Naciągnięty mięsień – sposoby na naciągnięcie mięśnia - portal DOZ.pl
Mężczyzna cierpi z powodu naciągniętego mięśnia barku
Mateusz Burak

Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?

Naciągnięty mięsień – przyczyny

Naciągnięcie mięśnia, zwane także nadwyrężeniem mięśnia, jest rodzajem urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu jego włókien. Doprowadza to do przeciążenia elementów tkanki włóknistej pozwalającej na przytwierdzanie mięśni do kości. Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się najczęściej mikrourazy. W wyniku nawarstwiania się i powtarzalności drobnych kontuzji może dojść do takiego efektu. Ostre objawy związane z naciągniętym mięśniem mogą być także rezultatem podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów. 

Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. uprawnianie sportów kontaktowych, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, boks, zapasy. Dyscypliny sportowe charakteryzujące się szybkim startem, dynamiką, koniecznością wykonywania skoków mogą w szczególności obciążać kończyny dolne. Mowa tutaj o koszykówce czy biegu przez płotki. Z kolei gimnastyka i sporty rakietowe wpływają na zwiększenie ryzyka naciągnięcia mięśnia w obrębie kończyn górnych. 

Naciągnięty mięsień – objawy

Symptomy oraz stopień nasilenia objawów naciągniętego mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to jest uzależnione od tego, jak poważny był uraz oraz jaka była jego lokalizacja. Wśród najczęściej występujących objawów naciągnięcia mięśnia znajdują się:

 • zaczerwienienie,
 • ból,
 • duża wrażliwość, tkliwość palpacyjna,
 • zasinienie,
 • ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie stawu, który znajduje się w pobliżu uszkodzonego mięśnia.
 • obrzęk, opuchlizna,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • lokalne skurcze mięśni.

Należy pamiętać, że naciągnięcie samo w sobie nie jest groźne, jednakże w sytuacji, kiedy dochodzi do ignorowania objawów, braku wspomagania procesu leczenia, to może skończyć się źle. Przykładowo możemy mieć do czynienia z odnawianiem się starej kontuzji. 

Polecane dla Ciebie

Naciągnięty mięsień – leczenie

W pierwszej kolejności, niezależnie od lokalizacji urazu (naciągnięty mięsień łydki, mięsień pleców, mięsień uda czy też bicpes), postępowanie jest niemal takie samo. Przede wszystkim należy zastosować się do protokołu RICE (Rest – odpoczynek, Ice – lód, chłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – elewacja, uniesienie).

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?

Wspomniany protokół RICE rozwiewa wszelkie wątpliwości względem postawionego pytania – miejsce urazu należy chłodzić. Pomaga to zmniejszyć ból oraz obkurczyć lokalne naczynia krwionośne. Dodatkowo uniemożliwia rozprzestrzenianie się objawów stanu zapalnego. Chłodzenie może odbywać się z udziałem coldpacków, kompresów żelowych czy woreczków z lodem. Schładzanie naciągniętego mięśnia powinno odbywać się przez 15-20 minut, co 2-3 godziny. 

Naciągnięty mięsień – maści, żele, tabletki przeciwbólowe 

Niektórzy specjaliści zalecają, aby unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w ciągu pierwszych 48 godzin po urazie. Argumentem jest możliwość negatywnego wpływu na procesy gojenia tkanek oraz zwiększania ryzyka krwawienia. W ciągu pierwszych dwóch dni od naciągnięcia mięśnia sugeruje się przyjmowanie paracetamolu, ale tylko w razie konieczności. 

Po ustąpieniu stanu ostrego można zastosować maści rozgrzewające, wcześniej rekomenduje się żele chłodzące i zawierające heparynę. Pozwala to uniknąć zakrzepów oraz przyspiesza regenerację danej okolicy. Pomocne mogą być również preparaty z kasztanowca, gdyż poprawia on kondycję naczyń krwionośnych i pomaga zredukować powstałe zasinienia. 

Naciągnięty mięsień – kinesiotaping, masaż, ćwiczenia 

Naciągnięte ścięgno czy mięsień to sytuacja, w której warto zastosować kinesiotaping – umożliwia zmniejszenie nacisku na receptory bólowe, poprawia cyrkulacji krwi i limfy, poprawia przemianę materii w miejscu naklejenia taśm, zmniejsza siniaki oraz stanowi bierną podporę dla uszkodzonej struktury.

Masaż, kompresja to kolejne działania, które wspomogą gojenie naciągniętego mięśnia i pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości Poprzez głaskanie, rozcieranie oraz wykorzystanie kolejnych chwytów zaczerpniętych z masażu klasycznego, umożliwiamy szybszą regenerację tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego zabiegu masażu z użyciem rąk terapeuty, który sam najlepiej oceni jakiego rodzaju zabieg będzie najbardziej efektywny. 

Innym sposobem na naciągnięty mięsień może być także wykonywanie ćwiczeń. Sprawdzić może się rolowanie z wykorzystaniem foam rollera czy zwykłe rozciąganie. Bardzo ważne jest też, aby w początkowym okresie po urazie stosować tzw. elewację, czyli układanie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu ciała. Przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, codziennie. 

Domowe sposoby na naciągnięty mięsień to także zastosowanie w diecie kurkumy, pieprzu chilli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warto suplementować witaminę D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Jej niedobór może wpływać na pojawianie się bóli mięśniowo-powięziowych i osłabienie wytrzymałości tych struktur. 

Jak uniknąć naciągnięcia mięśni?

Jak długo boli naciągnięty mięsień? Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Niekiedy jednak skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest, aby w prewencji tego typu urazów stosować odpowiednie działania. Mowa o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białko, które ułatwia tworzenie kolagenu i pośrednio może wpływać na wytrzymałość mięśni. Istotne jest systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, regularny trening wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości włókien mięśniowych. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu. 

Warto zadbać także o odpowiednio dobrane obuwie oraz innego rodzaju sprzęt niezbędny do wybranej przez nas aktywności. Przykładowo podczas wycieczki w góry należy bezwzględnie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które sięgają poza kostkę. Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko możliwych urazów, jak chociażby naciągnięcie mięśnia, skręcenie czy zwichnięcie. 

 1. Wilkin L. D., Merrick M. A., Kirby T. E., Devor S. T., Influence of therapeutic ultrasound on skeletal muscle regeneration following blunt contusion, „Int J Sports Med.” 2004, nr 25, s. 73–77.
 2. Vogt S., Ansah P., Imhoff A. B., Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Arch Orthop Trauma Surg.” 2007, nr 127, s. 613–615.
 3. Segal R. L., Song A. W., Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Arch Phys Med Rehabil.” 2005, nr 86, s. 2013–2017.
 4. Keller K., Engelhardt M., Strength and muscle mass loss with aging process. Age and strength loss, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2014, nr 24, s. 346–350.
 5. Malliaropoulos N., Papacostas E., Kiritsi O. i in., Posterior thigh muscle injuries in elite track and field athletes, „Am J Sports Med.” 2010, nr 38, s. 1813–1819.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Torbiel Bakera – przyczyny, objawy, leczenie cysty Bakera

  Torbiel Bakera (nazywana również cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego) to zmiana wypełniona płynem stawowym, która przybiera kształt guzka i lokalizuje się w dole podkolanowym. Torbiel ta jest zmianą nienowotworową i nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyn powstawania torbieli Bakera może być kilka, np. urazy, stan zapalny czy przewlekłe schorzenia dotyczące stawu kolanowego. Objawy cysty Bakera to m. in. ból z tyłu kolana, obrzęk kolana oraz uczucie dyskomforu podczas zginania nogi w stawie kolanowym.

 • Klasterowy ból głowy – przyczyny, objawy i leczenie zespołu Hortona

  Klasterowy ból głowy (łac. cephalae Hortoni), określany także jako zespół Hortona, to jednostronny, bardzo silny ból w okolicy oczodołu. Pojawia się on nagle, może trwać od kilkunastu minut do nawet 3 godzin. Klasterowy ból głowy występuje zawsze po tej samej stronie – może być zlokalizowany z prawej bądź z lewej strony. Towarzyszą mu objawy wegetatywne, takie jak łzawienie czy uczucie zatkania nosa. Napadowy, idiopatyczny ból głowy może występować w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na 20.–30. rok życia. 

 • Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy i leczenie porażenia Bella

  Porażenie nerwu twarzowego (porażenie Bella) to samoistny, nagły paraliż twarzy, który spowodowany jest uszkodzeniem włókien nerwu twarzowego. Widoczna jest deformacja twarzy – obniżony kącik ust oraz utrudnione zamykanie powieki. Chory ma także problem  z wyraźną mową, ograniczona zostaje zdolność do odczuwania smaków. Jakie są przyczyny porażenia nerwu twarzowego i jak się je leczy?

 • ARDS (ostra niewydolność oddechowa) – przyczyny, objawy, leczenie zespołu ostrej niewydolności oddechowej

  ARDS (acute respiratory distress syndrome), czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej to stan, w którym dochodzi do poważnego uszkodzenia płuc (pęcherzyków i włośniczek oraz bariery pomiędzy nimi). Płuca nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do krwi, może pojawić się więc niewydolność innych narządów. Przyczyny wystąpienia ARDS mogą być różne: zapalenie płuc wywołane wirusem (np. koronawirusem SARS-CoV-2), uraz mechaniczny czy ciężka sepsa.

 • Bóle stawów – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Rehabilitacja i ćwiczenia na bóle stawów

  Bóle stawów to jedna z częstych przypadłości, która dotyka zarówno osoby starsze, jak i te w młodym wieku, niezależnie od płci. Bolące stawy są najczęściej objawem świadczącym o występowaniu jakiejś choroby, mogą pojawić się jako konsekwencja urazu, np. zwichnięcia, przeciążenia czy skręcenia, ale także występują u osób z nadwagą i tych, prowadzących bardzo statyczny tryb życia. W medycynie ból stawów określa się jako artralgia. 

 • Dysplazja szyjki macicy – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Dysplazja szyjki macicy (CIN, cervical intraepithelial neoplasia) to nieprawidłowa budowa tkanek szyjki macicy. Zmiany dotyczą komórek nabłonka i są wynikiem przewlekłego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), można je wykryć w badaniu cytologicznym. Postępowanie jest uzależnione od typu dysplazji, wyróżnia się: CIN I (niewielkie zmiany), CIN II (neoplazja średniego  stopnia) oraz CIN III (zmiany zaawansowane).

 • Zespół sztywnego człowieka – przyczyny, objawy, leczenie zespołu sztywności uogólnionej

  Zespół sztywnego człowieka (ang. stiff man syndrome), inaczej zespół Moerscha- Woltmanna, to bardzo rzadkie zaburzenie o podłożu neurologicznym. Charakteryzuje się postępującym sztywnieniem w obrębie mięśni, dodatkowo często można zaobserwować powtarzające się epizody skurczów mięśniowych. Odnotowuje się zmienność tych objawów, ich intensywność może być uzależniona od czynników takich jak: nagłe zdarzenia wzbudzające wiele emocji, gwałtowne dźwięki czy kontakt fizyczny.

 • Biceps – budowa, funkcje, urazy mięśnia dwugłowego ramienia

  Mięsień dwugłowy ramienia, zwany także bicepsem (łac. biceps brachii), jest wrzecionowatą, zaobloną tkanką złożoną z dwóch brzuśćców. Biegnie od łopatki aż do kości promieniowej. Przyczep głowy długiej jest zlokalizowany w okolicy guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego. Przyczepy głowy krótkiej bicepsa to wyrostek kruczy łopatki i dystalnie – guzowatość kości promieniowej. Biceps umożliwia zginanie ramienia oraz zginanie i odwracanie przedramienia. Jakie urazy bicepsów są najczęstsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij