
Dlaczego nie zapadamy w sen zimowy? O procesie termoregulacji
Temperatura ciała różni się w zależności od miejsca, w którym dokonuje się jej pomiaru. Najniższą odnotowuje się w kończynach górnych i dolnych, najwyższą w okolicach tułowia.
Temperatura wnętrza ciała stanowi wypadkową temperatur poszczególnych narządów. Najwyższą temperaturę mają mózg, serce, a także wątroba i brązowa tkanka tłuszczowa (obecna głównie u niemowlaków).
Gdzie mierzyć temperaturę?
Dla celów praktycznych najczęściej stosuje się następujące pomiary (w nawiasach podano zakres temperatur charakterystycznych dla zdrowego człowieka):
- spod pachy 36,7oC
- z jamy ustnej 35-37,8oC
- z odbytnicy 37,3oC
O jakiej porze najlepiej wykonywać pomiar?
Jeśli odczuwamy pogorszenie samopoczucia i chcemy monitorować stan naszego zdrowia należy pomiaru dokonywać dwukrotnie – rano i wieczorem. Ważne jest, by robić to tym samym termometrem i pomiaru dokonywać w tych samych miejscach.
Interpretując dokonany pomiar należy wziąć pod uwagę fakt, że temperatura ciała w czasie doby ulega niewielkim wahaniom (w okolicach pół stopnia Celsjusza).
Najniższa jest w godzinach 1-6, najwyższa popołudniu między 13 a 18.
Wahania temperatury ciała
Temperatura ciała wzrasta na skutek pobudzenia psychicznego (np. w wyniku silnego stresu), jak i aktywności fizycznej.
Niewielkie wahania temperatury obserwuje się u kobiet w czasie cyklu miesięcznego. Temperatura ciała jest najniższa podczas menstruacji, po czym następuje jej stopniowy wzrost, by osiągnąć maksymalną wartość w momencie owulacji i utrzymać się na tym poziomie do następnego krwawienia miesięcznego.