zwichnięta kostka w ortezie
Mateusz Burak

Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

Skręcenie oraz zwichnięcie kostki to kontuzje, które są związane z urazem. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, a ich przyczyn może być bardzo wiele. Dobrze reagują na proces leczenia i zazwyczaj nie wymagają interwencji chirurgicznej. Wszystko jest uzależnione od stopnia ciężkości uszkodzonych struktur mięśniowo-więzadłowych oraz ewentualnie kostnych i naczyniowo-nerwowych.

Zwichnięcie kostki (stawu skokowego) – czym jest? Kto jest na nie narażony?

Zwichnięcie kostki określa się jako przemieszczenie powierzchni stawowej kości względem innej struktury kostnej współtworzącej staw. Ta dyslokacja pojawia się najczęściej po przebytym upadku lub u osób aktywnych fizycznie, od których sport wymaga eksplozywnych zmian kierunku ruchu, trudnego ustawienia kończyn dolnych czy podskoków.

Na zwichnięcie stawu skokowego narażone są także osoby otyłe oraz osoby, które w przeszłości przeszły podobny uraz.

Zwichnięcie a skręcenie kostki

Zwichnięcie jest zdecydowanie poważniejszą kontuzją niż skręcenie. To pierwsze charakteryzuje długotrwałe, nieprawidłowe przemieszczenie powierzchni stawowej kości względem innej, tworzącej staw. Do tego występuje brak możliwości ruchu oraz nienaturalne ustawienie stawu (widoczna deformacja). Z kolei skręcenie to krótkotrwała dyslokacja powierzchni stawowej kości wewnątrz stawu. Ruchomość jest zachowana, aczkolwiek poruszanie kończyną sprawia ból. Nie występuje deformacja, pojawia się natomiast opuchlizna, która szybko narasta. W ciągu kolejnych dni zazwyczaj uwidacznia się krwiak wokół miejsca uszkodzenia.

Zwichnięta kostka – jak wygląda?

Objawy zwichnięcia kostki to przede wszystkim:

  • brak możliwości wykonywania ruchów w zwichniętym stawie,
  • deformacja oraz nienaturalne ustawienie stawu,
  • ból,
  • narastająca opuchlizna,
  • stopniowo pojawiające się zasinienie okolicy stawu.

Niekiedy tego typu kontuzje wiążą się także z podwyższeniem temperatury ciała – może wystąpić gorączka.

Powiązane produkty

Co zrobić, gdy podejrzewamy zwichnięcie kostki?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby nie poruszać kontuzjowaną kończyną. Następnie należy zadbać o właściwe unieruchomienie i odciążenie stawu skokowego. Dobrze sprawdzą się tutaj prowizoryczne kule lub podtrzymanie najlepiej przez dwie osoby. Osobę ze zwichniętą kostką trzeba przetransportować do szpitala w celu wykonania badań diagnostycznych i założenia usztywnienia.

Sprawdź na DOZ.pl: Kule ortopedyczne

Zwichnięcie kostki – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zwichniętej kostki opiera się na badaniu fizykalnym, które uwzględnia palpację, testy prowokujące ból, ocenę możliwości ruchowych stawu. Następnie obowiązkowo wykonuje się obrazowanie z wykorzystaniem zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Pozwala ono ustalić, czy doszło do skręcenia, czy zwichnięcia stawu skokowego. To bardzo ważne, gdyż warunkuje dalszy proces postępowania leczniczego.

W przypadku zwichniętej kostki lekarze wykonują nastawienie stawu w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i zalecają opatrunek gipsowy. Przez to trzeba się również liczyć z koniecznością aplikowania leków przeciwzakrzepowych.

Ile trwa leczenie zwichniętej kostki? Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni – najczęściej od 6 do 8. W tym czasie ważne są odpoczynek oraz elewacja kończyny powyżej poziomu ciała. Rehabilitację należy wdrożyć tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Zwichnięta kostka – ile trwa powrót do sprawności?

Powrót do pełnej sprawności – bez wliczania okresu przebywania w unieruchomieniu – może trwać nawet kilka miesięcy. Optymistyczny wariant przewiduje kilka tygodni. Wznowienie aktywności powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przez pewien czas, nawet kiedy nie występuje już ból, stosować opaski czy lekkie stabilizatory, które pozwolą zmniejszyć ryzyko ponownej kontuzji.

Zwichnięta kostka – rehabilitacja

Rehabilitacja zwichnięcia kostki w początkowym okresie to ekspozycja na działanie pola magnetycznego jeszcze w opatrunku gipsowym. Zabieg ten pozwala przyspieszyć proces gojenia i regeneracji tkanek.

Po zdjęciu gipsu należy stosować maści przeciwobrzękowe, wykonywać rozgrzewkę oraz odpowiednio przygotowywać kończynę do obciążania i wysiłku fizycznego. Stosuje się stabilizatory stawu skokowego, ortezy wykonane z neoprenu, aplikacje z plastrów do kinesiotapingu. Pomocne bywają również: drenaż limfatyczny, suche igłowanie oraz ćwiczenia izometryczne czy czynne, odtwarzające zakres ruchu. Istotne jest to, aby intensywność wysiłku zwiększać stopniowo.

Domowe sposoby na zwichniętą kostkę

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę bogatą w minerały i składniki odżywcze, które ułatwią proces gojenia. Wśród takich substancji jest witamina C, którą zawierają owoce cytrusowe i warzywa takie jak jarmuż czy szpinak. Dieta umożliwi też ewentualną redukcję masy ciała, co zmniejszy ryzyko ponownych kontuzji.

Kiedy stopa puchnie po wysiłku, można zastosować okłady z liści młodej kapusty lub z woreczków z lodem czy wykorzystać liście żywokostu. Należy także pamiętać o elewacji kończyny powyżej poziomu ciała przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie.

Istotne jest również stosowanie ćwiczeń odtwarzających zakres ruchu w stopie. Dzięki nim uruchamia się tzw. pompa łydkowa, co zmniejsza ryzyko zastojów żylnych. Skuteczna w poprawie cyrkulacji krwi może także okazać się interwencja w postaci naprzemiennego polewania zimną i ciepłą wodą przez kilka minut. Będzie to trening dla naczyń krwionośnych.

  1. M. Swords, J. Brilhault, A. Sands, Acute and Chronic Syndesmotic Injury: The Authors' Approach to Treatment, „Foot and Ankle Clinics”, nr 23 2018.
  2. C. Koutras, S. A. Antoniou, M. Jäger, H. Heep, Acute Injuries Sustained By Racing Drivers: A Cross-Sectional Study, „Acta Orthopaedica Belgica”, nr 83 2017.
  3. K. Slater, Acute Lateral Ankle Instability, „Foot and Ankle Clinics”, nr 23 2018.
  4. C. Doherty, C. Bleakley, E. Delahunt, S. Holden, Treatment and prevention of acute and recurrent ankle sprain: an overview of systematic reviews with meta-analysis, „British Journal of Sports Medicine”, nr 51 2017.
  5. K. Strudwick, M. McPhee, A. Bell, M. Martin-Khan, T. Russell, Review article: Best practice management of common ankle and foot injuries in the emergency department (part 2 of the musculoskeletal injuries rapid review series), „Emergency Medicine Australasia”, nr 30 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić pupila przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.