×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wysportowana mama - jak ćwiczyć mięśnie brzucha po porodzie?

Urodziłaś dziecko i nie wiesz jak wrócić do formy sprzed ciąży? Zastanawiasz się kiedy możesz zacząć ćwiczyć? Dowiedz się jak wzmocnić mięśnie brzucha w okresie poporodowym.

Z chwilą urodzenia dziecka w organizmie kobiety, pod wpływem hormonów, następuje cofanie się zmian powstałych podczas ciąży i porodu. Umiarkowana i systematyczna aktywność ruchowa, pomoże wzmocnić organizm młodej mamy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się jednak z lekarzem, by upewnić się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do powrotu do aktywności fizycznej.

Jak ćwiczyć brzuch?

W trzecim trymestrze mięśnie brzucha uległy znacznemu rozciągnięciu. Jeśli chcesz zadbać o ich sprawność i szybki powrót do wyglądu sprzed ciąży, wykonuj ćwiczenia, które zwiększą ich napięcie.

Młodym mamom zaleca się wykonywanie tzw. płytkich brzuszków. Aby je wykonać połóż się  na plecach i ugnij nogi w kolanach. Podnoś przednią część  ciała, nie odrywając łopatek od ziemi.

Kobiety w okresie poporodowym powinny unikać bardziej wymagających ćwiczeń, obejmujących, np. unoszenie nóg w górę czy unoszenie tułowia, do czasu aż mięśnie brzucha nie odzyskają odpowiedniego napięcia.

Warto zapamiętać

W przeciwieństwie do wielu ćwiczeń  fizycznych, trening brzucha powinien odbywać się przy  zaokrąglonych plecach. W trakcie wykonywania brzuszków, leżąc na plecach, przyciskaj odcinek lędźwiowy pleców do podłoża, a w trakcie unoszenia górnej części tułowia, lekko wyginaj plecy w łuk.

Wykonywanie brzuszków przy całkowicie wyprostowanych plecach powoduje duże obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i przesunięcie do przodu krążków międzykręgowych. Może to skończyć się kontuzją pleców.

Unoszenie jedynie górnej części tułowia przy zachowaniu krzywizny pleców jest bezpieczne i polecane wielu kobietom w okresie poporodowym.

Źródło: Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń  dla kobiet. Frederic Delavier, PZWL, Warszawa 2008


Podziel się: