Dlaczego nie zapadamy w sen zimowy? O procesie termoregulacji
Justyna Bielecka

Dlaczego nie zapadamy w sen zimowy? O procesie termoregulacji

Termoregulacja to proces odpowiedzialny za utrzymanie stałej temperatury ciała, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Dzięki tej właściwości organizm człowieka (ale nie tylko, stałą temperaturę ciała zachowują m.in. również inne ssaki) mógł się adoptować do życia w różnych strefach klimatycznych, a także przystosować do zmiennych pór roku.

Temperatura ciała różni się w zależności od miejsca, w którym dokonuje się jej pomiaru. Najniższą odnotowuje się w kończynach górnych i dolnych, najwyższą w okolicach tułowia.

Temperatura wnętrza ciała stanowi wypadkową temperatur poszczególnych narządów. Najwyższą temperaturę mają mózg, serce, a także wątroba i brązowa tkanka tłuszczowa (obecna głównie u niemowlaków).

Gdzie mierzyć temperaturę?

Dla celów praktycznych najczęściej stosuje się następujące pomiary (w nawiasach podano zakres temperatur charakterystycznych dla zdrowego człowieka):

 • spod pachy 36,7oC
 • z jamy ustnej 35-37,8oC
 • z odbytnicy 37,3oC

O jakiej porze najlepiej wykonywać pomiar?

Jeśli odczuwamy pogorszenie samopoczucia i chcemy monitorować stan naszego zdrowia należy pomiaru dokonywać dwukrotnie – rano i wieczorem. Ważne jest, by robić to tym samym termometrem i pomiaru dokonywać w tych samych miejscach.

Interpretując dokonany pomiar należy wziąć pod uwagę fakt, że temperatura ciała w czasie doby ulega niewielkim wahaniom (w okolicach pół stopnia Celsjusza).
Najniższa jest w godzinach 1-6, najwyższa popołudniu między 13 a 18.

Wahania temperatury ciała

Temperatura ciała wzrasta na skutek pobudzenia psychicznego (np. w wyniku silnego stresu), jak i aktywności fizycznej.

Niewielkie wahania temperatury obserwuje się u kobiet w czasie cyklu miesięcznego. Temperatura ciała jest najniższa podczas menstruacji, po czym następuje jej stopniowy wzrost, by osiągnąć maksymalną wartość w momencie owulacji i utrzymać się na tym poziomie do następnego krwawienia miesięcznego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zadbaj o dłonie przy komputerze

  Coraz więcej ludzi pracuje regularnie przy komputerze. Dłonie spędzają na klawiaturze i myszce większość dnia.

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij