Schudnij szybko i zdrowo!
Marek Jędrzejewski

Schudnij szybko i zdrowo!

Zastanawiasz się jak szybko zgubić zbędne kilogramy? Nie wiesz od czego zacząć? Biegać rano czy wieczorem? Przed śniadaniem, a może po? Ile razy w tygodniu? Jak długo? A może wcale nie biegać tylko truchtać? Wiele pytań, a mało konkretnych odpowiedzi. Przeczytaj, wszystko stanie się prostsze.

Ruch = Zdrowie

Wysiłek fizyczny jest dobry dla całego organizmu. Wpływa korzystnie na wszystkie układy: sercowo-naczyniowy, oddechowy, kostny, wydalniczy itd. Już w średniowieczu wiedziano, że: „ruch jest w stanie zastąpić, każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Tego typu powiedzenia i prawdy znamy doskonale.

Jak dobrać formę aktywności fizycznej, aby osiągnąć konkretny cel? Po części sprawa wydaje się dość jasna. Ktoś chce być szybki, musi ćwiczyć szybkość (np. skracając czas wykonywanych zadań motorycznych), ktoś inny chce być silny, odpowiedni trening siłowy zapewni mu przysłowiową krzepę. Co natomiast w przypadku zgubienia niechcianych fałdek i oponki na brzuchu? Tu sprawa nie jest już taka prosta.

Złota zasada – im szybciej, tym nie zawsze lepiej

Wiele osób uważa, że skrajne wyczerpanie, a szczególnie pocenie jest oznaką „spalania” tłuszczu. Ćwiczący przez katorżnicze treningi grożące odwonieniem i kontuzją sądzą, że obrali optymalny system „zrzucania” brzucha. Niestety, fakty są inne. W uproszczeniu – tkanka tłuszczowa zamieniana jest na energię w obecności tlenu.

Co się dzieje, gdy wbiegniemy na piąte piętro w tempie zbliżonym do poruszającej się obok windy? Stajemy i łapiemy oddech, prawda? Czyli zabrakło nam tlenu i organizm wyrównuje stratę, my natomiast czujemy, że widmo zawału niebezpiecznie się zbliżyło. Wniosek: wykonaliśmy ćwiczenie beztlenowe, czyli tkanka tłuszczowa pozostaje nienaruszona – czytaj: nie chudniemy!

Jak dobrać intensywność i rodzaj treningu?

Tętno prawdę Ci powie
Pomiar tętna podczas wykonywania wysiłków fizycznych jest podstawowym parametrem wskazującym, z jakich źródeł energii korzysta nasz organizm.

Optymalne tętno przy którym następuje spalanie tłuszczów to przedział 50-70 procent tętna maksymalnego (obliczanego ze wzoru: tętno maksymalne – 220 minus wiek). Postaraj się, nie przekraczając tej wartości, utrzymać je na jednakowym poziomie (plus, minus 5 procent), a zwiększysz swoje szanse na zgubienie kilku centymetrów, nie tylko w talii. Kontrolę tętna ułatwi trening z monitorem pracy serca, dostępny w sklepach sportowych.

Zwróć uwagę na oddech
Jeśli czujesz, np. podczas joggingu, że tracisz oddech, nie możesz swobodnie rozmawiać z partnerem treningowym albo potrzebujesz chwili na kilka głębokich wdechów – najprawdopodobniej przechodzisz na tryb spalania węglowodanów, a nie tłuszczów. Zwolnij i najlepiej nie doprowadzaj do takiej sytuacji.

Czas
Powyżej 30 minut. Organizm musi mieć czas, żeby zaczął wykorzystywać w przewadze tłuszcze jako źródło energii. Im dalej w las, tym lepiej. Na początku nie przekraczaj 1 godziny 10 minut i pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Jeśli nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej, zacznij od 3 treningów w tygodniu.

Rodzaj treningu

Wykorzystaj letnią aurę, dotleń organizm i naciesz oczy kojącą zielenią wiosny.
Jogging, spacer oraz nordic walking to formy aktywności dla Ciebie.

Powodzenia!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij