Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna?
Staw skokowy jest jednym z bardziej złożonych i skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Staw skokowy jest odpowiedzialny za połączenie kości podudzia, czyli kości piszczelowej i strzałkowej, z kośćmi stopy. W skład stawu skokowego wchodzi staw skokowy górny oraz staw skokowy dolny, które zbudowane są z licznych mocnych więzadeł oraz z torebki stawowej. Staw skokowy jest również bardzo dobrze unaczyniony i unerwiony. W stawie skokowym można wykonywać liczne ruchy, są to ruchy zgięcia grzbietowego oraz zgięcia podeszwowego stopy, jak również ruchy nawracania i odwodzenia stopy.
Należy pamiętać o tym, że staw skokowy, chyba najbardziej ze wszystkich stawów w ludzkim organizmie, jest narażony na różnego rodzaju urazy. Urazu stawu skokowego można doznać zarówno grając w piłkę, biegając, ale także nawet idąc, kiedy na nierównym chodniku dojdzie do przekręcenia stopy na bok.
Urazy stawu skokowego
Najczęstszym urazem stawu skokowego jest jego skręcenie. Popularnie nie mówi się o skręceniu stawu skokowego tylko o skręceniu kostki. W przypadku skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł stawowych. Można wyróżnić trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. W stopniu pierwszym dochodzi jedynie do naciągnięcia więzadeł stawowych, typowymi objawami w tym przypadku jest niewielki obrzęk oraz krwiak (popularnie nazywany siniakiem), jak również nieznaczna bolesność stawu skokowego. W stopniu drugim skręcenia stawu skokowego dochodzi już do naderwania więzadeł, objawy są praktycznie takie same jak w stopniu pierwszym, jednak są zdecydowanie bardziej nasilone. W stopniu trzecim skręcenia stawu skokowego więzadła stawowe ulegają rozerwaniu, staw jest bardzo niestabilny, a bolesność naprawdę mocno wyrażona, towarzyszy jej też duży obrzęk i bardzo dużych rozmiarów krwiak. Kolejnym rodzajem urazu stawu skokowego jest jego zwichnięcie.
W przypadku zwichnięcia stawu dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie kości i innych powierzchni, które tworzą staw skokowy, dochodzi też do rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. Pojawia się silny ból, obrzęk, krwiak, a ruchomość w stawie jest znacząco ograniczona.
Jeszcze jednym rodzajem urazu stawu skokowego jest też jego złamanie. Zazwyczaj w tym przypadku dochodzi do złamania jednej z kości podudzia wchodzących w skład stawu skokowego, może też dojść do złamania jednej z kostek stawu skokowego, najczęściej kostki bocznej. Objawem złamania stawu skokowego jest bardzo silny ból oraz brak ruchomości w stawie.
Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku urazu stawu skokowego?
Wszystko uzależnione jest od rodzaju urazu, jakiego doznaliśmy. W przypadku niewielkiego skręcenia zazwyczaj wystarcza jedynie odpoczynek i odciążenie kończyny. Jeśli jednak doszło do bardziej poważnego urazu, zachodzi potrzeba unieruchomienia kończyny dolnej. Do unieruchomienia w przypadku najcięższych urazów może służyć opatrunek gipsowy, jednak w sytuacji, kiedy uraz nie wymaga złożenia gipsu, można zastosować ortezę stawu skokowego.
Czym jest orteza?
Orteza jest rodzajem stabilizatora, usztywniacza. Podobnie jak gips utrzymuje ona staw w jednej, stałej pozycji, jednak jest dużo lżejsza od gipsu, poza tym ułatwia też ona poruszanie się pacjenta. Elementem usztywniającym w ortezie są poduszki powietrzne, które znajdują się pomiędzy warstwami tkaniny, mają też one miękkie brzegi, co znakomicie zabezpiecza pacjenta przed wszelkiego rodzaju otarciami. Tkaniny, z których wykonywane są ortezy, są bardzo delikatne, świetnie przepuszczają powietrze oraz pozwalają na szybsze odprowadzanie wilgoci.
Jakie funkcje pełni orteza? Orteza ma za zadanie stabilizować staw i mięśnie. Dzięki temu możliwe jest unieruchomienie uszkodzonego stawu oraz jego odciążenie. Należy pamiętać też o tym, że aby orteza dobrze spełniała swoją funkcje, musi być ona odpowiednio dobrana i musi mieć również właściwy dla pacjenta rozmiar. Dlatego też orteze zawsze powinien w zależności od urazu dobierać lekarz ortopeda lub ewentualnie przeszkolony pracownik sklepu ze sprzętem medycznym.
Kiedy stosuje się orteze stawu skokowego?
Orteza stawu skokowego jest wykorzystywana zarówno w przypadku różnego rodzaju urazów stawu skokowego, ale także w przypadku rehabilitacji stawu skokowego po doznanym uprzednio urazie oraz w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie skokowym. Orteza bowiem usztywnia staw skokowy, stabilizuje go.
Usztywniacz stawu skokowego może być zalecony nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, należy jedynie dobrać wtedy jej właściwy rozmiar.
Czy orteza stawu skokowego jest refundowana?
Tak. Pacjent może liczyć na refundację ortezy stawu skokowego. Refundacja jest oczywiście przyznawana z określonych wskazań medycznych, które musi określić lekarz ortopeda w specjalnym wniosku, który pacjent musi złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje ortez stawu skokowego są refundowane. Jeśli chcielibyśmy mieć inną ortezę niż tę, którą Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje, należy za nią niestety dopłacić.