Mężczyzna cierpi z powodu naciągniętego mięśnia barku
Mateusz Burak

Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?

Naciągnięty mięsień – przyczyny

Naciągnięcie mięśnia, zwane także nadwyrężeniem mięśnia, jest rodzajem urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu jego włókien. Doprowadza to do przeciążenia elementów tkanki włóknistej pozwalającej na przytwierdzanie mięśni do kości. Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się najczęściej mikrourazy. W wyniku nawarstwiania się i powtarzalności drobnych kontuzji może dojść do takiego efektu. Ostre objawy związane z naciągniętym mięśniem mogą być także rezultatem podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów. 

Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. uprawnianie sportów kontaktowych, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, boks, zapasy. Dyscypliny sportowe charakteryzujące się szybkim startem, dynamiką, koniecznością wykonywania skoków mogą w szczególności obciążać kończyny dolne. Mowa tutaj o koszykówce czy biegu przez płotki. Z kolei gimnastyka i sporty rakietowe wpływają na zwiększenie ryzyka naciągnięcia mięśnia w obrębie kończyn górnych. 

Naciągnięty mięsień – objawy

Symptomy oraz stopień nasilenia objawów naciągniętego mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to jest uzależnione od tego, jak poważny był uraz oraz jaka była jego lokalizacja. Wśród najczęściej występujących objawów naciągnięcia mięśnia znajdują się:

 • zaczerwienienie,
 • ból,
 • duża wrażliwość, tkliwość palpacyjna,
 • zasinienie,
 • ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie stawu, który znajduje się w pobliżu uszkodzonego mięśnia.
 • obrzęk, opuchlizna,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • lokalne skurcze mięśni.

Należy pamiętać, że naciągnięcie samo w sobie nie jest groźne, jednakże w sytuacji, kiedy dochodzi do ignorowania objawów, braku wspomagania procesu leczenia, to może skończyć się źle. Przykładowo możemy mieć do czynienia z odnawianiem się starej kontuzji. 

Polecane dla Ciebie

Naciągnięty mięsień – leczenie

W pierwszej kolejności, niezależnie od lokalizacji urazu (naciągnięty mięsień łydki, mięsień pleców, mięsień uda czy też bicpes), postępowanie jest niemal takie samo. Przede wszystkim należy zastosować się do protokołu RICE (Rest – odpoczynek, Ice – lód, chłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – elewacja, uniesienie).

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?

Wspomniany protokół RICE rozwiewa wszelkie wątpliwości względem postawionego pytania – miejsce urazu należy chłodzić. Pomaga to zmniejszyć ból oraz obkurczyć lokalne naczynia krwionośne. Dodatkowo uniemożliwia rozprzestrzenianie się objawów stanu zapalnego. Chłodzenie może odbywać się z udziałem coldpacków, kompresów żelowych czy woreczków z lodem. Schładzanie naciągniętego mięśnia powinno odbywać się przez 15-20 minut, co 2-3 godziny. 

Naciągnięty mięsień – maści, żele, tabletki przeciwbólowe 

Niektórzy specjaliści zalecają, aby unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w ciągu pierwszych 48 godzin po urazie. Argumentem jest możliwość negatywnego wpływu na procesy gojenia tkanek oraz zwiększania ryzyka krwawienia. W ciągu pierwszych dwóch dni od naciągnięcia mięśnia sugeruje się przyjmowanie paracetamolu, ale tylko w razie konieczności. 

Po ustąpieniu stanu ostrego można zastosować maści rozgrzewające, wcześniej rekomenduje się żele chłodzące i zawierające heparynę. Pozwala to uniknąć zakrzepów oraz przyspiesza regenerację danej okolicy. Pomocne mogą być również preparaty z kasztanowca, gdyż poprawia on kondycję naczyń krwionośnych i pomaga zredukować powstałe zasinienia. 

Naciągnięty mięsień – kinesiotaping, masaż, ćwiczenia 

Naciągnięte ścięgno czy mięsień to sytuacja, w której warto zastosować kinesiotaping – umożliwia zmniejszenie nacisku na receptory bólowe, poprawia cyrkulacji krwi i limfy, poprawia przemianę materii w miejscu naklejenia taśm, zmniejsza siniaki oraz stanowi bierną podporę dla uszkodzonej struktury.

Masaż, kompresja to kolejne działania, które wspomogą gojenie naciągniętego mięśnia i pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości Poprzez głaskanie, rozcieranie oraz wykorzystanie kolejnych chwytów zaczerpniętych z masażu klasycznego, umożliwiamy szybszą regenerację tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego zabiegu masażu z użyciem rąk terapeuty, który sam najlepiej oceni jakiego rodzaju zabieg będzie najbardziej efektywny. 

Innym sposobem na naciągnięty mięsień może być także wykonywanie ćwiczeń. Sprawdzić może się rolowanie z wykorzystaniem foam rollera czy zwykłe rozciąganie. Bardzo ważne jest też, aby w początkowym okresie po urazie stosować tzw. elewację, czyli układanie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu ciała. Przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, codziennie. 

Domowe sposoby na naciągnięty mięsień to także zastosowanie w diecie kurkumy, pieprzu chilli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warto suplementować witaminę D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Jej niedobór może wpływać na pojawianie się bóli mięśniowo-powięziowych i osłabienie wytrzymałości tych struktur. 

Jak uniknąć naciągnięcia mięśni?

Jak długo boli naciągnięty mięsień? Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Niekiedy jednak skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest, aby w prewencji tego typu urazów stosować odpowiednie działania. Mowa o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białko, które ułatwia tworzenie kolagenu i pośrednio może wpływać na wytrzymałość mięśni. Istotne jest systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, regularny trening wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości włókien mięśniowych. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu. 

Warto zadbać także o odpowiednio dobrane obuwie oraz innego rodzaju sprzęt niezbędny do wybranej przez nas aktywności. Przykładowo podczas wycieczki w góry należy bezwzględnie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które sięgają poza kostkę. Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko możliwych urazów, jak chociażby naciągnięcie mięśnia, skręcenie czy zwichnięcie. 

 1. Wilkin L. D., Merrick M. A., Kirby T. E., Devor S. T., Influence of therapeutic ultrasound on skeletal muscle regeneration following blunt contusion, „Int J Sports Med.” 2004, nr 25, s. 73–77.
 2. Vogt S., Ansah P., Imhoff A. B., Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Arch Orthop Trauma Surg.” 2007, nr 127, s. 613–615.
 3. Segal R. L., Song A. W., Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Arch Phys Med Rehabil.” 2005, nr 86, s. 2013–2017.
 4. Keller K., Engelhardt M., Strength and muscle mass loss with aging process. Age and strength loss, „Muscles Ligaments Tendons J.” 2014, nr 24, s. 346–350.
 5. Malliaropoulos N., Papacostas E., Kiritsi O. i in., Posterior thigh muscle injuries in elite track and field athletes, „Am J Sports Med.” 2010, nr 38, s. 1813–1819.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczyny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij