
Wysportowana mama - jak ćwiczyć mięśnie brzucha po porodzie?
Z chwilą urodzenia dziecka w organizmie kobiety, pod wpływem hormonów, następuje cofanie się zmian powstałych podczas ciąży i porodu. Umiarkowana i systematyczna aktywność ruchowa, pomoże wzmocnić organizm młodej mamy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się jednak z lekarzem, by upewnić się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do powrotu do aktywności fizycznej.
Jak ćwiczyć brzuch?
W trzecim trymestrze mięśnie brzucha uległy znacznemu rozciągnięciu. Jeśli chcesz zadbać o ich sprawność i szybki powrót do wyglądu sprzed ciąży, wykonuj ćwiczenia, które zwiększą ich napięcie.
Młodym mamom zaleca się wykonywanie tzw. płytkich brzuszków. Aby je wykonać połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Podnoś przednią część ciała, nie odrywając łopatek od ziemi.
Kobiety w okresie poporodowym powinny unikać bardziej wymagających ćwiczeń, obejmujących, np. unoszenie nóg w górę czy unoszenie tułowia, do czasu aż mięśnie brzucha nie odzyskają odpowiedniego napięcia.
Warto zapamiętać
W przeciwieństwie do wielu ćwiczeń fizycznych, trening brzucha powinien odbywać się przy zaokrąglonych plecach. W trakcie wykonywania brzuszków, leżąc na plecach, przyciskaj odcinek lędźwiowy pleców do podłoża, a w trakcie unoszenia górnej części tułowia, lekko wyginaj plecy w łuk.
Wykonywanie brzuszków przy całkowicie wyprostowanych plecach powoduje duże obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i przesunięcie do przodu krążków międzykręgowych. Może to skończyć się kontuzją pleców.
Unoszenie jedynie górnej części tułowia przy zachowaniu krzywizny pleców jest bezpieczne i polecane wielu kobietom w okresie poporodowym.
Źródło: Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet. Frederic Delavier, PZWL, Warszawa 2008