
Schudnij szybko i zdrowo!
Ruch = Zdrowie
Wysiłek fizyczny jest dobry dla całego organizmu. Wpływa korzystnie na wszystkie układy: sercowo-naczyniowy, oddechowy, kostny, wydalniczy itd. Już w średniowieczu wiedziano, że: „ruch jest w stanie zastąpić, każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Tego typu powiedzenia i prawdy znamy doskonale.
Jak dobrać formę aktywności fizycznej, aby osiągnąć konkretny cel? Po części sprawa wydaje się dość jasna. Ktoś chce być szybki, musi ćwiczyć szybkość (np. skracając czas wykonywanych zadań motorycznych), ktoś inny chce być silny, odpowiedni trening siłowy zapewni mu przysłowiową krzepę. Co natomiast w przypadku zgubienia niechcianych fałdek i oponki na brzuchu? Tu sprawa nie jest już taka prosta.
Złota zasada – im szybciej, tym nie zawsze lepiej
Wiele osób uważa, że skrajne wyczerpanie, a szczególnie pocenie jest oznaką „spalania” tłuszczu. Ćwiczący przez katorżnicze treningi grożące odwonieniem i kontuzją sądzą, że obrali optymalny system „zrzucania” brzucha. Niestety, fakty są inne. W uproszczeniu – tkanka tłuszczowa zamieniana jest na energię w obecności tlenu.
Co się dzieje, gdy wbiegniemy na piąte piętro w tempie zbliżonym do poruszającej się obok windy? Stajemy i łapiemy oddech, prawda? Czyli zabrakło nam tlenu i organizm wyrównuje stratę, my natomiast czujemy, że widmo zawału niebezpiecznie się zbliżyło. Wniosek: wykonaliśmy ćwiczenie beztlenowe, czyli tkanka tłuszczowa pozostaje nienaruszona – czytaj: nie chudniemy!
Jak dobrać intensywność i rodzaj treningu?
Tętno prawdę Ci powie
Pomiar tętna podczas wykonywania wysiłków fizycznych jest podstawowym parametrem wskazującym, z jakich źródeł energii korzysta nasz organizm.
Zwróć uwagę na oddech
Jeśli czujesz, np. podczas joggingu, że tracisz oddech, nie możesz swobodnie rozmawiać z partnerem treningowym albo potrzebujesz chwili na kilka głębokich wdechów – najprawdopodobniej przechodzisz na tryb spalania węglowodanów, a nie tłuszczów. Zwolnij i najlepiej nie doprowadzaj do takiej sytuacji.
Czas
Powyżej 30 minut. Organizm musi mieć czas, żeby zaczął wykorzystywać w przewadze tłuszcze jako źródło energii. Im dalej w las, tym lepiej. Na początku nie przekraczaj 1 godziny 10 minut i pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Jeśli nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej, zacznij od 3 treningów w tygodniu.
Rodzaj treningu
Wykorzystaj letnią aurę, dotleń organizm i naciesz oczy kojącą zielenią wiosny.
Jogging, spacer oraz nordic walking to formy aktywności dla Ciebie.
Powodzenia!