jakość spermy a długość życia, sperma, plemnik, duńskie badania, profilaktyka zdrowia
Ewelina Sochacka

Jakość nasienia a długość życia mężczyzn. Przełomowe badania

Według najnowszych wyników badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie „Human Reproduction” jakość nasienia, a tym samym płodność mężczyzn, może być powiązana z ryzykiem śmiertelności, będąc jednocześnie swoistym biomarkerem dla ewentualnych problemów ze zdrowiem, które mogą pojawić się u pacjenta w przyszłości.

  1. Niepłodność u mężczyzn a długość życia
  2. Związek między jakością nasienia a długością życia. Jak wyglądało badanie Duńczyków?
  3. Jakość nasienia a długość życia – jakie były wyniki badania?
  4. Co wpływa na płodność mężczyzn?

Niepłodność u mężczyzn a długość życia

Niska liczba plemników determinuje nie tylko potencjał związany z płodnością u mężczyzn, ale również może mieć inne konsekwencje dla zdrowia. Okazuje się, że ten parametr może wykraczać poza kwestie związane z reprodukcją, ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje na to, że niska liczba plemników (a tym samym niepłodność) jest związana z wyższym odsetkiem występowania innych chorób w ciągu całego życia mężczyzny oraz z krótszym życiem.

Badania związane z wpływem płodności na śmiertelność przeprowadzane w poprzednich latach skupiały się głównie na jednym rodzaju zaburzeń płodności u mężczyzn, czyli azoospermii (całkowity brak plemników w nasieniu), nie biorąc zazwyczaj pod uwagę innego zaburzenia – oligospermii, tj. znacznego obniżenia liczby plemników w nasieniu. W jednym z długoterminowych badań (2014 r.) udział wzięli mężczyźni z liczbą plemników obniżoną do 40 mln/ml, którzy zostali zakwalifikowani do eksperymentu przez wzgląd na niepłodność występującą w parze, którą tworzyli. Wówczas wykazano, że śmiertelność spadała wraz ze wzrostem stężenia plemników powyżej wskazanego progu.

Próg prawidłowego stężenia plemników (wspomniane 40 mln/ml nasienia) zmienił się w 2012 roku i obecnie według WHO wynosi mniej, bo 16 mln plemników na 1 ml nasienia.

Związek między jakością nasienia a długością życia. Jak wyglądało badanie Duńczyków?

Badanie naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego obejmowało nasienie oddane przez 78 284 mężczyzn o średniej wieku 32 lat w momencie oddania próbki. Próbki były gromadzone w Duńskiej Bazie Danych Nasienia (DaSe, ang. Danish Semen Quality Database) w latach 1963–2015. 

Mężczyźni włączeni do badania zostali skierowani do laboratorium przez lekarza rodzinnego, urologa lub ginekologa w celu przeprowadzenia badania przesiewowego jakości spermy z powodu zgłoszonej niepłodności pary i przed ustaleniem dodatkowej diagnostyki lub potrzebnego leczenia. Wyniki badań nad nasieniem prezentują zatem szerokie spektrum jakości nasienia – od mężczyzn z azoospermią do mężczyzn z bardzo dobrą jakością nasienia.

Jakość nasienia oceniano na podstawie trzech kluczowych czynników: 

  • objętości ejakulatu,
  • koncentracji plemników,
  • odsetka plemników ruchomych oraz o prawidłowej budowie.

Wyznaczono dwa podstawowe cele badania:

  • określenie wpływu jakości nasienia na długowieczność,
  • sprawdzenie, czy wcześniejsze choroby mężczyzn mogą wyjaśniać ten związek.

Powiązane produkty

Jakość nasienia a długość życia – jakie były wyniki badania?

W wyniku obserwacji prawie 80 tysięcy mężczyzn biorących udział w badaniu wykazano, że panowie, u których w jednym ejakulacie znajdowało się więcej (ponad 120 ml/ml) bardziej ruchliwych plemników, mogą żyć o prawie trzy lata dłużej niż ci, u których liczba plemników była zdecydowanie niższa – nie przekraczała 5 mln (średnie stężenie plemników we wszystkich oddanych próbkach wynosiło 46 mln/ml). Mężczyźni z najwyższą liczbą plemników żyli średnio 80 lat.

Co ciekawe, niska jakość nasienia nie była powiązana ani z wcześniej zdiagnozowanymi schorzeniami, ani z poziomem wykształcenia mężczyzn, co mogłoby wpływać na sposób odżywiania pacjentów. Może jednak stanowić wskaźnik innych ukrytych problemów zdrowotnych mających wpływ na długość życia. Sugeruje to, że ocena jakości nasienia we wczesnym etapie życia mogłaby pełnić rolę narzędzia diagnostycznego służącego do wykrywania zagrożeń zdrowotnych, jeszcze zanim pojawią się objawy ewentualnych chorób przewlekłych.

Naukowcy planują kontynuować badania, aby lepiej zrozumieć, jak jakość nasienia wpływa na konkretne przyczyny zgonów takie jak nowotwory czy choroby serca. Kolejnym krokiem w profilaktyce zdrowotnej może być identyfikacja specyficznych biomarkerów, które pozwolą zdecydowanie wcześniej alarmować mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka i zapobiegać przedwczesnym zgonom już we wczesnym etapie życia.

PRODUKTY NA LIBIDO I POTENCJĘ

TESTY PŁODNOŚCI

AKCESORIA EROTYCZNE

Co wpływa na płodność mężczyzn?

Na płodność mężczyzn wpływa wiele czynników, które można podzielić na biologiczne, środowiskowe i związane ze stylem życia.

1. Czynniki biologiczne

  • Wiek – jakość nasienia może się pogarszać wraz z wiekiem.
  • Zaburzenia hormonalne – np. niski poziom testosteronu, niedoczynność przysadki mózgowej.
  • Choroby genetyczne – np. zespół Klinefeltera, mukowiscydoza.
  • Infekcje i stany zapalne – np. świnka przebyta w wieku dorosłym, zapalenie jąder lub prostaty, gruźlica, sarkoidoza.
  • Żylaki powrózka nasiennego – mogą prowadzić do przegrzewania jąder i obniżenia jakości plemników.
  • Nowotwory – np. jąder, nadnerczy, przysadki mózgowej.

2. Czynniki środowiskowe

  • Ekspozycja na toksyny – pestycydy, metale ciężkie (np. ołów, rtęć), bisfenol A (BPA).
  • Promieniowanie i zanieczyszczenia – smog, chemikalia przemysłowe.
  • Temperatura – częste korzystanie z sauny, gorących kąpieli, noszenie obcisłej bielizny.

3. Styl życia

  • Dieta – niedobory cynku, selenu, witamin C, D i E mogą obniżać płodność.
  • Nadmiar alkoholu i palenie papierosów – zmniejszają liczbę i ruchliwość plemników.
  • Narkotyki i sterydy anaboliczne – mogą prowadzić do bezpłodności.
  • Leki – np. opioidy, leki psychotropowe.
  • Stres i brak snu – wpływają na poziom hormonów i jakość nasienia.
  • Aktywność fizyczna – umiarkowany ruch jest korzystny, ale nadmierny wysiłek (np. u zawodowych sportowców) może obniżać poziom testosteronu w wyniku tzw. hipogonadyzmu wysiłkowego.
  1. Eisenberg ML, Li S, Behr B, Pera RR, Cullen MR. Relationship between semen production and medical comorbidity. Fertil Steril. 2015;103(1):66–71.
  2. World Health Organization. WHO laboratory manual for the examination and processing of human semen. Geneva: World Health Organization; 2021.
  3. Priskorn L i in. Semen quality and lifespan: a study of 78 284 men followed for up to 50 years, Human Reproduction. 2025;00(0):1–9.
  4. Leslie SW, Soon-Sutton TL, Khan MAB, Male Infertility, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562258/ [dostęp:] 13.03.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dieta poprawiająca płodność – produkty wskazane, zakazane, jadłospis

    Problem niepłodności to dziś bardzo aktualny temat. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w Polsce cierpi na nią około 1,5 mln par, a liczba ta nieustannie rośnie. Obok oczywistych interwencji medycznych za ważne w procesie starań o zajście w ciążę uważa się także właściwe żywienie. Jak dieta wpływa na naszą płodność? O co szczególnie należy zadbać w codziennym menu, a czego lepiej unikać? Czy zajście w ciążę może być związane z naszą masą ciała? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Leczenie niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Niezdrowy tryb życia, odkładanie rodzicielstwa na później oraz postępujące zatrucie środowiska to tylko niektóre z czynników powodujących problemy z płodnością. W Polsce z niepłodnością zmaga się już 1,5 mln par, choć nie wszystkie – z różnych powodów – szukają pomocy lekarskiej. Tymczasem leczenie wraz z postępem medycyny jest coraz bardziej efektywne, dlatego warto wiedzieć więcej na temat jego metod.

  • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

    Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

  • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

  • NFZ zwiększył finansowanie badań płodności dla mężczyzn

    Od stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę. Dowiedz się, kto może wykonać bezpłatne badanie nasienia.

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Leki na RSV, mukowiscydozę, raka piersi

    29 terapii znajdzie się na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Zostaną nimi objęte kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. O zmianach m.in. w refundacji leków poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl