Dziewczynka podczas badania ucha
Ewelina Sochacka

Częste infekcje ucha u dziecka mogą opóźniać rozwój mowy

Badanie opublikowane niedawno w „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology” dowodzi, że częste infekcje ucha środkowego u małych dzieci mogą mieć długofalowe konsekwencje w postaci opóźnienia rozwoju mowy.

  1. Częste zapalenia ucha środkowego a rozwój mowy dzieci – nowe badanie
  2. Jakie wnioski płyną z badania?
  3. Inne powikłania zapalenia ucha środkowego u dzieci

Częste zapalenia ucha środkowego a rozwój mowy dzieci – nowe badanie

Zapalenie ucha środkowego jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym (anatomia rozwijającego się układu ucha środkowego czyni go szczególnie podatnym na infekcje). W 70% przypadków za rozwój zakażenia odpowiadają bakterie. Jeśli jest nieprawidłowo leczone lub często nawraca, może prowadzić do różnych powikłań, w tym do niedosłuchu. Ten z kolei może utrudniać prawidłowy rozwój mowy, a tym samym komunikację oraz ogólny rozwój społeczny malucha.

W przeszłości specjaliści starali się zbadać wpływ powtarzających się zapaleń ucha na rozwój słuchowy i językowy najmłodszych, ale wyniki tych analiz były sprzeczne. Teraz naukowcy z University of Florida w Stanach Zjednoczonych postanowili przyjrzeć się zagadnieniu bardziej szczegółowo. W nowym badaniu uczestniczyły dzieci w wieku od 5 do 10 lat: 49 z nich miało w przeszłości zapalenia uszu (co najmniej 6 infekcji ucha przed ukończeniem 3. roku życia), a 68 nigdy nie zmagało się z tą chorobą lub miało pojedynczy epizod.

Badaną funkcją słuchową było wykrywanie modulacji czasowej przy użyciu gier mających na celu utrzymanie uwagi dzieci. Miernikami językowymi były natomiast miary wiedzy leksykalnej i wrażliwości fonologicznej. Okazało się, że dzieci, u których w przeszłości występowało zapalenie ucha środkowego, radziły sobie słabiej w testach w porównaniu z rówieśnikami bez tego problemu w wywiadzie medycznym.

Jakie wnioski płyną z badania?

Podstawowym problemem związanym z zapaleniem ucha środkowego jest często towarzysząca mu przejściowa utrata słuchu, która może skutkować pozbawieniem dziecka bodźców słuchowych w krytycznych okresach rozwoju słuchu i mowy. Z badania naukowców z Florydy jasno wynika, że może to wpływać na rozwój mowy w późniejszych latach – dzieci z nawracającymi infekcjami ucha przed 3. rokiem życia mogą wykazywać mniejszy zasób słownictwa i mieć trudności z rozpoznawaniem zmian w dźwiękach.

Badacze zwracają uwagę, że infekcje ucha u małych dzieci są tak powszechne, że zarówno specjaliści, jak i rodzice nierzadko je lekceważą, uznając, że nie mają one długotrwałych skutków. Tymczasem jest inaczej. Wyniki nowych analiz powinny skłonić opiekunów, lekarzy i logopedów do monitorowania rozwoju dzieci długo po zachorowaniu. Niektóre deficyty językowe mogą bowiem ujawnić się dopiero po kilku latach.

Powiązane produkty

Inne powikłania zapalenia ucha środkowego u dzieci

O nawracającym ostrym zapaleniu ucha środkowego mówimy wtedy, gdy infekcja wystąpiła 3 razy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub 4 razy w przeciągu roku (w tym ostatnie zachorowanie wystąpiło w ostatnim półroczu). Szacuje się, że nawet do 90% maluchów w wieku pomiędzy 3. miesiącem a 3. rokiem życia przynajmniej raz zapadło na tę chorobę. Zazwyczaj zanim pojawi się ból ucha (choć w 20% przypadków objaw ten nie występuje w ogóle, co nie wyklucza diagnozy OZUŚ), występują katar i podwyższona temperatura ciała. Mogą im towarzyszyć (zwłaszcza u niemowląt): biegunka, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, a także wyciek wydzieliny ropnej z ucha.

Najczęstszym powikłaniem zapalenia ucha środkowego u dzieci jest wysięk powodujący czasowy niedosłuch. Często ustępuje samoistnie, ale w około 10% przypadków utrzymuje się ponad 3 miesiące i wymaga leczenia.

Inne powikłania to m.in.:

Wymienione powyżej powikłania są rzadkie, ale mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego w przypadku zauważenia objawów zapalenia ucha u swojego dziecka, niezwłocznie udaj się z maluchem do pediatry.

  1. S. Nittrouer i in., Early otitis media puts children at risk for later auditory and language deficits, „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology” 2024, nr 176.
  2. K. Amernik, Ostre zapalenie ucha środkowego i jego powikłania u dzieci, [online] https://forumpediatrii.pl/artykul/ostre-zapalenie-ucha-srodkowego-i-jego-powiklania-u-dzieci [dostęp:] 10.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij