
Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?
Zespół stresu popandemicznego – co to jest? Czym różni się od PTSD?
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, w marcu tego roku, oświadczył, że świat musi przygotować się na „masową traumę psychiczną”, której skutki będziemy odczuwać przez wiele lat, nawet po zakończeniu pandemii COVID-19. Nasze życie zostało zakłócone, a skutki tego prawdopodobnie będą dotkliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Wiele osób dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z konkretnych lęków, które rozwinęły się w odpowiedzi na pandemię.
PTSD jest uznanym zaburzeniem lękowym, spowodowanym bardzo stresującymi, przerażającymi lub niepokojącymi wydarzeniami. Objawy są na tyle trwałe, aby mieć znaczący wpływ na codzienne życie danej osoby. O'Kane'a wyjaśnia, że w przypadku PTSD, ludzie mają do czynienia z jednym wielkim traumatycznym wydarzeniem. Z kolei trauma pandemiczna jest związana z doświadczaniem serii mniejszych przykrych przeżyć.
Zespół stresu popandemicznego – jakie są objawy?
Według O'Kane'a, objawy PPSD są podobne do PTSD (ang. Post Traumatic Stress Disorder), czyli zespołu stresu pourazowego, i mogą pojawiać się nawet 6 miesięcy po ustaniu faktycznego zagrożenia. Symptomy mogą być różne i w zależności od pacjenta obejmować:
- odczuwanie niepokoju,
- rozpamiętywanie konkretnej sytuacji,
- odczuwanie narastającej złości lub irytacji,
- niską motywację do działania,
- poczucie beznadziejności lub bezsilności,
- katastroficzne myślenie,
- zaburzenia snu,
- zmiany apetytu,
- wycofanie społecznie.
Powiązane produkty
Wyniki ankiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
W Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzono badanie ankietowe wśród pracowników korporacji. W rozmowie z Państwową Agencją Prasową dr Mateusz Grajek powiedział, że badanie wykazało, że ich pracownicy, wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, gorzej oceniali swoje samopoczucie, a nawet mieli objawy świadczące o początkowych fazach depresji.
Badaniem objęci zostali także pacjenci onkologiczni. W porównaniu z pierwszymi dwoma falami pandemii COVID-19, w tej grupie istotnie wzrósł poziom strachu przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zmiany zauważalne były przede wszystkim wśród kobiet.
Jak poradzić sobie z objawami zespołu stresu popandemicznego?
Co pomoże się zrelaksować i złagodzić przejawy zespołu stresu popandemicznego? Oto kilka pomysłów:
- Medytacja. Jest bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie stresu, lęku i poprawę samopoczucia psychicznego.
- Ekspresyjne pisanie. Według badania opublikowanego w „British Journal of Health Psychology” poświecenie 20 minut dziennie na pisaniu o pozytywnych doświadczeniach może poprawić twoje samopoczucie, obniżyć napięcie emocjonalne i powstrzymać narastanie gniewu.
- Aktywność fizyczna. Ma ogromny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nawet 10-minutowy trening może pobudzić produkcję endorfin i skutecznie zmniejszyć poziom stresu.
- Socjalizacja i wsparcie społeczne. Przebywanie wśród bliskich i przyjaciół ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem. Zaangażowanie się w terapię poznawczo-behawioralną także może być dobrym pomysłem.
- Dieta. Udowodniono, że niektóre pokarmy pomagają zwalczać wysoki poziom stresu. Uwzględnij w jadłospisie zielone warzywa liściaste, płatki owsiane, jagody, ciemną czekoladę i łososia.
Dowiedz się, jak wzmocnić odporność dietą podczas COVID-19.