×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dlaczego nie zapadamy w sen zimowy? O procesie termoregulacji

Termoregulacja to proces odpowiedzialny za utrzymanie stałej temperatury ciała, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Dzięki tej właściwości organizm człowieka (ale nie tylko, stałą temperaturę ciała zachowują m.in. również inne ssaki) mógł się adoptować do życia w różnych strefach klimatycznych, a także przystosować do zmiennych pór roku.

Temperatura ciała różni się w zależności od miejsca, w którym dokonuje się jej pomiaru. Najniższą odnotowuje się w kończynach górnych i dolnych, najwyższą w okolicach tułowia.

Temperatura wnętrza ciała stanowi wypadkową temperatur poszczególnych narządów. Najwyższą temperaturę mają mózg, serce, a także wątroba i brązowa tkanka tłuszczowa (obecna głównie u niemowlaków).

Gdzie mierzyć temperaturę?

Dla celów praktycznych najczęściej stosuje się następujące pomiary (w nawiasach podano zakres temperatur charakterystycznych dla zdrowego człowieka):

  • spod pachy 36,7oC
  • z jamy ustnej 35-37,8oC
  • z odbytnicy 37,3oC

O jakiej porze najlepiej wykonywać pomiar?

Jeśli odczuwamy pogorszenie samopoczucia i chcemy monitorować stan naszego zdrowia należy pomiaru dokonywać dwukrotnie – rano i wieczorem. Ważne jest, by robić to tym samym termometrem i pomiaru dokonywać w tych samych miejscach.

Interpretując dokonany pomiar należy wziąć pod uwagę fakt, że temperatura ciała w czasie doby ulega niewielkim wahaniom (w okolicach pół stopnia Celsjusza).
Najniższa jest w godzinach 1-6, najwyższa popołudniu między 13 a 18.

Wahania temperatury ciała

Temperatura ciała wzrasta na skutek pobudzenia psychicznego (np. w wyniku silnego stresu), jak i aktywności fizycznej.

Niewielkie wahania temperatury obserwuje się u kobiet w czasie cyklu miesięcznego. Temperatura ciała jest najniższa podczas menstruacji, po czym następuje jej stopniowy wzrost, by osiągnąć maksymalną wartość w momencie owulacji i utrzymać się na tym poziomie do następnego krwawienia miesięcznego.


Podziel się: