Naciągnięty mięsień – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Naciągnięcie mięśnia to uraz, w przebiegu którego dochodzi do utraty mniej niż 5 proc. ciągłości włókien mięśniowych. Tego typu kontuzja nie jest groźna, ale brak działań mających na celu odciążenie nadmiernie rozciągniętych tkanek, może skutkować pogłębieniem się problemu i naderwaniem mięśnia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi naciągnięciu mięśnia?
Naciągnięty mięsień – przyczyny
Naciągnięcie mięśnia, zwane także nadwyrężeniem mięśnia, jest rodzajem urazu, który polega na nadmiernym rozciągnięciu jego włókien. Doprowadza to do przeciążenia elementów tkanki włóknistej pozwalającej na przytwierdzanie mięśni do kości. Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się najczęściej mikrourazy. W wyniku nawarstwiania się i powtarzalności drobnych kontuzji może dojść do takiego efektu. Ostre objawy związane z naciągniętym mięśniem mogą być także rezultatem podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.
Do czynników ryzyka zalicza się również m.in. uprawnianie sportów kontaktowych, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, boks, zapasy. Dyscypliny sportowe charakteryzujące się szybkim startem, dynamiką, koniecznością wykonywania skoków mogą w szczególności obciążać kończyny dolne. Mowa tutaj o koszykówce czy biegu przez płotki. Z kolei gimnastyka i sporty rakietowe wpływają na zwiększenie ryzyka naciągnięcia mięśnia w obrębie kończyn górnych.
Naciągnięty mięsień – objawy
Symptomy oraz stopień nasilenia objawów naciągniętego mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko to jest uzależnione od tego, jak poważny był uraz oraz jaka była jego lokalizacja. Wśród najczęściej występujących objawów naciągnięcia mięśnia znajdują się:
- zaczerwienienie,
- ból,
- duża wrażliwość, tkliwość palpacyjna,
- zasinienie,
- ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie stawu, który znajduje się w pobliżu uszkodzonego mięśnia.
- obrzęk, opuchlizna,
- osłabienie siły mięśniowej,
- lokalne skurcze mięśni.
Należy pamiętać, że naciągnięcie samo w sobie nie jest groźne, jednakże w sytuacji, kiedy dochodzi do ignorowania objawów, braku wspomagania procesu leczenia, to może skończyć się nawet zerwaniem mięśnia. Przykładowo możemy mieć do czynienia z odnawianiem się starej kontuzji.
Naciągnięty mięsień – leczenie
Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać?
Wspomniany protokół RICE rozwiewa wszelkie wątpliwości względem postawionego pytania – miejsce urazu należy chłodzić. Pomaga to zmniejszyć ból oraz obkurczyć lokalne naczynia krwionośne. Dodatkowo uniemożliwia rozprzestrzenianie się objawów stanu zapalnego. Chłodzenie może odbywać się z udziałem coldpacków, kompresów żelowych czy woreczków z lodem. Schładzanie naciągniętego mięśnia powinno odbywać się przez 15-20 minut, co 2-3 godziny.
Naciągnięty mięsień – maści, żele, tabletki przeciwbólowe
Niektórzy specjaliści zalecają, aby unikać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w ciągu pierwszych 48 godzin po urazie. Argumentem jest możliwość negatywnego wpływu na procesy gojenia tkanek oraz zwiększania ryzyka krwawienia. W ciągu pierwszych dwóch dni od naciągnięcia mięśnia sugeruje się przyjmowanie paracetamolu, ale tylko w razie konieczności.
Po ustąpieniu stanu ostrego można zastosować maści rozgrzewające, wcześniej rekomenduje się żele chłodzące i zawierające heparynę. Pozwala to uniknąć zakrzepów oraz przyspiesza regenerację danej okolicy. Pomocne mogą być również preparaty z kasztanowca, gdyż poprawia on kondycję naczyń krwionośnych i pomaga zredukować powstałe zasinienia.
Naciągnięty mięsień – kinesiotaping, masaż, ćwiczenia
Masaż, kompresja to kolejne działania, które wspomogą gojenie naciągniętego mięśnia i pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości Poprzez głaskanie, rozcieranie oraz wykorzystanie kolejnych chwytów zaczerpniętych z masażu klasycznego, umożliwiamy szybszą regenerację tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego zabiegu masażu z użyciem rąk terapeuty, który sam najlepiej oceni jakiego rodzaju zabieg będzie najbardziej efektywny.
Innym sposobem na naciągnięty mięsień może być także wykonywanie ćwiczeń. Sprawdzić może się rolowanie z wykorzystaniem foam rollera czy zwykłe rozciąganie. Bardzo ważne jest też, aby w początkowym okresie po urazie stosować tzw. elewację, czyli układanie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu ciała. Przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, codziennie.
Domowe sposoby na naciągnięty mięsień to także zastosowanie w diecie kurkumy, pieprzu chilli, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warto suplementować witaminę D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Jej niedobór może wpływać na pojawianie się bóli mięśniowo-powięziowych i osłabienie wytrzymałości tych struktur.
Jak uniknąć naciągnięcia mięśni?
Jak długo boli naciągnięty mięsień? Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Niekiedy jednak skutki mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni. Bardzo ważne jest, aby w prewencji tego typu urazów stosować odpowiednie działania. Mowa o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w białko, które ułatwia tworzenie kolagenu i pośrednio może wpływać na wytrzymałość mięśni. Istotne jest systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, regularny trening wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości włókien mięśniowych. Umożliwi to zminimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu.
Warto zadbać także o odpowiednio dobrane obuwie oraz innego rodzaju sprzęt niezbędny do wybranej przez nas aktywności. Przykładowo podczas wycieczki w góry należy bezwzględnie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które sięgają poza kostkę. Zdecydowanie zmniejszy to ryzyko możliwych urazów, jak chociażby naciągnięcie mięśnia, skręcenie czy zwichnięcie.