Częste infekcje ucha u dziecka mogą opóźniać rozwój mowy
Badanie opublikowane niedawno w „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology” dowodzi, że częste infekcje ucha środkowego u małych dzieci mogą mieć długofalowe konsekwencje w postaci opóźnienia rozwoju mowy.
- Częste zapalenia ucha środkowego a rozwój mowy dzieci – nowe badanie
- Jakie wnioski płyną z badania?
- Inne powikłania zapalenia ucha środkowego u dzieci
Częste zapalenia ucha środkowego a rozwój mowy dzieci – nowe badanie
Zapalenie ucha środkowego jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym (anatomia rozwijającego się układu ucha środkowego czyni go szczególnie podatnym na infekcje). W 70% przypadków za rozwój zakażenia odpowiadają bakterie. Jeśli jest nieprawidłowo leczone lub często nawraca, może prowadzić do różnych powikłań, w tym do niedosłuchu. Ten z kolei może utrudniać prawidłowy rozwój mowy, a tym samym komunikację oraz ogólny rozwój społeczny malucha.
W przeszłości specjaliści starali się zbadać wpływ powtarzających się zapaleń ucha na rozwój słuchowy i językowy najmłodszych, ale wyniki tych analiz były sprzeczne. Teraz naukowcy z University of Florida w Stanach Zjednoczonych postanowili przyjrzeć się zagadnieniu bardziej szczegółowo. W nowym badaniu uczestniczyły dzieci w wieku od 5 do 10 lat: 49 z nich miało w przeszłości zapalenia uszu (co najmniej 6 infekcji ucha przed ukończeniem 3. roku życia), a 68 nigdy nie zmagało się z tą chorobą lub miało pojedynczy epizod.
Badaną funkcją słuchową było wykrywanie modulacji czasowej przy użyciu gier mających na celu utrzymanie uwagi dzieci. Miernikami językowymi były natomiast miary wiedzy leksykalnej i wrażliwości fonologicznej. Okazało się, że dzieci, u których w przeszłości występowało zapalenie ucha środkowego, radziły sobie słabiej w testach w porównaniu z rówieśnikami bez tego problemu w wywiadzie medycznym.
Jakie wnioski płyną z badania?
Podstawowym problemem związanym z zapaleniem ucha środkowego jest często towarzysząca mu przejściowa utrata słuchu, która może skutkować pozbawieniem dziecka bodźców słuchowych w krytycznych okresach rozwoju słuchu i mowy. Z badania naukowców z Florydy jasno wynika, że może to wpływać na rozwój mowy w późniejszych latach – dzieci z nawracającymi infekcjami ucha przed 3. rokiem życia mogą wykazywać mniejszy zasób słownictwa i mieć trudności z rozpoznawaniem zmian w dźwiękach.
Inne powikłania zapalenia ucha środkowego u dzieci
O nawracającym ostrym zapaleniu ucha środkowego mówimy wtedy, gdy infekcja wystąpiła 3 razy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub 4 razy w przeciągu roku (w tym ostatnie zachorowanie wystąpiło w ostatnim półroczu). Szacuje się, że nawet do 90% maluchów w wieku pomiędzy 3. miesiącem a 3. rokiem życia przynajmniej raz zapadło na tę chorobę. Zazwyczaj zanim pojawi się ból ucha (choć w 20% przypadków objaw ten nie występuje w ogóle, co nie wyklucza diagnozy OZUŚ), występują katar i podwyższona temperatura ciała. Mogą im towarzyszyć (zwłaszcza u niemowląt): biegunka, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, a także wyciek wydzieliny ropnej z ucha.
Inne powikłania to m.in.:
- zapalenie wyrostka sutkowatego,
- porażenie nerwu twarzowego,
- zapalenie błędnika,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ropnie mózgu – płata skroniowego lub móżdżku.
Wymienione powyżej powikłania są rzadkie, ale mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego w przypadku zauważenia objawów zapalenia ucha u swojego dziecka, niezwłocznie udaj się z maluchem do pediatry.