×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Suplementy diety – fakty i mity

Niemal każdy z nas stosował lub stosuje suplementy diety. Często zdarza się, że nie konsultujemy się z lekarzem i zaczynamy „leczenie” na własną rękę. Cudzysłów („leczenie”) nie jest przypadkowy, bowiem tego typu preparaty tylko i wyłącznie podszywają się pod prawdziwe leki. Jak wobec tego odnaleźć się w gąszczu tych preparatów i oddzielić wiarygodne informacje od tych wątpliwych? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam właściwie i rozsądnie korzystać z suplementów diety.

Czy suplementy diety mogą mieć lecznicze działanie?

Nie! Suplement diety to z definicji wyłącznie środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.

Należy pamiętać, iż najważniejszą różnicą pomiędzy lekiem a suplementem diety jest zastosowanie tych środków.

Suplementy diety nie leczą! Nie przyjmujmy informacji znalezionych na internetowych forach bezkrytycznie. Nie wierzmy, że suplement, który ma jedynie uzupełniać naszą dietę, może być jednocześnie remedium na wszelkie bolączki (półpasiec, zapalenie płuc, grzybicę itd.).

Czy suplementy diety mogą zastąpić leki?

Nie! W żadnym wypadku nie powinno się stosować jakichkolwiek suplementów diety jako środków zastępczych w stosunku do konwencjonalnego leczenia.

W Internecie roi się jednak od ofert oszustów, którzy słono każą sobie płacić za takie „złudzenia”. Są bardzo rozmowni, chętnie opowiadają o zwycięskiej walce z chorobą, po czym proponują sprzedaż środka, dzięki któremu rzekomo udało im się z niej wyzwolić. Bardzo często ich grupą docelową są pacjenci onkologiczni. Lekarze apelują do chorych, żeby nie przerywali terapii przeciwnowotworowej i nie marnowali cennego czasu na takie metody, bo one nie tylko nie pomogą, ale wręcz odwrotnie – poważnie zaszkodzą. A tu liczy się przecież każdy dzień!

Czy suplementy diety są potrzebne?

Owszem, wybór suplementu diety może być mądrą decyzją.

Stale rosnące tempo życia, a także związany z tym pośpiech, stres, brak ruchu, siedzący tryb praca, używki, a przede wszystkim niewłaściwa, źle zbilansowana dieta zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Tymczasem perfekcyjnie posiłki, dostarczające wszystkich koniecznych składników odżywczych, są dla niektórych osób trudne do realizacji.

Pamiętajmy jednak, że są to tylko suplementy diety i tak też należy je traktować. Czym innym jest więc określenie, że dany preparat uzupełnia dietę w wapń i witaminę D3, a czym innym, że leczy osteoporozę.

Czy powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementu diety?

Tak! Szczególnie ważne jest skonsultowanie z lekarzem prowadzącym użycia suplementu diety w przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących, dzieci oraz osób przewlekle chorych i przyjmujących stałe leki (np. preparaty obniżające ciśnienie krwi lub przeciwzakrzepowe).

Informacje te pomogą zapewnić pacjentowi skoordynowaną, bezpieczną opiekę zdrowotną.

Dlaczego jest to tak istotne? Niektóre suplementy diety mogą wchodzić w wyjątkowo niekorzystne oddziaływania z równocześnie stosowanymi lekami. Efektem może być nawet groźna dla życia reakcja.

Jak odróżnić suplement diety od produktu leczniczego?

Zgodnie z wymogami prawa producent nie może ukryć faktu, że jego produkt jest suplementem diety. Określenie „suplement diety” musi być zamieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie nazwy tego produktu.

Apteka – najbezpieczniejsze miejsce do zakupu suplementów diety

Definicję sfałszowanego leku stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia. Co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, ale znanych jest wiele przypadków, kiedy po zbadaniu preparatu zakupionego od przygodnego, internetowego sprzedawcy okazało się, że produkty sprzedawane jako suplementy diety zawierały silnie działające substancje chemiczne (których jako suplementy bezwzględnie nie powinny zawierać).

Podkreślmy więc na koniec, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu suplementów diety jest więc apteka. W ten sposób mamy pewność co do pochodzenia tego typu preparatów.


Podziel się: