Rozdrażniona, niepewna kobieta w stanie dysforii
Weronika Grzywna

Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  1. Co to jest dysforia?
  2. Czy dysforia to choroba?
  3. Dysforia – przyczyny
  4. Dysforia – leczenie

Co to jest dysforia?

Osoba, która cierpi na dysforyczny nastrój, cechuje się głębokim uczuciem niepokoju, przygnębieniem oraz smutkiem. Jednocześnie jest ona o wiele bardziej wrażliwa na jakąkolwiek krytykę lub trudną sytuację. Pacjenci z dysforią mają tendencję do wyolbrzymiania błahych spraw, szybko się frustrują i mogą być wybuchowi.

Inne objawy dysforii to m.in.:

  • negatywne ocenianie przeszłości,
  • reagowanie gniewem i złością,
  • reagowanie nieadekwatnie do sytuacji,
  • gwałtowność,
  • rozdrażnienie,
  • odczuwanie złości na samego siebie,
  • uczucie nieustannego napięcia,
  • samokrytycyzm,
  • rozżalenie,
  • poniżanie się,
  • przekonanie, że dana sytuacja jest bez wyjścia,
  • tzw. myślenie czarno-białe (wszystko albo nic),
  • poczucie niesprawiedliwości.
Warto również wspomnieć, że istnieją dodatkowo dwa interesujące rodzaje dysforii. Dysforia płciowa ma miejsce wtedy, gdy dana osoba odczuwa stres wywołany poczuciem niezgodności pomiędzy swoją płcią określoną przy urodzeniu a płcią wewnętrznie odczuwaną. Drugi rodzaj to dysforia postkoitalna, która pojawia się zaraz po stosunku seksualnym i objawia się niewyjaśnionym smutkiem, przygnębieniem, a nawet płaczem. Po kilku godzinach mija samoistnie.

Czy dysforia to choroba?

Dysforia definiowana jest jako nieprawidłowy stan emocjonalny. Nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej – ani w ICD-10, ani DSM-5. Nie jest ona również określana jako zaburzenie psychiczne ani jako choroba. Niemniej jednak dysforia może występować jako jeden z objawów niektórych zaburzeń psychicznych lub chorób somatycznych, m.in. depresji czy zaburzeń lękowych.

Powiązane produkty

Dysforia – przyczyny

Przyczyny dysforii są zróżnicowane i nie da się określić jednoznacznego powodu jej wystąpienia. Jak już zostało wspomniane, nastrój dysforyczny często obserwowany jest w przebiegu niektórych zaburzeń oraz chorób fizycznych.

Dysforia może występować w przebiegu:

Dysforia często diagnozowana jest także u osób zmagających się z:

Udowodniono także, że dysforia występuje u osób nadużywających substancji psychoaktywnych. W szczególności silne objawy dysforyczne mogą pojawić się po nagłym odstawieniu np. kokainy. Ponadto dysforia może być również spowodowana nadmiernym stresem, traumatycznymi doświadczeniami, problemami ze snem, dolegliwościami bólowymi czy też zaburzeniami na tle seksualnym.

Dysforia – leczenie

Diagnostyką dysforii zajmują się specjaliści, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na nastrój dysforyczny, warto udać się do psychiatry. Leczenie dysforii zależne będzie od tego, jaka jest jej przyczyna.

Jeżeli dysforia jest obserwowana w przebiegu zaburzeń psychicznych czy też choroby somatycznej, wówczas leczenie będzie skupiać się na terapii choroby podstawowej (jeśli dysforia jest jednym z objawów depresji, wtedy psychiatra może zlecić wdrożenie leków przeciwdepresyjnych lub psychoterapię).

Jeżeli natomiast przyczyny dysforii to np. nadmierny stres czy traumatyczne doświadczenia z przeszłości, wtedy pomocna może okazać się psychoterapia. Jej celem będzie wypracowanie adekwatnych wzorców postępowania i radzenia sobie z trudnymi emocjami. Psychoterapia skupia się także na nauce regulowania emocji oraz negatywnych myśli.

Dysforia nie jest zaburzeniem ani chorobą, niemniej jednak każdorazowo powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Tzw. zespół negatywnych uczuć wyraźnie wpływa na funkcjonowanie pacjentów, obniżając jednocześnie satysfakcję z życia, samoocenę oraz poczucie własnej wartości, dlatego ważne jest wdrożenie w takim momencie odpowiedniego leczenia i udzielenie wsparcia.

  1. Puszyk, M., Czajeczny, D. (2017). Dysforia/rozbieżność płciowa u dzieci – kontrowersje diagnostyczne i terapeutyczne. Advances in Psychiatry and Neurology 26(2), 96–108.
  2. Rabe-Jabłońska, J., Gawłowska, M. (2011). Zaburzenia regulacji złości z dysforią. Prodrom choroby afektywnej dwubiegunowej czy depresji. Psychiatria i Psychologia Kliniczna 11(4), 250–254.
  3. Beevers, G. C., Carver, S. C. (2003). Attentional Bias and Mood Persistence as Prospective Predictors of Dysphoria. Cognitive Therapy and Research 27, 619–637.
  4. Broderick, C. P. (2005). Mindfulness and Coping with Dysphoric Mood: Contrasts with Rumination and Distraction. Cognitive Therapy and Research 29, 501–510.
  5. Morin, A. What Is Dysphoria? Dostęp online: https://www.verywellmind.com/what-is-dysphoria-4588634# [dostęp: 05.09.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij