Mężczyzna ćwiczący na siłowni trzyma się za ramię z powodu bólu naderwanego mięśnia
Mateusz Burak

Naderwanie mięśnia – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Naderwanie mięśnia to częściowe przerwanie włókien mięśniowych (inaczej nadwyrężenie II stopnia). Do tego rodzaju urazu dochodzi najczęściej w trakcie uprawiania sportu, ale kontuzja ta może się pojawić podczas wykonywania codziennych czynności wymagających stałego powtarzania tych samych ruchów, zwłaszcza tych gwałtownych. Czynniki zwiększające ryzyko naderwania mięśni to m.in. wady postawy ciała, niski poziom aktywności fizycznej, brak odpowiedniego przygotowania do intensywnego wysiłku.

Naderwanie mięśnia – czynniki zwiększające ryzyko naderwania mięśni. Klasyfikacja nadwyrężenia mięśni

Naderwanie mięśnia dotyczy traumatyzacji włókien lub ścięgien, które stanowią jego przedłużenie i umożliwiają przyczep do elementów rusztowania kostnego. Wśród czynników ryzyka naderwania mięśni wymienia się każdą gwałtowną czynność: zmianę kierunku ruchu, gwałtowne zatrzymanie, przyspieszenie. Do częściowego przerwania włókien mięśniowych, czyli naderwanie mięśnia, może dojść podczas uprawiania sportu, zwłaszcza sportów siłowych czy nawet wykonywania niektórych codziennych czynności.

Pomocna w określaniu rozległości uszkodzeń włókien mięśniowych może być klasyfikacja nadwyrężenia mięśni. Jest to trzystopniowa skala:

 • pierwszy stopień – brak przerwania ciągłości mięśnia,
 • drugi stopień – zerwanie blisko 5% włókien,
 • trzeci stopień – rozległe zerwanie tkanki w przekroju poprzecznym.

Naderwanie mięśnia – objawy

Tak jak każdy rodzaj kontuzji, również naderwany mięsień może wygenerować bardzo wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęstsze objawy naderwania mięśni to:

 • obrzęk,
 • zasinienie okolicy urazu lub zaczerwienienie, 
 • ból spoczynkowy,
 • nasilające się dolegliwości podczas ruchu, często uniemożliwiające jego wykonanie, 
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • osłabienie stabilizacji stawu zawiadywanego przez uszkodzony mięsień,

Niekiedy pojawiają się również takie symptomy, jak sztywność czy znaczne ograniczenie zakresu ruchomości. 

Polecane dla Ciebie

Naderwanie mięśnia – jak odróżnić naderwanie mięśnia od naciągnięcia i zerwania?

Naciągnięcie, naderwanie i zerwanie mięśnia mogą dawać podobne objawy, jednak o mocno zróżnicowanym stopniu nasilenia. Pomocna w określaniu stopnia uszkodzenia oraz jego rodzaju może być opisywana wcześniej klasyfikacja nadwyrężenia mięśni. Najważniejsze jest jednak poddanie się badaniom u specjalisty. Dysponując odpowiednią wiedzą na temat objawów oraz możliwością wykonania badań obrazowych, jest on w stanie z olbrzymim prawdopodobieństwem określić dokładny rodzaj urazu, z jakim mamy do czynienia. 

Przerwanie ciągłości włókien mięśniowych, jak również jego brak, będą widoczne podczas obrazowania z użyciem chociażby USG. W niektórych przypadkach stosuje się poszerzoną diagnostykę, która tylko zwiększa wiarygodność postawionej diagnozy. 

Naderwanie mięśnia – leczenie zachowawcze

Proces leczenia to przede wszystkim odciążenie mięśnia. Poza tym duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu gojenia i regeneracji ma protokół RICE – metoda łagodzenia dolegliwości w przypadkach uszkodzenia tkanek miękkich. Chodzi tutaj o odpoczynek, schładzanie za pomocą kompresów żelowych lub woreczków z lodem, ucisku, (bezpośrednio po urazie), układanie kończyny powyżej poziomu serca, stosowanie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego (np. opasek uciskowych, stabilizatorów). 

Wszystkie wspomniane czynności mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny i umożliwić możliwie szybki powrót do aktywności. Delikatny ucisk, masaż mają za zadanie usprawnić krążenie i poprawić miejscowy metabolizm, unoszenie kończyny powyżej poziomu ciała chroni przed zastojami i obrzękami, zimne okłady działają przeciwbólowo, a odpoczynek umożliwia regenerację tkanek.

W sytuacji, kiedy konieczne jest znaczne ograniczenie aktywności, wskazane może być zastosowanie maści z heparyną lub nawet heparyny w postaci iniekcji. Spowoduje to zmniejszenie ryzyka ewentualnych zakrzepów wywołanych zastojem. W sytuacji silnych dolegliwości bólowych konieczne może okazać się zaordynowanie przez lekarza środków zmniejszających ból. Naderwanie dotyczy najczęściej mięśnia czworogłowego uda, dwugłowego ramienia, łydki. Naderwany może być także mięsień pleców.

W przypadku naderwania mięśnia niezwykle rzadko stosuje się operacyjne metody postępowania. Zazwyczaj wystarcza unieruchomienie na kilka dni lub tygodni i stosowanie się do zaleceń specjalisty. Procedury chirurgiczne to zszywanie włókien, ścięgien bądź ewentualnie odtwarzanie przyczepu. 

Naderwanie mięśnia – fizjoterapia

Kontuzje, takie jak naderwany biceps czy naderwany przyczep mięśnia czworogłowego, to prawdziwe wyzwanie dla fizjoterapii. Obecnie istnieje szeroka gama możliwości z tym związanych. Bardzo dobrym rezultatem cieszy się zastosowanie kinesiotapingu. Umożliwia to zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz stworzenie biernej podpory odciążającej dla uszkodzonego mięśnia. Dzięki temu często udaje się uniknąć unieruchomienia zastępując ortezę specjalnymi taśmami.

Działaniom naprawczym sprzyja także zastosowanie magnetoterapii, laseroterapii, lampy bioptron czy krioterapii. Masaż oraz wykorzystanie prądów interferencyjnych także przyspieszą gojenie. 

Naderwanie mięśnia – co można zrobić w domu?

Samodzielnie w domu warto zadbać o ograniczenie obciążania uszkodzonego mięśnia. Wiąże się to z odpoczynkiem i oszczędnością ruchów, którymi dany mięsień zawiaduje.

Dodatkowo warto zadbać o zbilansowaną dietę, która wpłynie na przyspieszenie gojenia. W menu powinny się znaleźć surowe owoce i warzywa, orzechy i nasiona, ryby oraz przyprawy mające działanie przeciwzapalne (np. kurkuma, imbir, goździki, rozmaryn). Ważne, aby unikać picia alkoholu oraz palenia tytoniu, gdyż bardzo pogarsza to tempo gojenia. 

Chcąc poprawić miejscowy metabolizm, można wykorzystać ciśnienie wody w prysznicu – wystarczy polewać wodą o silnym strumieniu okolice uszkodzonego miejsca. W okresie ostrym, tuż po doznaniu urazu, temperatura cieczy powinna być niska, w późniejszym okresie można zastosować pewnego rodzaju trening naczyń krwionośnych w postaci naprzemiennego polewania ciepłą i zimną wodą. Z pewnością przyspieszy to proces regeneracji. 

Naderwanie mięśnia – zapobieganie

Chcąc zapobiegać w przyszłości urazom, takim jak naderwanie mięśnia, należy pamiętać o rozsądnym planowaniu treningów i przede wszystkim – rozgrzewce. Pozwoli to uniknąć opisywanych traumatyzacji narządu ruchu. Przykładem takich działań profilaktycznych może być rozciąganie mięśnia dwugłowego uda

 1. Pozycja: stanie ze złączonymi stopami. Ruch: pochylenie tułowia w przód, kolana wyprostowane, ręce chwytają za kostki i utrzymują rozciąganie okolicy tylnej strony uda przez 10-30 sekund. Następnie powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie. 
 2. Pozycja: siad prosty rozkroczny. Ruch: polega na chwyceniu rękami za stopę i utrzymywaniu wrażenia rozciągania przez 10-30 sekund. Następnie powtarzamy to samo po stronie przeciwnej. Ćwiczenie wykonujemy na obie strony po kilka razy. 
 1. Thun E., Bjorvatn B., Flo E., Harris A., Pallesen S., Sleep, circadian rhythms, and athletic performance, „Sleep Med. Rev.” 2015, nr 23, s. 1–9.
 2. Milner C. E., Cote K. A., Benefits of napping in healthy adults: Impact of nap length, time of day, age, and experience with napping, „J. Sleep Res.” 2009, nr 18, s. 272–281.
 3. Hill J., Howatson G., van Someren K. i in., Compression garments and recovery from exercise-induced muscle damage: A meta-analysis, „Br. J. Sports Med.” 2014, nr 48, s. 1340–1346.
 4. Beliard S., Chauveau M., Moscatiello T. i in., Compression garments and exercise: No influence of pressure applied, „J. Sports Sci. Med.” 2015, nr 14, s. 75.
 5. da Silva C. A., Helal L., da Silva R. P. i in., Association of lower limb compression garments during high-intensity exercise with performance and physiological responses: A systematic review and meta-analysis, „Sports Med.” 2018, nr 48, s. 1859–1873.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

  Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

  Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

 • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

  Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij