Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?
Justyna Piekara

Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Zespół stresu popandemicznego – co to jest? Czym różni się od PTSD?

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, w marcu tego roku, oświadczył, że świat musi przygotować się na „masową traumę psychiczną”, której skutki będziemy odczuwać przez wiele lat, nawet po zakończeniu pandemii COVID-19. Nasze życie zostało zakłócone, a skutki tego prawdopodobnie będą dotkliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Wiele osób dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z konkretnych lęków, które rozwinęły się w odpowiedzi na pandemię.

„Zespół stresu popandemicznego” (PPSD, ang. Post-pandemic stress disorder) został wprowadzony przez psychoterapeutę i byłego kierownika NHS Mental Health, Owena O'Kane'a, jako określenie traumatycznego wpływ pandemii COVID-19. Ważne jest, aby podkreślić, że termin ten nie jest oficjalną diagnozą medyczną.

PTSD jest uznanym zaburzeniem lękowym, spowodowanym bardzo stresującymi, przerażającymi lub niepokojącymi wydarzeniami. Objawy są na tyle trwałe, aby mieć znaczący wpływ na codzienne życie danej osoby. O'Kane'a wyjaśnia, że w przypadku PTSD, ludzie mają do czynienia z jednym wielkim traumatycznym wydarzeniem. Z kolei trauma pandemiczna jest związana z doświadczaniem serii mniejszych przykrych przeżyć

Zespół stresu popandemicznego –  jakie są objawy? 

Według O'Kane'a, objawy PPSD są podobne do PTSD (ang. Post Traumatic Stress Disorder), czyli zespołu stresu pourazowego, i mogą pojawiać się nawet 6 miesięcy po ustaniu faktycznego zagrożenia. Symptomy mogą być różne i w zależności od pacjenta obejmować:

  • odczuwanie niepokoju,
  • rozpamiętywanie konkretnej sytuacji,
  • odczuwanie narastającej złości lub irytacji,
  • niską motywację do działania,
  • poczucie beznadziejności lub bezsilności,
  • katastroficzne myślenie,
  • zaburzenia snu,
  • zmiany apetytu,
  • wycofanie społecznie.

Powiązane produkty

Wyniki ankiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Według ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego, pandemia COVID-19 nasiliła problemy psychiczne w społeczeństwie, zwiększając grupę potrzebujących fachowej pomocy nawet o 30%.

W Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzono badanie ankietowe wśród pracowników korporacji. W rozmowie z Państwową Agencją Prasową dr Mateusz Grajek powiedział, że badanie wykazało, że ich pracownicy, wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, gorzej oceniali swoje samopoczucie, a nawet mieli objawy świadczące o początkowych fazach depresji.

Badaniem objęci zostali także pacjenci onkologiczni. W porównaniu z pierwszymi dwoma falami pandemii COVID-19, w tej grupie istotnie wzrósł poziom strachu przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zmiany zauważalne były przede wszystkim wśród kobiet.

Profesor Małgorzata Janas-Kozik, szefowa Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawiając z Państwową Agencją Prasową, zwróciła uwagę, że związana z pandemią destabilizacja codziennej rutyny wpłynęła negatywnie nie tylko na dorosłych, ale także na sytuację dzieci.

Jak poradzić sobie z objawami zespołu stresu popandemicznego?

Co pomoże się zrelaksować i  złagodzić przejawy zespołu stresu popandemicznego? Oto kilka pomysłów:

  1. Medytacja. Jest bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie stresu, lęku i poprawę samopoczucia psychicznego.
  2. Ekspresyjne pisanie. Według badania opublikowanego w „British Journal of Health Psychology” poświecenie 20 minut dziennie na pisaniu o pozytywnych doświadczeniach może poprawić twoje samopoczucie, obniżyć napięcie emocjonalne i powstrzymać narastanie gniewu.
  3. Aktywność fizyczna. Ma ogromny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nawet 10-minutowy trening może pobudzić produkcję endorfin i  skutecznie zmniejszyć poziom stresu.
  4. Socjalizacja i wsparcie społeczne. Przebywanie wśród bliskich i przyjaciół ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem. Zaangażowanie się w terapię poznawczo-behawioralną także może  być dobrym pomysłem.
  5. Dieta. Udowodniono, że niektóre pokarmy pomagają zwalczać wysoki poziom stresu. Uwzględnij w jadłospisie zielone warzywa liściaste, płatki owsiane, jagody, ciemną czekoladę i łososia.

Dowiedz się, jak wzmocnić odporność dietą podczas COVID-19.

  1. A. Gumułka, Zespół stresu popandemicznego, czyli co zrobiła nam pandemia, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C90182%2Czespol-stresu-popandemicznego-czyli-co-zrobila-nam-pandemia.html, [dostęp:] 30.11.2021.
  2. N. Himde, What To Know About So-Called Post Pandemic Stress Disorder, „huffingtonpost.co.uk” [online], https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/post-pandemic-stress-disorder_uk_60534a34c5b6e32eb4afa802, [dostęp:] 30.11.2021.
  3. A. L. Scagliusi, What Is Post-Pandemic Stress Disorder, And Are You Suffering From It?, „vogue.co.uk” [online], https://www.vogue.co.uk/beauty/article/post-pandemic-stress-disorder, [dostęp:] 30.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij