Złamanie otwarte – pierwsza pomoc i leczenie. Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości
Mateusz Burak

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc i leczenie. Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości

Otwarte złamanie kości to złamanie, na skutek którego dochodzi do przerwania ciągłości tkanki kostnej z rozerwaniem powłok skórnych nad uszkodzoną kością. Pierwsza pomoc przy otwartym złamaniu kości polega na zabezpieczeniu rany, najlepiej jałowym opatrunkiem i bandażem oraz na ewentualnym usztywnieniu kończyny w celu ograniczenia ruchomości dwóch sąsiednich stawów. Przy otwartym złamaniu kości należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia ratunkowego lub przetransportować chorego do najbliższego szpitala.

Złamanie otwarte – rodzaje złamań

Złamanie jest definiowane jako przerwanie ciągłości tkanki kostnej występujące na skutek działania siły mechanicznej lub będące wynikiem toczących się procesów chorobowych osłabiających strukturę kośćca. Tego rodzaju kontuzja stanowi bardzo duży odsetek wszystkich urazów kończyn (wspólnie ze skręceniami i zwichnięciami stawów). 

Podstawowy podział uwzględnia złamanie otwarte i złamanie zamknięte. Każde z nich wymaga odmiennego postępowania i stanowi mniejsze lub większe ryzyko dalszych uszkodzeń w obrębie sąsiednich tkanek i narządów. 

Złamanie otwarte – definicja. Na czym polega złamanie otwarte kości? 

Złamanie otwarte występuje wówczas, gdy poza przerwaniem ciągłości kości doszło także do uszkodzenia powłoki skórnej nad złamaniem. Powoduje to, że kość wystaje na zewnątrz, jest widoczna. Bardzo często dochodzi również do uszkodzenia okolicznych tkanek, naruszona może zostać struktura mięśni, naczyń krwionośnych oraz nerwów. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się liczne odłamy kostne. Otwarte złamanie ręki, kości udowej, obojczyka, kości piszczelowej jest najczęściej rezultatem wypadków komunikacyjnych, urazów sportowych czy innego rodzaju wypadków, do których może dochodzić podczas pracy.

Ze względu na mnogość współtowarzyszących uszkodzeń tkankowych otwarte złamanie niesie za sobą ryzyko bardzo poważnych komplikacji. Może wystąpić obfity krwotok, zaburzenia czucia czy zator tłuszczowy. 

Powiązane produkty

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym jest bardzo ważna. Często właściwe postępowanie pozwala uniknąć groźnych powikłań i zmniejsza ryzyko dalszych uszkodzeń. Wstępne zabezpieczenie złamania otwartego dokonywane na miejscu zdarzenia obejmuje czynności prowadzące do zminimalizowania następstw oraz jest pewnego rodzaju przygotowaniem do bezpiecznego transportu do placówki medycznej. Bardzo istotne jest, aby nie próbować nastawiać złamania otwartego z przemieszczeniem, nie wolno też dotykać rany i prowokować żadnych ruchów uszkodzoną kończyną. 

W przypadku, kiedy występuje krwotok, należy przyłożyć jałowy opatrunek i ściśle obandażować. Kierujemy się wtedy zasadą, aby nadmiernie nie uciskać miejsca złamania, ale jednocześnie użyć takiej kompresji, która zahamuje wypływ krwi. Zastosowanie jałowej gazy przyczyni się także do stworzenia bariery przed wnikaniem drobnoustrojów oraz częściowo ustabilizuje miejsce urazu. Pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym to także konieczność unieruchomienia. W tym celu należy użyć kija lub twardej deski. Zakładamy ją tak, aby ograniczyć ruchomość dwóch sąsiednich stawów. W ten sposób minimalizujemy ryzyko dalszych uszkodzeń. Następnie pacjenta transportujemy do placówki medycznej lub dzwonimy po pomoc. 

Złamanie otwarte – leczenie

Leczenie złamania otwartego obejmuje diagnostykę z wykorzystaniem zdjęcia RTG. Pozwala to ocenić rozległość uszkodzeń, obecność ewentualnych odłamów kostnych, stopień przemieszczenia. W sytuacji ciężkich uszkodzeń zagrażających życiu, ryzyku amputacji, konieczności prawidłowego ustawienia kości czy ustabilizowania odłamów, konieczne jest postępowanie operacyjne. Bardzo często wykorzystuje się tutaj instrumentarium, narzędzia w postaci np. drutów Kirschnera, co pozwala na stabilizację odłamów i zapewnienia właściwego gojenia oraz procesu osteogenezy. Takie procedury są wykorzystywane w przypadku złamania otwartego nogi (złamanie otwarte kolana, kostki), ale również w sytuacji złamań otwartych ręki, palca. 

Po zszyciu rany zakłada się opatrunek unieruchamiający w postaci gipsu lub szyny. Czas jego noszenia oraz to, ile spędzimy w szpitalu jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy od rozległości urazu, tempa gojenia i szeregu innych czynników. Szacunkowo okres ten nie jest krótszy niż 4 tygodnie. Znaczenie ma tutaj także to, w jaki sposób została udzielona pierwsza pomoc przy złamaniu. Ze względu na ryzyko implikacji pod postacią zaburzeń czucia, ukrwienia czy destabilizacji odłamów kostnych bardzo ważna jest systematyczna kontrola w placówkach medycznych. Należy obserwować każde niepokojące objawy po założeniu unieruchomienia, takie jak np. sinienie, opuchlizna, przymusowe ustawianie palców, gorączka.

Rehabilitacja po otwartym złamaniu kości

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu? Tak naprawdę można to zrobić jeszcze w opatrunku gipsowym. Wówczas istnieje możliwość zastosowania zabiegów bez konieczności odsłaniania miejsca urazu, takich, które przenikają w głąb tkanek, pokonując napotykane bariery. Jednym z takich zabiegów fizykoterapeutycznych jest magnetoterapia. Powoduje ona przyspieszenie procesu osyfikacji, gojenia tkanek, a dodatkowym atutem jest możliwość stosowania nawet w obecności metalu. 

W momencie, kiedy jest to możliwe, rozpoczynamy profilaktykę przeciwobrzękową. Polega to na wykonywaniu ruchów kończyną w dół oraz w górę przez kilka minut. Takie "pompowanie" pozwala pobudzać krążenie i zapobiega zastojom. Zarówno złamanie otwarte, jak i zamknięte ogranicza naszą zdolność do lokomocji, więc warto wtedy wdrożyć taką praktykę. Utrzymywanie kończyny przez 20 minut dziennie lub nawet częściej powyżej poziomu ciała, również pomoże w walce z obrzękami. Doustne leki przeciwbólowe złagodzą natomiast dolegliwości. Wszelkie zabiegi typu pinoterapia, poizometryczna relaksacja, automasaż, kinesiotaping są możliwe po usunięciu opatrunku oraz metalowych wystających elementów. Wówczas można samodzielnie w domu po konsultacji ze specjalistą zastosować automasaż w postaci głaskania, rozcierania i oklepywania danej okolicy. Pobudzać krążenie można także polewając na zmianę ciepłą i zimną wodą przez krótki czas.

Doskonale sprawdzi się masaż z wykorzystaniem różnych faktur typu gąbka, szorstki ręcznik. Fizjoterapeuta po złamaniach otwartych nogi (kości udowej, kości piszczelowej) będzie pracował nad odbudowaniem wzorca chodu, zmniejszeniem przykurczy, poprawą propriocepcji, czy zniwelowaniem blizny. Stosowane działania obejmują wówczas szereg zabiegów manualnych. Stosując się do zaleceń możemy liczyć na szybki powrót do sprawności sprzed urazu. Należy jednak pamiętać, że jest to zazwyczaj proces długotrwały.

  1. Morris R., Jones N. C., Pallister I., The use of personalised patient information leaflets to improve patients' perceived understanding following open fractures, “Eur J Orthop Surg Traumatol” 2019, nr 29, s. 537–543.
  2. Oliveira R. V., Cruz L. P., Matos M. A., Comparative accuracy assessment of the Gustilo and Tscherne classification systems as predictors of infection in open fractures, “Rev Bras Ortop” 2018, nr 53, s. 314–318.
  3. Elniel A. R., Giannoudis P. V., Open fractures of the lower extremity: current management and clinical outcomes, “EFORT Open Rev” 2018, nr 3, s. 316–325.
  4. Conaty O., Gaughan L., Downey C. I in., An interdisciplinary approach to improve surgical antimicrobial prophylaxis, “Int J Health Care Qual Assur” 2018, nr 31, s. 162–172.
  5. Santos A. L., Nitta C. T., Boni G. i in., Evaluation and comparison of open and closed tibia shaft fractures in a quaternary reference center, “Acta Ortop Bras” 2018, nr 26, s. 194–197.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.