
Dlaczego sportsmenkom trudniej zajść w ciążę?
U dużej grupy kobiet uprawiających wyczynowo bądź czynnie sport występują zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Pod wpływem intensywnego wysiłku i stresu może dochodzić do zaniku miesiączek, wydłużenia czasu między kolejnymi menstruacjami, czy cykli bezowulacyjnych.
Na skutek wyczerpujących treningów:
- zachwianiu ulega gospodarka hormonalna - następuje spadek gonadotropin (hormony FSH i LH), a wzrost m.in. produkcji prolaktyny i endorfin. U niektórych pań obserwuje się wzrost testosteronu i kortyzolu.
- dochodzi do spadku masy ciała - restrykcyjna dieta i intensywny wysiłek fizyczny powodują chudnięcie. Spadek wagi poniżej zalecanego minimum bądź gwałtowny spadek masy ciała wiąże się ze znacznym ograniczeniem tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik.
Codzienne uprawianie sportu bądź ćwiczenia prowadzące do skrajnego wyczerpania zmniejszają prawdopodobieństwo ciąży. Wyczerpująca aktywność fizyczna sprawia, że ciało kobiety „blokuje” możliwość zajścia w ciążę, na której utrzymanie i rozwój, w czasie regularnych intensywnych ćwiczeń, nie ma wystarczającej energii.
Proces odwracalny
Zmniejszenie intensywności i ilości treningów w tygodniu, a także zwiększenie kaloryczności diety powoduje powrót do optymalnej masy ciała, co zwykle przywraca prawidłowy cykl menstruacyjny i daje możliwość zajścia w ciążę.
Czy warto zrezygnować z ćwiczeń?
Nie ma konieczności całkowitego zaprzestania ćwiczeń, ponieważ umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia ogólną kondycję, stabilizuje produkcję insuliny i stwarza optymalne warunki dla zachowania równowagi hormonalnej. Należy pamiętać, że zarówno zbyt intensywna aktywność fizyczna, jak i nadwaga i brak ćwiczeń utrudniają zajście w ciążę.
Kobietom planującym macierzyństwo zaleca się jednak zmniejszenie intensywności oraz częstotliwości treningów oraz zwiększenie kaloryczności diety. Warto bacznie przyglądać się swojemu ciału i zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany w cyklu menstruacyjnym – jego wydłużenie czy zanik miesiączki powinny być sygnałem do skontaktowania się z ginekologiem.