stopa w opasce elastycznej
Mateusz Burak

Zerwany mięsień – co robić?

Zerwanie mięśnia objawia się m. in. nagłym bólem, utratą siły mięśniowej i tym samym pozbawieniem kontroli nad mięśniem. To znacznie groźniejszy uraz niż naderwanie czy naciągnięcie mięśnia. Jak je od siebie odróżnić? Jak długo goi się zerwany mięsień? Jak wygląda jego rehabilitacja?

Naciągnięcie mięśnia to uszkodzenie jego struktury lub też tkanki włóknistej – ścięgna, które pozwala przytwierdzić włókna mięśniowe do kości. Drobne urazy mogą jedynie nadwyrężyć mięsień lub też samo ścięgno, podczas gdy poważniejsze kontuzje często doprowadzają do częściowego przerwania włókien lub nawet całkowitego zerwania.  

Zerwany mięsień – co to oznacza?

Zerwanie mięśnia oznacza, że nastąpiło całkowite przerwanie ciągłości tkanki w jednym z kilku miejsc. Najczęściej jest to w okolicy połączenia mięśniowo-ścięgnistego, rzadziej w samym mięśniu czy w miejscu przyczepu do kości. Dzięki ścięgnom tkanka mięśniowa ma możliwość generowania siły niezbędnej do ruchu. Układ kostny stanowi pewnego rodzaju rusztowanie i miejsce przyczepu mięśni. Obecnie stosuje się trzystopniową skalę uszkodzeń tkanki mięśniowej:

 • stopień pierwszy – określa się jako uszkodzenie o charakterze łagodnym; jest to mniej niż 5% zniszczonych włókien; pojawia się zaledwie niewielka utrata siły i nieznaczne ograniczenia ruchu,
 • stopień drugi – uszkodzenie jest bardziej rozległe z większą ilością zaangażowanych włókien mięśniowych; nie dochodzi tutaj jednak do całkowitego przerwania tkanki; utratę siły oraz możliwości ruchowych opisuje się jako znaczne,
 • stopień trzeci – całkowite zerwanie mięśnia; może pojawić się wyczuwalny defekt, wada mięśnia lub struktury ścięgnistej.  
Każdy z tych stopni wiąże się z czasowym ograniczeniem udziału w aktywności fizycznej. Czas trwania takiej rekonwalescencji oraz rodzaj postępowania leczniczego jest uzależniony od stopnia uszkodzenia oraz wyników badań diagnostycznych przeprowadzonych przez lekarza specjalistę.

Przyczyny zerwanego mięśnia

W warunkach fizjologicznych wszystkie mięśnie harmonijnie pracują, zapewniając siłę i stabilizację oraz pozostałe warunki do wykonania danej aktywności. Podczas gwałtownych ruchów wymagających nagłej zmiany kierunku, zadziałania eksplozywnej siły czy nagłego odepchnięcia siła działająca na jednostkę mięśniowo-ścięgnistą może przekraczać granicę wytrzymałości tej tkanki. Jednym słowem dochodzi do urazu w postaci częściowego lub całkowitego zerwania mięśnia. Takie kontuzje występują wówczas, kiedy znajduje się on w maksymalnym rozciągnięciu.

Najbardziej podatne na kontuzje są mięśnie łydki, uda, brzucha, ramienia (biceps), barku, klatki piersiowej (mięsień piersiowy). Czynnikami predysponującymi mogą być: podeszły wiek, zmniejszona elastyczność tkanek, zmęczenie, przetrenowanie, brak odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania do wysiłku, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas może nastąpić nawet zerwanie przyczepu mięśnia.

Powiązane produkty

Objawy zerwanego mięśnia

Do kluczowych objawów mogących świadczyć o zerwaniu mięśnia zalicza się:

 • nagły ból, który zwiększa swoją intensywność podczas aktywności włókien mięśniowych,
 • obrzęk,
 • zasinienie, czasem może pojawić się rozległy krwiak,
 • utrata siły mięśniowej,
 • zmniejszenie zakresu ruchomości w stawach,
 • dolegliwości bólowe, które się pojawiają mają charakter „dźgania”,
 • bardzo często pojawia się podniesienie temperatury wokół miejsca urazu.
W miejscu uszkodzenia włókien w perspektywie czasu dochodzi do przebudowy tkanek i pojawienia się blizny. Sprawia to, że dana okolica jest podatna na kontuzje w przyszłości, a jej funkcja zostaje w różnym stopniu ograniczona.  

Jak odróżnić zerwanie od naderwania i naciągnięcia mięśnia?

Zazwyczaj odróżnienie zerwania od naciągnięcia i naderwania mięśnia w 100% jest możliwe po wykonaniu badań diagnostycznych. Przeprowadzone badanie fizykalne oraz wywiad pomagają wstępnie ustalić możliwy rodzaj urazu.  W ciężkich przypadkach lekarz jest w stanie wyczuć nieprawidłowości oraz defekty w miejscu, w którym doszło do całkowitego rozerwania tkanki.

Stosowane badania obrazowe to rentgenodiagnostyka, ultrasonografia i rezonans magnetyczny. Pierwsze z nich pomaga wykluczyć zbliżone objawowo złamanie lub zwichnięcie jako przyczyny prezentowanych dolegliwości. Niekiedy wraz z przyczepem ścięgnistym dochodzi do oderwania fragmentu kostnego, co również da się zauważyć na zdjęciu RTG. Czyste urazy tkankowe są jednak nieuchwytne na rentgenie. Wówczas stosuje się badanie MRI (rezonans magnetyczny). Pomaga to z dużą precyzją ustalić miejsce urazu oraz to, czy doszło do całkowitego czy też częściowego rozerwania włókien. Dodatkowo pomaga uwidocznić ewentualne nagromadzenie dużej ilości krwi, do którego często dochodzi po ciężkich obrażeniach.

Leczenie i rehabilitacja zerwanego mięśnia – co stosować?

Kiedy mięsień jest całkowicie zerwany, najpewniej konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Prowadzi to bowiem do znacznego upośledzenia funkcji oraz wyłączenia z jakiejkolwiek aktywności, w której uczestniczy dany mięsień. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów uprawiających sport wyczynowo.

Co stosuje się na zerwany mięsień? Poza zabiegami rekonstrukcji tkanek wykorzystuje się także leki o działaniu przeciwbólowym oraz zastrzyki z bogatopłytkowego osocza, które wspomagają proces gojenia i regeneracji tkanek. Pomocna będzie również odpowiednia dieta, która przy uwzględnieniu produktów o działaniu przeciwzapalnym będzie wspomagać procesy naprawy uszkodzonego mięśnia.

Niejednokrotnie stosuje się także kilkutygodniowe usztywnienie, opatrunek ochronny, aby stworzyć jeszcze korzystniejsze warunki do procesu gojenia. W dalszej kolejności przy zerwanym mięśniu, kiedy jest to już możliwe, stosuje się fizjoterapię. Ma ona na celu przywrócenie możliwie największej sprawności kontuzjowanego mięśnia, mobilizację blizny w celu ograniczenia zrostów oraz zapobieganie ponownym kontuzjom i urazom w tej okolicy.

Leczenie zerwanego mięśnia powinno być nastawione na przygotowanie strukturalne oraz doskonalenie możliwości funkcjonalnych uszkodzonych tkanek. W tym celu najczęściej korzysta się z szerokiej gamy zabiegowej fizykoterapii jak np. laser, prądy lecznicze, hydroterapia. W głównej mierze wykorzystuje się jednak metody umożliwiające prowadzenie terapii funkcjonalnej, jak np. PNF, suche igłowanie, terapia powięziowa, osteopatia czy różne rodzaje masażu i form terapii tkankowej.

Pomocne mogą być także okłady z woreczków z lodem oraz stosowanie maści na zerwane mięśnie z substancjami o działaniu regeneracyjnym, przyspieszającym gojenie i przeciwzapalnym. W tej kwestii należy jednak zawsze zasięgnąć porady lekarza. 

 1. S. Vogt , P. Ansah, A. B. Imhoff, Complete osseous avulsion of the adductor longus muscle: acute repair with three fiberwire suture anchors, „Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery”, nr 127 2007.
 2. R. L. Segal, A. W. Song, Nonuniform activity of human calf muscles during an exercise task, „Archives of Physical Medicine and Rehabilitation”, nr 86 2005.
 3. M. A. LaBarge, H. M. Blau, Biological progression from adult bone marrow to mononucleate muscle stem cell to multinucleate muscle fiber in response to injury, „Cell”, nr 111 2002.
 4. J. K. Park,  M. R. Ki, E. M Lee, A. Y. Kim i in. Losartan improves adipose tissue-derived stem cell niche by inhibiting transforming growth factor-beta and fibrosis in skeletal muscle injury, „Cell Transplant”, nr 21 2012.
 5. T. N. Burks, E. Andres-Mateos, R. Marx, R.Mejias i in., Losartan restores skeletal muscle remodeling and protects against disuse atrophy in sarcopenia, „Science Translational Medicine”, nr 3 2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij