Złamanie otwarte – pierwsza pomoc i leczenie. Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości
Mateusz Burak

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc i leczenie. Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości

Otwarte złamanie kości to złamanie, na skutek którego dochodzi do przerwania ciągłości tkanki kostnej z rozerwaniem powłok skórnych nad uszkodzoną kością. Pierwsza pomoc przy otwartym złamaniu kości polega na zabezpieczeniu rany, najlepiej jałowym opatrunkiem i bandażem oraz na ewentualnym usztywnieniu kończyny w celu ograniczenia ruchomości dwóch sąsiednich stawów. Przy otwartym złamaniu kości należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia ratunkowego lub przetransportować chorego do najbliższego szpitala.

Złamanie otwarte – rodzaje złamań

Złamanie jest definiowane jako przerwanie ciągłości tkanki kostnej występujące na skutek działania siły mechanicznej lub będące wynikiem toczących się procesów chorobowych osłabiających strukturę kośćca. Tego rodzaju kontuzja stanowi bardzo duży odsetek wszystkich urazów kończyn (wspólnie ze skręceniami i zwichnięciami stawów). 

Podstawowy podział uwzględnia złamanie otwarte i złamanie zamknięte. Każde z nich wymaga odmiennego postępowania i stanowi mniejsze lub większe ryzyko dalszych uszkodzeń w obrębie sąsiednich tkanek i narządów. 

Złamanie otwarte – definicja. Na czym polega złamanie otwarte kości? 

Złamanie otwarte występuje wówczas, gdy poza przerwaniem ciągłości kości doszło także do uszkodzenia powłoki skórnej nad złamaniem. Powoduje to, że kość wystaje na zewnątrz, jest widoczna. Bardzo często dochodzi również do uszkodzenia okolicznych tkanek, naruszona może zostać struktura mięśni, naczyń krwionośnych oraz nerwów. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się liczne odłamy kostne. Otwarte złamanie ręki, kości udowej, obojczyka, kości piszczelowej jest najczęściej rezultatem wypadków komunikacyjnych, urazów sportowych czy innego rodzaju wypadków, do których może dochodzić podczas pracy.

Ze względu na mnogość współtowarzyszących uszkodzeń tkankowych otwarte złamanie niesie za sobą ryzyko bardzo poważnych komplikacji. Może wystąpić obfity krwotok, zaburzenia czucia czy zator tłuszczowy. 

Powiązane produkty

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym jest bardzo ważna. Często właściwe postępowanie pozwala uniknąć groźnych powikłań i zmniejsza ryzyko dalszych uszkodzeń. Wstępne zabezpieczenie złamania otwartego dokonywane na miejscu zdarzenia obejmuje czynności prowadzące do zminimalizowania następstw oraz jest pewnego rodzaju przygotowaniem do bezpiecznego transportu do placówki medycznej. Bardzo istotne jest, aby nie próbować nastawiać złamania otwartego z przemieszczeniem, nie wolno też dotykać rany i prowokować żadnych ruchów uszkodzoną kończyną. 

W przypadku, kiedy występuje krwotok, należy przyłożyć jałowy opatrunek i ściśle obandażować. Kierujemy się wtedy zasadą, aby nadmiernie nie uciskać miejsca złamania, ale jednocześnie użyć takiej kompresji, która zahamuje wypływ krwi. Zastosowanie jałowej gazy przyczyni się także do stworzenia bariery przed wnikaniem drobnoustrojów oraz częściowo ustabilizuje miejsce urazu. Pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym to także konieczność unieruchomienia. W tym celu należy użyć kija lub twardej deski. Zakładamy ją tak, aby ograniczyć ruchomość dwóch sąsiednich stawów. W ten sposób minimalizujemy ryzyko dalszych uszkodzeń. Następnie pacjenta transportujemy do placówki medycznej lub dzwonimy po pomoc. 

Złamanie otwarte – leczenie

Leczenie złamania otwartego obejmuje diagnostykę z wykorzystaniem zdjęcia RTG. Pozwala to ocenić rozległość uszkodzeń, obecność ewentualnych odłamów kostnych, stopień przemieszczenia. W sytuacji ciężkich uszkodzeń zagrażających życiu, ryzyku amputacji, konieczności prawidłowego ustawienia kości czy ustabilizowania odłamów, konieczne jest postępowanie operacyjne. Bardzo często wykorzystuje się tutaj instrumentarium, narzędzia w postaci np. drutów Kirschnera, co pozwala na stabilizację odłamów i zapewnienia właściwego gojenia oraz procesu osteogenezy. Takie procedury są wykorzystywane w przypadku złamania otwartego nogi (złamanie otwarte kolana, kostki), ale również w sytuacji złamań otwartych ręki, palca. 

Po zszyciu rany zakłada się opatrunek unieruchamiający w postaci gipsu lub szyny. Czas jego noszenia oraz to, ile spędzimy w szpitalu jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy od rozległości urazu, tempa gojenia i szeregu innych czynników. Szacunkowo okres ten nie jest krótszy niż 4 tygodnie. Znaczenie ma tutaj także to, w jaki sposób została udzielona pierwsza pomoc przy złamaniu. Ze względu na ryzyko implikacji pod postacią zaburzeń czucia, ukrwienia czy destabilizacji odłamów kostnych bardzo ważna jest systematyczna kontrola w placówkach medycznych. Należy obserwować każde niepokojące objawy po założeniu unieruchomienia, takie jak np. sinienie, opuchlizna, przymusowe ustawianie palców, gorączka.

Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu? Tak naprawdę można to zrobić jeszcze w opatrunku gipsowym. Wówczas istnieje możliwość zastosowania zabiegów bez konieczności odsłaniania miejsca urazu, takich, które przenikają w głąb tkanek, pokonując napotykane bariery. Jednym z takich zabiegów fizykoterapeutycznych jest magnetoterapia. Powoduje ona przyspieszenie procesu osyfikacji, gojenia tkanek, a dodatkowym atutem jest możliwość stosowania nawet w obecności metalu. 

W momencie, kiedy jest to możliwe, rozpoczynamy profilaktykę przeciwobrzękową. Polega to na wykonywaniu ruchów kończyną w dół oraz w górę przez kilka minut. Takie "pompowanie" pozwala pobudzać krążenie i zapobiega zastojom. Zarówno złamanie otwarte, jak i zamknięte ogranicza naszą zdolność do lokomocji, więc warto wtedy wdrożyć taką praktykę. Utrzymywanie kończyny przez 20 minut dziennie lub nawet częściej powyżej poziomu ciała, również pomoże w walce z obrzękami. Doustne leki przeciwbólowe złagodzą natomiast dolegliwości. Wszelkie zabiegi typu pinoterapia, poizometryczna relaksacja, automasaż, kinesiotaping są możliwe po usunięciu opatrunku oraz metalowych wystających elementów. Wówczas można samodzielnie w domu po konsultacji ze specjalistą zastosować automasaż w postaci głaskania, rozcierania i oklepywania danej okolicy. Pobudzać krążenie można także polewając na zmianę ciepłą i zimną wodą przez krótki czas.

Doskonale sprawdzi się masaż z wykorzystaniem różnych faktur typu gąbka, szorstki ręcznik. Fizjoterapeuta po złamaniach otwartych nogi (kości udowej, kości piszczelowej) będzie pracował nad odbudowaniem wzorca chodu, zmniejszeniem przykurczy, poprawą propriocepcji, czy zniwelowaniem blizny. Stosowane działania obejmują wówczas szereg zabiegów manualnych. Stosując się do zaleceń możemy liczyć na szybki powrót do sprawności sprzed urazu. Należy jednak pamiętać, że jest to zazwyczaj proces długotrwały.

  1. Morris R., Jones N. C., Pallister I., The use of personalised patient information leaflets to improve patients' perceived understanding following open fractures, “Eur J Orthop Surg Traumatol” 2019, nr 29, s. 537–543.
  2. Oliveira R. V., Cruz L. P., Matos M. A., Comparative accuracy assessment of the Gustilo and Tscherne classification systems as predictors of infection in open fractures, “Rev Bras Ortop” 2018, nr 53, s. 314–318.
  3. Elniel A. R., Giannoudis P. V., Open fractures of the lower extremity: current management and clinical outcomes, “EFORT Open Rev” 2018, nr 3, s. 316–325.
  4. Conaty O., Gaughan L., Downey C. I in., An interdisciplinary approach to improve surgical antimicrobial prophylaxis, “Int J Health Care Qual Assur” 2018, nr 31, s. 162–172.
  5. Santos A. L., Nitta C. T., Boni G. i in., Evaluation and comparison of open and closed tibia shaft fractures in a quaternary reference center, “Acta Ortop Bras” 2018, nr 26, s. 194–197.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij