stopa w opasce elastycznej
Mateusz Burak

Zerwany mięsień – co robić?

Zerwanie mięśnia objawia się m. in. nagłym bólem, utratą siły mięśniowej i tym samym pozbawieniem kontroli nad mięśniem. To znacznie groźniejszy uraz niż naderwanie czy naciągnięcie mięśnia. Jak je od siebie odróżnić? Jak długo goi się zerwany mięsień? Jak wygląda jego rehabilitacja?

Naciągnięcie mięśnia to uszkodzenie jego struktury lub też tkanki włóknistej – ścięgna, które pozwala przytwierdzić włókna mięśniowe do kości. Drobne urazy mogą jedynie nadwyrężyć mięsień lub też samo ścięgno, podczas gdy poważniejsze kontuzje często doprowadzają do częściowego przerwania włókien lub nawet całkowitego zerwania.  

Zerwany mięsień – co to oznacza?

Zerwanie mięśnia oznacza, że nastąpiło całkowite przerwanie ciągłości tkanki w jednym z kilku miejsc. Najczęściej jest to w okolicy połączenia mięśniowo-ścięgnistego, rzadziej w samym mięśniu czy w miejscu przyczepu do kości. Dzięki ścięgnom tkanka mięśniowa ma możliwość generowania siły niezbędnej do ruchu. Układ kostny stanowi pewnego rodzaju rusztowanie i miejsce przyczepu mięśni. Obecnie stosuje się trzystopniową skalę uszkodzeń tkanki mięśniowej:

  • stopień pierwszy – określa się jako uszkodzenie o charakterze łagodnym; jest to mniej niż 5% zniszczonych włókien; pojawia się zaledwie niewielka utrata siły i nieznaczne ograniczenia ruchu,
  • stopień drugi – uszkodzenie jest bardziej rozległe z większą ilością zaangażowanych włókien mięśniowych; nie dochodzi tutaj jednak do całkowitego przerwania tkanki; utratę siły oraz możliwości ruchowych opisuje się jako znaczne,
  • stopień trzeci – całkowite zerwanie mięśnia; może pojawić się wyczuwalny defekt, wada mięśnia lub struktury ścięgnistej.  
Każdy z tych stopni wiąże się z czasowym ograniczeniem udziału w aktywności fizycznej. Czas trwania takiej rekonwalescencji oraz rodzaj postępowania leczniczego jest uzależniony od stopnia uszkodzenia oraz wyników badań diagnostycznych przeprowadzonych przez lekarza specjalistę.

Przyczyny zerwanego mięśnia

W warunkach fizjologicznych wszystkie mięśnie harmonijnie pracują, zapewniając siłę i stabilizację oraz pozostałe warunki do wykonania danej aktywności. Podczas gwałtownych ruchów wymagających nagłej zmiany kierunku, zadziałania eksplozywnej siły czy nagłego odepchnięcia siła działająca na jednostkę mięśniowo-ścięgnistą może przekraczać granicę wytrzymałości tej tkanki. Jednym słowem dochodzi do urazu w postaci częściowego lub całkowitego zerwania mięśnia. Takie kontuzje występują wówczas, kiedy znajduje się on w maksymalnym rozciągnięciu.

Najbardziej podatne na kontuzje są mięśnie łydki, uda, brzucha, ramienia (biceps), barku, klatki piersiowej (mięsień piersiowy). Czynnikami predysponującymi mogą być: podeszły wiek, zmniejszona elastyczność tkanek, zmęczenie, przetrenowanie, brak odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania do wysiłku, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas może nastąpić nawet zerwanie przyczepu mięśnia.

Powiązane produkty

Objawy zerwanego mięśnia

Do kluczowych objawów mogących świadczyć o zerwaniu mięśnia zalicza się:

  • nagły ból, który zwiększa swoją intensywność podczas aktywności włókien mięśniowych,
  • obrzęk,
  • zasinienie, czasem może pojawić się rozległy krwiak,
  • utrata siły mięśniowej,
  • zmniejszenie zakresu ruchomości w stawach,
  • dolegliwości bólowe, które się pojawiają mają charakter „dźgania”,
  • bardzo często pojawia się podniesienie temperatury wokół miejsca urazu.
W miejscu uszkodzenia włókien w perspektywie czasu dochodzi do przebudowy tkanek i pojawienia się blizny. Sprawia to, że dana okolica jest podatna na kontuzje w przyszłości, a jej funkcja zostaje w różnym stopniu ograniczona.  

Jak odróżnić zerwanie od naderwania i naciągnięcia mięśnia?

Zazwyczaj odróżnienie zerwania od naciągnięcia i naderwania mięśnia w 100% jest możliwe po wykonaniu badań diagnostycznych. Przeprowadzone badanie fizykalne oraz wywiad pomagają wstępnie ustalić możliwy rodzaj urazu.  W ciężkich przypadkach lekarz jest w stanie wyczuć nieprawidłowości oraz defekty w miejscu, w którym doszło do całkowitego rozerwania tkanki.

Stosowane badania obrazowe to rentgenodiagnostyka, ultrasonografia i rezonans magnetyczny. Pierwsze z nich pomaga wykluczyć zbliżone objawowo złamanie lub zwichnięcie jako przyczyny prezentowanych dolegliwości. Niekiedy wraz z przyczepem ścięgnistym dochodzi do oderwania fragmentu kostnego, co również da się zauważyć na zdjęciu RTG. Czyste urazy tkankowe są jednak nieuchwytne na rentgenie. Wówczas stosuje się badanie MRI (rezonans magnetyczny). Pomaga to z dużą precyzją ustalić miejsce urazu oraz to, czy doszło do całkowitego czy też częściowego rozerwania włókien. Dodatkowo pomaga uwidocznić ewentualne nagromadzenie dużej ilości krwi, do którego często dochodzi po ciężkich obrażeniach.

Leczenie i rehabilitacja zerwanego mięśnia – co stosować?

Kiedy mięsień jest całkowicie zerwany, najpewniej konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Prowadzi to bowiem do znacznego upośledzenia funkcji oraz wyłączenia z jakiejkolwiek aktywności, w której uczestniczy dany mięsień. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów uprawiających sport wyczynowo.

Co stosuje się na zerwany mięsień? Poza zabiegami rekonstrukcji tkanek wykorzystuje się także leki o działaniu przeciwbólowym oraz zastrzyki z bogatopłytkowego osocza, które wspomagają proces gojenia i regeneracji tkanek. Pomocna będzie również odpowiednia dieta, która przy uwzględnieniu produktów o działaniu przeciwzapalnym będzie wspomagać procesy naprawy uszkodzonego mięśnia.

Niejednokrotnie stosuje się także kilkutygodniowe usztywnienie, opatrunek ochronny, aby stworzyć jeszcze korzystniejsze warunki do procesu gojenia. W dalszej kolejności przy zerwanym mięśniu, kiedy jest to już możliwe, stosuje się fizjoterapię. Ma ona na celu przywrócenie możliwie największej sprawności kontuzjowanego mięśnia, mobilizację blizny w celu ograniczenia zrostów oraz zapobieganie ponownym kontuzjom i urazom w tej okolicy.

Leczenie zerwanego mięśnia powinno być nastawione na przygotowanie strukturalne oraz doskonalenie możliwości funkcjonalnych uszkodzonych tkanek. W tym celu najczęściej korzysta się z szerokiej gamy zabiegowej fizykoterapii jak np. laser, prądy lecznicze, hydroterapia. W głównej mierze wykorzystuje się jednak metody umożliwiające prowadzenie terapii funkcjonalnej, jak np. PNF, suche igłowanie, terapia powięziowa, osteopatia czy różne rodzaje masażu i form terapii tkankowej.

Pomocne mogą być także okłady z woreczków z lodem oraz stosowanie maści na zerwane mięśnie z substancjami o działaniu regeneracyjnym, przyspieszającym gojenie i przeciwzapalnym. W tej kwestii należy jednak zawsze zasięgnąć porady lekarza. 

  1. S. Vogt , P. Ansah, A. B. Imhoff, Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery”, nr 127 2007.
  2. R. L. Segal, A. W. Song, Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Archives of Physical Medicine and Rehabilitation”, nr 86 2005.
  3. M. A. LaBarge, H. M. Blau, Biological progression from adult bone marrow to mononucleate muscle stem cell to multinucleate muscle fiber in response to injury, „Cell”, nr 111 2002.
  4. J. K. Park,  M. R. Ki, E. M Lee, A. Y. Kim i in. Losartan improves adipose tissue-derived stem cell niche by inhibiting transforming growth factor-beta and fibrosis in skeletal muscle injury, „Cell Transplant”, nr 21 2012.
  5. T. N. Burks, E. Andres-Mateos, R. Marx, R.Mejias i in., Losartan restores skeletal muscle remodeling and protects against disuse atrophy in sarcopenia, „Science Translational Medicine”, nr 3 2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić pupila przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.