Złamana ręka – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka. Rehabilitacja po złamaniu ręki
Mateusz Burak

Złamana ręka – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka. Rehabilitacja po złamaniu ręki

Najczęstszymi rodzajami złamań rąk są: złamanie obojczyka, złamanie kości ramiennej i kości przedramienia, złamanie nadgarstka, śródręcza oraz złamania palców ręki. Przeważnie tego typu urazy są skutkiem upadków, wypadków komunikacyjnych czy zderzeń podczas uprawiania sportów kontaktowych. Jak wygląda leczenie i fizjoterapia złamanej ręki?

Złamana ręka – budowa ręki 

Część proksymalna kości kończyny górnej składa się z łopatki i obojczyka. Idąc w kierunku dystalnym, napotkamy kość ramienną oraz kości przedramienia stanowiące połączenie kości łokciowej z promieniową. Dalej znajdują się dwa szeregi kości nadgarstka, struktury śródręcza oraz palców. Należy zaznaczyć, że w każdym z tych elementów narządu ruchu może dochodzić do urazów w postaci złamań. Wynika to ze skomplikowania budowy ręki oraz podatności na różnego rodzaju kontuzje i urazy mechaniczne. 

Złamana ręka – rodzaje złamań ręki 

Jeden z najbardziej podstawowych podziałów opisywanych urazów wyróżnia:

  • złamanie otwarte,  
  • złamanie zamknięte,  
  • złamanie z przemieszczeniem,  
  • złamanie bez przemieszczenia, 
  • złamanie zmęczeniowe.  

Rodzaj złamania, z jakim mamy do czynienia jest uzależniony od dokładnej lokalizacji oraz siły mechanicznej wycelowanej w daną strukturę, duże znaczenie ma też sam mechanizm kontuzji.  

Złamana ręka – złamanie obojczyka 

Złamanie obojczyka może dotyczyć osób w każdym wieku. Większość incydentów przerwania ciągłości tkanki kostnej ma miejsce w okolicy trzonu kości, części środkowej lub rzadziej w miejscu połączenia z łopatką lub klatką piersiową. Ich przyczyną jest najczęściej uraz w postaci uderzenia w ramię. Do takich sytuacji zwykle dochodzi w wyniku upadku lub kolizji samochodowej. U noworodków tego typu uraz może być następstwem przejścia dziecka przez kanał rodny podczas porodu. Są to jednak odosobnione przypadki.  

Złamana ręka – złamania kości ramiennej 

Złamanie kości ramiennej następuje zazwyczaj w dwóch najbardziej charakterystycznych miejscach, mowa tutaj o części bliższej i trzonie tej kości. Podobnie jak w przypadku obojczyka, mechanizm urazu to najczęściej wypadek samochodowy lub konsekwencja upadku na wyciągniętą kończynę górną. Aby odzyskać pełną funkcję kończyny, bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja po złamaniu kości ramiennej

Złamana ręka – złamania kości przedramienia 

Złamanie kości przedramienia może dotyczyć jednej lub obydwu tworzących je kości (złamanie kości promieniowej, złamanie łokcia). W tej lokalizacji bardzo często mamy do czynienia z wystawaniem struktur kostnych poza obręb tkanek. Jest to tzw. złamanie otwarte, które może implikować mnóstwo powikłań w postaci infekcji czy zatoru tłuszczowego. Dodatkowo bardzo trudno jest nastawić i ustabilizować uszkodzone kości. Istnieje także ryzyko uszkodzenia okolicznych mięśni, naczyń oraz nerwów. Mechanizm urazu to najczęściej bezpośrednie uderzenie w przedramię, które znajduje się w pozycji uniesionej – jak w geście samoobrony. Poza tym takie kontuzje, jak złamanie przedramienia odnotowuje się jako rezultat kolizji motocyklowych czy upadków z wysokości, np. podczas wspinaczki.  

Złamana ręka – złamania nadgarstka 

Złamanie nadgarstka oznacza uraz którejś z kości szeregu bliższego lub dalszego, bądź też kości tworzących sam staw. Najczęściej jest to nasada dalsza kości promieniowej i wówczas mówimy o złamaniu typu Collesa. Na takie urazy narażeni są zarówno młodsi jak i starsi pacjenci, wśród tych drugich potencjalnym czynnikiem sprzyjającym może być osłabiona struktura kości na skutek osteoporozy. Druga grupa pacjentów to ci, którzy są aktywni fizycznie i są narażeni na zderzenia podczas uprawiania sportów kontaktowych. Często spotyka się złamanie nadgarstka z przemieszczeniem

Złamana ręka – złamania kości śródręcza 

Złamania kości śródręcza mogą obejmować kilka struktur anatomicznych wyróżnianych w obrębie każdego z elementów kostnych. Mianowicie może to być podstawa, trzon lub głowa. Badania donoszą, że urazy tej okolicy stanowią blisko 40% wszystkich kontuzji w obrębie dłoni. Najczęściej dotykają one chłopców u mężczyzn w wieku 10-29 lat. Kontuzjowana jest zazwyczaj piąta kość śródręcza. Przyczyny złamania kości śródręcza to zazwyczaj wypadki samochodowe i urazy podczas obciążenia osiowego.  

Złamana ręka – złamania palców 

Złamany palec u ręki jest najczęściej rezultatem przytrzaśnięcia w drzwiach, zaciśnięcia palców podczas próby złapania piłki lub też próby amortyzacji podczas upadku na wyciągniętą kończynę. Takie urazy występują także podczas pracy z narzędziami, np. wiertarką, piłą mechaniczną i narzędziami stolarskimi.  

Powiązane produkty

Złamana ręka – objawy 

Objawy złamania ręki to: 

  • zmniejszenie lub całkowite ograniczenie zakresu ruchomości oraz zniesienie siły mięśniowej, 
  • zniekształcenia i deformacje kończyny, 
  • obrzęk i zatarcie obrysu stawów (np. opuchlizna po złamaniu nadgarstka), 
  • tkliwość palpacyjna, 
  • zasinienie, 
  • silny ból ręki

W zależności od rodzaju złamania, deformacje mogą przybierać różne formy. Jak wygląda złamana ręka? Przy złamaniu zamkniętym ręka jest opuchnięta, może pojawić się krwiak oraz deformacja kończyny, w sytuacji złamania otwartego mamy natomiast do czynienia z wystawaniem kostnych elementów ponad powierzchnię skóry. 

Złamana ręka – diagnostyka  

Proces diagnostyczny złamań rąk sprowadza się do wykonywania testów klinicznych i badań obrazowych. Wynika to z faktu, iż tego typu urazy najlepiej widoczne są na zdjęciu rentgenowskim. W przypadku wątpliwości co do charakteru urazu lub podejrzeniu złamania zmęczeniowego wykonuje się scyntygrafię lub też obrazowanie z użyciem tomografii komputerowej. 

Złamana ręka – leczenie 

Kiedy mamy do czynienia ze stabilnym rodzajem złamania, bez przemieszczenia odłamów kostnych, stosuje się unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego lub szyny. Poważniejsze urazy (jak złamanie ręki z przemieszczeniem) wymagają zazwyczaj stabilizacji, osadzenia i utrzymania fragmentów za pomocą drutów (operacja). Dopiero w dalszej kolejności można założyć gips na rękę. Niekiedy w wyniku zmiażdżenia może okazać się, że niezbędne jest uzupełnienie brakującego fragmentu tkanki kostnej przy wykorzystaniu przeszczepu utworzony z fragmentu kości z innej lokalizacji.  

Bardzo ważny jest przebieg okresu rekonwalescencji. W trakcie jego trwania nie należy forsować kończyny i dbać o prawidłowe odżywianie (dieta przy złamaniach powinna być bogata w wapń).  

Ile znosi się gips przy złamaniu ręki? Jak długo boli złamana ręka? Otóż zazwyczaj unieruchomienie trwa kilka, kilkanaście tygodni. W tym okresie można spodziewać się zwolnienia lekarskiego, do czasu powrotu sprawności i możliwości wykonywania swojej pracy. Ból z różnym nasileniem może pojawiać się także po zdjęciu gipsu.  

Złamana ręka – rehabilitacja po złamaniu ręki 

Rehabilitacja ręki po złamaniu jest uzależniona od lokalizacji i rodzaju złamania. Protokoły postępowania w przypadku rehabilitacji po złamaniu nadgarstka, rehabilitacji po złamaniu nadgarstka z przemieszczeniem, rehabilitacji ręki po złamaniu kości promieniowej czy też po złamaniu łokcia różnią się. Wynika to m.in. z różnych funkcji stawów tworzonych przez te struktury oraz okolicznych mięśni.  

Jeśli chodzi o zabiegi fizykalne, to ich zastosowanie ma na celu przyspieszenie zrostu kostnego. Wśród nich wyróżnia się: ekspozycję na działanie pola magnetycznego (magnetoterapię), laseroterapię czy krioterapię. Pole magnetyczne to procedura, którą można zastosować nawet w opatrunku gipsowym i przy obecności metalowego zespolenia. Pozostałe metody można wdrożyć dopiero po zdjęciu unieruchomienia. Dodatkowo stosuje się masaże wirowe i zabiegi manualne, np. flossing, pinopresurę, terapię powięziową, suche igłowanie czy techniki energizacji mięśni. Ich celem jest poprawa zakresu ruchomości, siły mięśniowej oraz przywrócenie pełnej funkcji i sprawności kończyny górnej. Niekiedy kości ręki wymagają stabilizacji jeszcze w pewnym okresie po zakończeniu rehabilitacji. Poleca się wówczas noszenie splintów, stabilizatorów czy też aplikacji z użyciem taśm Kinesiology Taping.  

Także ćwiczenia są nieodłącznym elementem procesu usprawniania. Należy pamiętać, że powinny być one kontynuowane w domu, po wcześniejszym instruktażu przez terapeutę. Domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości przy złamaniu ręki to np. moczenie ręki w ciepłej wodzie z szarym mydłem (może to spowodować zmniejszenie obrzęku).  

Jak spać ze złamaną ręką? Warto zadbać o to, aby pozycja była komfortowa dla nas i jednocześnie nie powodowała ucisku ani dolegliwości bólowych. Może to być wyjątkowo trudne w przypadku złamanego łokcia oraz złamanej ręki u dziecka. 

  1. Joeris A., Lutz N., Wicki B. i in., An epidemiological evaluation of pediatric long bone fractures—a retrospective cohort study of 2716 patients from two Swiss tertiary pediatric hospitals, “BMC Pediatr “2014, nr 14, s. 314. 
  2. Naranje S. M., Erali R. A., Warner W. C. Jr. i in., Epidemiology of pediatric fractures presenting to emergency departments in the United States, “J Pediatr Orthop” 2016, nr 36, s. 45–48. 
  3. Armstrong M. E. G., Cairns B. J., Banks E. i in., Different effects of age, adiposity and physical activity on the risk of ankle, wrist and hip fractures in postmenopausal women, “Bone” 2012, nr 50, s. 1394– 1400. 
  4. El‐Khoury F., Cassou B., Charles M. A., Dargent‐Molina P., The effect of fall prevention exercise programmes on fall induced injuries in community dwelling older adults: systematic review and meta‐analysis of randomised controlled trials, “BMJ” 2013. 
  5. Sherrington C., Michaleff Z., Fairhall N. i in., Exercise to prevent falls in older adults: an updated systematic review and meta‐analysis, “Br J Sports Med." 2017, nr 51, s. 1750– 1758. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl