nie był niższy niż 15. Krem z filtrem powinniśmy nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, nawet jeśli tylko spacerujemy po mieście - wtedy też nasza twarz, ręce czy ramiona są mocno narażone na działanie słońca. Poza tym krem należy aplikować na ciało po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli producent podaje, że produkt jest wodoodporny.

Właściwe nawilżenie

Poza tym skórę możemy także chronić od wewnątrz. Przede wszystkim musimy zapewnić jej właściwe nawilżenie. Dlatego też należy pić dużą ilość wody mineralnej. Oprócz tego warto zadbać o właściwe suplementy diety: przede wszystkim te, które zawierają beta- karoten, kwasy omega 3,6 i 9 oraz kwas hialuronowy. Preparaty te poprawiają napięcie i jędrność skóry, sprzyjają jej regeneracji oraz chronią przed działaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do przyspieszania procesu starzenia się skóry. Poza tym beta - karoten dodatkowo będzie nadawał naszej skórze delikatnego, naturalnego, brązowego kolorytu. Nie można też nigdy zapominać o zewnętrznym nawilżaniu skóry - najlepiej balsam do ciała kupić w aptece, ma się wtedy gwarancję, że rzeczywiście jest to produkt stworzony z myślą o odżywianiu skóry.

Polecane dla Ciebie

Uważajmy na zabiegi

Trzeba też pamiętać o tym, że niektórych zabiegów kosmetycznych nigdy nie wolno wykonywać przed wyjściem na słońce, podobnie jak nie należy stosować niektórych kosmetyków. Zatem nigdy nie należy opalać się bezpośrednio po wykonaniu depilacji. Po pierwsze dlatego, że nogi będą opalać się bardzo nierównomiernie - regenerująca się skóra opala się bowiem szybciej. Poza tym na nogach mogą pojawić się przebarwienia, może być odczuwalne szczypanie lub pieczenie. Dlatego też depilację powinno się wykonać przynajmniej jeden dzień przed korzystaniem ze słońca.

Podobnie wygląda sytuacja z korzystaniem z laserowych zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Zwykle na kilka tygodni przed i kilka tygodni po ich wykonaniu nie jest możliwe korzystanie z kąpieli słonecznych, bowiem może skończyć się to powstaniem przebarwień i podrażnień. Warto wiedzieć, że używanie perfum przed wyjściem na plażę także nie jest korzystne. Niektóre bowiem zawarte w nich substancje mogą działać fotouczulająco, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci często znacznych przebarwień. Ponadto absolutnie przeciwwskazane jest w okresie letnim wykonywanie peelingu chemicznego - najlepszy moment na jego wykonanie to jesień i zima, w okresie letnim po jego wykonaniu mogą powstać także przebarwienia i podrażnienia. Latem powinno się także zdecydowanie zmniejszyć ilość makijażu na twarzy. Stosowanie ciężkich podkładów i pudrów będzie bowiem zatykać pory, co z kolei spowoduje powstanie na twarzy licznych niedoskonałości. Dlatego też latem lepiej jest używać kremów rozświetlających lub z domieszką fluidu.

Włosy

Latem należy także pamiętać o tym, że również włosy są mocno narażone na działanie słońca. Od nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne stają się one matowe, łatwiej się łamią, tracą swoją barwę. Dlatego też codziennie przed wyjściem na dwór warto stosować spray lub piankę z filtrem UV, co zapewni włosom ochronę. Poza tym na głowie obowiązkowo powinno znajdować się nakrycie.

Dbając właściwie o skórę i włosy bez obaw możemy korzystać ze słońca. Tym bardziej, że zawsze poprawia ono nastrój, nastraja do życia bardziej optymistycznie. Oprócz tego to dzięki jego promieniom w skórze dochodzi do syntezy witaminy D, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie i strukturę kości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij