Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna?
Michał Posmykiewicz

Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna?

Staw skokowy jest jednym z bardziej złożonych i skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Staw skokowy jest odpowiedzialny za połączenie kości podudzia, czyli kości piszczelowej i strzałkowej, z kośćmi stopy. W skład stawu skokowego wchodzi staw skokowy górny oraz staw skokowy dolny, które zbudowane są z licznych mocnych więzadeł oraz z torebki stawowej. Staw skokowy jest również bardzo dobrze unaczyniony i unerwiony. W stawie skokowym można wykonywać liczne ruchy, są to ruchy zgięcia grzbietowego oraz zgięcia podeszwowego stopy, jak również ruchy nawracania i odwodzenia stopy.

Należy pamiętać o tym, że staw skokowy, chyba najbardziej ze wszystkich stawów w ludzkim organizmie, jest narażony na różnego rodzaju urazy. Urazu stawu skokowego można doznać zarówno grając w piłkę, biegając, ale także nawet idąc, kiedy na nierównym chodniku dojdzie do przekręcenia stopy na bok.

Urazy stawu skokowego

Najczęstszym urazem stawu skokowego jest jego skręcenie. Popularnie nie mówi się o skręceniu stawu skokowego tylko o skręceniu kostki. W przypadku skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł stawowych. Można wyróżnić trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. W stopniu pierwszym dochodzi jedynie do naciągnięcia więzadeł stawowych, typowymi objawami w tym przypadku jest niewielki obrzęk oraz krwiak (popularnie nazywany siniakiem), jak również nieznaczna bolesność stawu skokowego. W stopniu drugim skręcenia stawu skokowego dochodzi już do naderwania więzadeł, objawy są praktycznie takie same jak w stopniu pierwszym, jednak są zdecydowanie bardziej nasilone. W stopniu trzecim skręcenia stawu skokowego więzadła stawowe ulegają rozerwaniu, staw jest bardzo niestabilny, a bolesność naprawdę mocno wyrażona, towarzyszy jej też duży obrzęk i bardzo dużych rozmiarów krwiak. Kolejnym rodzajem urazu stawu skokowego jest jego zwichnięcie.

W przypadku zwichnięcia stawu dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie kości i innych powierzchni, które tworzą staw skokowy, dochodzi też do rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. Pojawia się silny ból, obrzęk, krwiak, a ruchomość w stawie jest znacząco ograniczona.

Jeszcze jednym rodzajem urazu stawu skokowego jest też jego złamanie. Zazwyczaj w tym przypadku dochodzi do złamania jednej z kości podudzia wchodzących w skład stawu skokowego, może też dojść do złamania jednej z kostek stawu skokowego, najczęściej kostki bocznej. Objawem złamania stawu skokowego jest bardzo silny ból oraz brak ruchomości w stawie. 

Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku urazu stawu skokowego?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju urazu, jakiego doznaliśmy. W przypadku niewielkiego skręcenia zazwyczaj wystarcza jedynie odpoczynek i odciążenie kończyny. Jeśli jednak doszło do bardziej poważnego urazu, zachodzi potrzeba unieruchomienia kończyny dolnej. Do unieruchomienia w przypadku najcięższych urazów może służyć opatrunek gipsowy, jednak w sytuacji, kiedy uraz nie wymaga złożenia gipsu, można zastosować ortezę stawu skokowego.

Powiązane produkty

Czym jest orteza?

Orteza jest rodzajem stabilizatora, usztywniacza. Podobnie jak gips utrzymuje ona staw w jednej, stałej  pozycji, jednak jest dużo lżejsza od gipsu, poza tym ułatwia też ona poruszanie się pacjenta. Elementem usztywniającym w ortezie są poduszki powietrzne, które znajdują się pomiędzy warstwami tkaniny, mają też one miękkie brzegi, co znakomicie zabezpiecza pacjenta przed wszelkiego rodzaju otarciami. Tkaniny, z których wykonywane są ortezy, są bardzo delikatne, świetnie przepuszczają powietrze oraz pozwalają na szybsze odprowadzanie wilgoci.

Jakie funkcje pełni orteza? Orteza ma za zadanie stabilizować staw i mięśnie. Dzięki temu możliwe jest unieruchomienie uszkodzonego stawu oraz jego odciążenie. Należy pamiętać też o tym, że aby orteza dobrze spełniała swoją funkcje, musi być ona odpowiednio dobrana i musi mieć również właściwy dla pacjenta rozmiar. Dlatego też orteze zawsze powinien w zależności od urazu dobierać lekarz ortopeda lub ewentualnie przeszkolony pracownik sklepu ze sprzętem medycznym. 

Kiedy stosuje się orteze stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego jest wykorzystywana zarówno w przypadku różnego rodzaju urazów stawu skokowego, ale także w przypadku rehabilitacji stawu skokowego po doznanym uprzednio urazie oraz w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie skokowym. Orteza bowiem usztywnia staw skokowy, stabilizuje go.

Należy pamiętać o tym, że decyzje odnośnie stosowania stabilizatora stawu skokowego zawsze musi podjąć lekarz ortopeda po zbadaniu pacjenta i po zapoznaniu się z wynikiem zdjęcia rtg stawu skokowego. Specjalista decyduje też, przez jaki czas pacjent będzie musiał nosić ortezę stabilizującą staw skokowy.

Usztywniacz stawu skokowego może być zalecony nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, należy jedynie dobrać wtedy jej właściwy rozmiar. 

Czy orteza stawu skokowego jest refundowana?

Tak. Pacjent może liczyć na refundację ortezy stawu skokowego. Refundacja jest oczywiście przyznawana z określonych wskazań medycznych, które musi określić lekarz ortopeda w specjalnym wniosku, który pacjent musi złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje ortez stawu skokowego są refundowane. Jeśli chcielibyśmy mieć inną ortezę niż tę, którą Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje, należy za nią niestety dopłacić. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij