Mężczyzna cierpi z powodu naciągniętego mięśnia barku
Mateusz Burak

Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?

Naciągnięty mięsień – przyczyny

Naciągnięcie mięśnia, zwane także nadwyrężeniem mięśnia, jest rodzajem urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu jego włókien. Doprowadza to do przeciążenia elementów tkanki włóknistej pozwalającej na przytwierdzanie mięśni do kości. Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się najczęściej mikrourazy. W wyniku nawarstwiania się i powtarzalności drobnych kontuzji może dojść do takiego efektu. Ostre objawy związane z naciągniętym mięśniem mogą być także rezultatem podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów. 

Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. uprawnianie sportów kontaktowych, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, boks, zapasy. Dyscypliny sportowe charakteryzujące się szybkim startem, dynamiką, koniecznością wykonywania skoków mogą w szczególności obciążać kończyny dolne. Mowa tutaj o koszykówce czy biegu przez płotki. Z kolei gimnastyka i sporty rakietowe wpływają na zwiększenie ryzyka naciągnięcia mięśnia w obrębie kończyn górnych. 

Naciągnięty mięsień – objawy

Symptomy oraz stopień nasilenia objawów naciągniętego mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to jest uzależnione od tego, jak poważny był uraz oraz jaka była jego lokalizacja. Wśród najczęściej występujących objawów naciągnięcia mięśnia znajdują się:

 • zaczerwienienie,
 • ból,
 • duża wrażliwość, tkliwość palpacyjna,
 • zasinienie,
 • ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie stawu, który znajduje się w pobliżu uszkodzonego mięśnia.
 • obrzęk, opuchlizna,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • lokalne skurcze mięśni.

Należy pamiętać, że naciągnięcie samo w sobie nie jest groźne, jednakże w sytuacji, kiedy dochodzi do ignorowania objawów, braku wspomagania procesu leczenia, to może skończyć się nawet zerwaniem mięśnia. Przykładowo możemy mieć do czynienia z odnawianiem się starej kontuzji. 

Powiązane produkty

Naciągnięty mięsień – leczenie

W pierwszej kolejności, niezależnie od lokalizacji urazu (naciągnięty mięsień łydki, mięsień pleców, mięsień uda czy też bicpes), postępowanie jest niemal takie samo. Przede wszystkim należy zastosować się do protokołu RICE (Rest – odpoczynek, Ice – lód, chłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – elewacja, uniesienie).

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?

Wspomniany protokół RICE rozwiewa wszelkie wątpliwości względem postawionego pytania – miejsce urazu należy chłodzić. Pomaga to zmniejszyć ból oraz obkurczyć lokalne naczynia krwionośne. Dodatkowo uniemożliwia rozprzestrzenianie się objawów stanu zapalnego. Chłodzenie może odbywać się z udziałem coldpacków, kompresów żelowych czy woreczków z lodem. Schładzanie naciągniętego mięśnia powinno odbywać się przez 15-20 minut, co 2-3 godziny. 

Naciągnięty mięsień – maści, żele, tabletki przeciwbólowe 

Niektórzy specjaliści zalecają, aby unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w ciągu pierwszych 48 godzin po urazie. Argumentem jest możliwość negatywnego wpływu na procesy gojenia tkanek oraz zwiększania ryzyka krwawienia. W ciągu pierwszych dwóch dni od naciągnięcia mięśnia sugeruje się przyjmowanie paracetamolu, ale tylko w razie konieczności. 

Po ustąpieniu stanu ostrego można zastosować maści rozgrzewające, wcześniej rekomenduje się żele chłodzące i zawierające heparynę. Pozwala to uniknąć zakrzepów oraz przyspiesza regenerację danej okolicy. Pomocne mogą być również preparaty z kasztanowca, gdyż poprawia on kondycję naczyń krwionośnych i pomaga zredukować powstałe zasinienia. 

Naciągnięty mięsień – kinesiotaping, masaż, ćwiczenia 

Naciągnięte ścięgno czy mięsień to sytuacja, w której warto zastosować kinesiotaping – umożliwia zmniejszenie nacisku na receptory bólowe, poprawia cyrkulacji krwi i limfy, poprawia przemianę materii w miejscu naklejenia taśm, zmniejsza siniaki oraz stanowi bierną podporę dla uszkodzonej struktury.

Masaż, kompresja to kolejne działania, które wspomogą gojenie naciągniętego mięśnia i pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości Poprzez głaskanie, rozcieranie oraz wykorzystanie kolejnych chwytów zaczerpniętych z masażu klasycznego, umożliwiamy szybszą regenerację tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego zabiegu masażu z użyciem rąk terapeuty, który sam najlepiej oceni jakiego rodzaju zabieg będzie najbardziej efektywny. 

Innym sposobem na naciągnięty mięsień może być także wykonywanie ćwiczeń. Sprawdzić może się rolowanie z wykorzystaniem foam rollera czy zwykłe rozciąganie. Bardzo ważne jest też, aby w początkowym okresie po urazie stosować tzw. elewację, czyli układanie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu ciała. Przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, codziennie. 

Domowe sposoby na naciągnięty mięsień to także zastosowanie w diecie kurkumy, pieprzu chilli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warto suplementować witaminę D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Jej niedobór może wpływać na pojawianie się bóli mięśniowo-powięziowych i osłabienie wytrzymałości tych struktur. 

Jak uniknąć naciągnięcia mięśni?

Jak długo boli naciągnięty mięsień? Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Niekiedy jednak skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest, aby w prewencji tego typu urazów stosować odpowiednie działania. Mowa o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białko, które ułatwia tworzenie kolagenu i pośrednio może wpływać na wytrzymałość mięśni. Istotne jest systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, regularny trening wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości włókien mięśniowych. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu. 

Warto zadbać także o odpowiednio dobrane obuwie oraz innego rodzaju sprzęt niezbędny do wybranej przez nas aktywności. Przykładowo podczas wycieczki w góry należy bezwzględnie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które sięgają poza kostkę. Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko możliwych urazów, jak chociażby naciągnięcie mięśnia, skręcenie czy zwichnięcie. 

 1. Wilkin L. D., Merrick M. A., Kirby T. E., Devor S. T., Influence of therapeutic ultrasound on skeletal muscle regeneration following blunt contusion, „Int J Sports Med.” 2004, nr 25, s. 73–77.
 2. Vogt S., Ansah P., Imhoff A. B., Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Arch Orthop Trauma Surg.” 2007, nr 127, s. 613–615.
 3. Segal R. L., Song A. W., Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Arch Phys Med Rehabil.” 2005, nr 86, s. 2013–2017.
 4. Keller K., Engelhardt M., Strength and muscle mass loss with aging process. Age and strength loss, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2014, nr 24, s. 346–350.
 5. Malliaropoulos N., Papacostas E., Kiritsi O. i in., Posterior thigh muscle injuries in elite track and field athletes, „Am J Sports Med.” 2010, nr 38, s. 1813–1819.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białe i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle zaczyna się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50.-60. roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, w owłosionej skórze głowy a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij