Jak zdiagnozować raka piersi?
Michał Posmykiewicz

Jak zdiagnozować raka piersi?

Nikt nie lubi robić sobie badań, wyznaczać terminów i czekać w kolejkach pod gabinetem. Ale jest to niezbędna część życia, by trzymać rękę na pulsie, by w porę uchwycić zmiany, które na początku mogą podlegać prostemu leczeniu, a zaniedbane prowadzą do groźnych dla życia konsekwencji.

Niezwykle ważne jest, by kobiety przestrzegały terminów swoich badań kontrolnych. Regularne badanie piersi przynosi konkretne korzyści:

 • Wczesne uchwycenie ewentualnych zmian w ich obrębie
 • Odpowiednie zaplanowanie leczenia indywidualnie dopasowane do Twojej osoby
 • Kontrola skuteczności prowadzonej terapii

Są dwie grupy diagnozowania piersi. Pierwsza to badania przesiewowe, czyli przede wszystkim mammografia oraz ultrasonografia, przeznaczona do kontrolowania piersi i wyłapywania ewentualnych zmian we wczesnym stadium. Druga to badania diagnostyczne, stosowane w przypadku rozpoznania anomalii, w celu rozszerzenia wiedzy na ich temat, planowania leczenia i jego monitorowania.

Badania podstawowe piersi

Wchodzą tu 3 elementy:

 • Samobadanie piersi – raz na miesiąc
 • Badanie piersi przez lekarza specjalistę – raz na rok
 • Mammografia (lub ultrasonografia) – raz na 2 lata (USG raz na rok)

Mammografia wykorzystuje się w dwóch celach:

 • Jako metodę skreeningową, czyli badanie przesiewowe, w celu kontroli piersi bez dolegliwości;
 • Jako metodę diagnostyczną, kiedy występują niepokojące objawy, takie jak: ból, guzek, wciągnięcie brodawki, itp.

Samobadanie piersi przez kobietę jest bardzo ważnym elementem diagnostycznym, ponieważ nikt lepiej niż sama badająca nie zna swojego ciała. Niemniej raz na rok wskazane jest, by badanie piersi przeprowadził lekarz z odpowiednim doświadczeniem. Może on wyczuć guzki, które kobieta potraktowała jako nic groźnego lub zupełnie przegapiła. Także lekarz musi zweryfikować to, co kobietę zaniepokoiło w jej samokontroli.

Objawy raka piersi

Niestety rak piersi może długo nie dawać żadnych objawów, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie terminów badań przesiewowych, w których pewne nieprawidłowości można wykryć bardzo wcześnie.

Objawy raka piersi
Pierś Guzek, często znajdowany przez samą chorą, zmiana kształtu piersi lub jej wielkości, asymetria;
Brodawka Wyciek (przede wszystkim krwisty), wciągnięcie lub owrzodzenie brodawki;
Skóra piersi Wciągnięcie, naciek, owrzodzenie, skórka pomarańczowa (późny objaw związany z naciekaniem więzadeł mieszków włosowych, pogrubienie i stwardnienie skóry);
Węzły chłonne Wyczuwalne, powiększone węzły chłonne przede wszystkim w dole pachowym;
Ból Ból nie jest objawem charakterystycznym dla raka piersi, część zmian mimo swego zaawansowania w ogóle nie boli;
Inne Mogą występować cechy zapalenia z typowymi objawami miejscowymi: zaczerwienie, zwiększone ucieplenie, obrzęk.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij