Jak sprawdzić, czy wątroba i trzustka jest uszkodzona? - portal DOZ.pl
Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania
Agnieszka Gierszon

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania

Badanie poziomu aminopeptydazy leucynowej, w wyniku oznaczanej jako LAP, zleca się najczęściej podczas prowadzenia diagnostyki uszkodzenia komórek wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Podwyższone LAP świadczy o możliwej chorobie tych narządów, w tym także tej o podłożu onkologicznym. Oznaczenie aktywności aminopeptydazy leucynowej pozwala również na zróżnicowanie przyczyn w odpływie żółci w sytuacji, kiedy u pacjenta oznaczono także podwyższony poziom ALP, czyli fosfatazy alkalicznej. Jak się przygotować do badania LAP, ile kosztuje i czy jest refundowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem występującym w wątrobie i komórkach kanalików żółciowych, nerkach i trzustce oraz – w mniejszych ilościach – w komórkach jelita cienkiego. LAP stanowi dobry marker cholestazy oraz uszkodzenia komórek wątroby i trzustki, ponieważ w sytuacji ich dysfunkcji aktywność LAP we krwi pacjenta wzrasta.

Co to jest aminopeptydaza leucynowa? Rola w organizmie?

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem obecnym w komórkach wątroby i kanalików żółciowych, występuje również w trzustce, nerkach i jelicie cienkim, a z organizmu wydalana jest wraz z żółcią. Aktywność LAP ulega podwyższeniu w sytuacji uszkodzenia komórek wymienionych narządów, niemniej dotyczy to zwłaszcza wątroby i trzustki. LAP jest również czułym wskaźnikiem cholestazy, czyli zwężenia (obturacji) dróg żółciowych.

Cholestaza nie jest odrębną jednostką chorobową, stanowi ona określenie zespołu objawów upośledzenia odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy pacjenta przez drogi żółciowe. Specjaliści wyróżniają cholestazę zewnątrzwątrobową, wynikającą z upośledzenia funkcji pozawątrobowych odcinków dróg żółciowych i cholestazę wewnątrzwątrobową, związaną z patologiami w obrębie samego narządu. Jednym z przykładów cholestazy wewnątrzwątrobowej jest tzw. cholestaza ciążowa, występująca u pacjentek na końcowym etapie ciąży. Cholestaza ciężarnych charakteryzuje się swędzeniem skóry, biegunkami i tłuszczowymi stolcami występującymi u pacjentek. Nie stanowi ona zagrożenia dla samej pacjentki, ale jej wystąpienie może niekorzystnie wpływać na stan płodu, a nawet doprowadzić do przedwczesnego rozwiązania.

Wśród badań laboratoryjnych wykonywanych w diagnostyce cholestazy tradycyjnie wymienia się badanie poziomu:

Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach cholestazy ciążowej.

Kiedy wykonać badanie LAP?

Oznaczenie LAP wykonuje się bardzo rzadko, a wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim monitorowanie uszkodzeń funkcji i nowotworów wątroby i nowotworów przerzutujących do tego narządu. Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonuje się też przy podejrzeniu niedrożności dróg żółciowych, kiedy to oznaczenie poziomu LAP pozwala na wykrycie wczesnego etapu cholestazy, jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta objawów żółtaczki. LAP może także stanowić dobry marker raka trzustki.

Badanie aktywności LAP pozwala na zróżnicowanie przyczyn zaburzeń odpływu żółci w sytuacji, gdy u pacjenta występuje podwyższony poziom częściej badanego enzymu, jakim jest fosfataza alkaliczna.

Polecane dla Ciebie

Badanie aktywności LAP – przygotowanie i przebieg badania

Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonywane jest z krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego pacjenta. Przed pobraniem krwi do badania przez około 8 godzin pacjent powinien pozostawać na czczo, tj. nie jeść, nie pić słodzonych i gazowanych napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Wskazane jest także ograniczenie wzmożonego wysiłku fizycznego na dobę przed badanie.

Aminopeptydaza leucynowa – norma, interpretacja wyniku

Norma aminopeptydazy leucynowej w surowicy krwi pacjenta oscyluje wokół 20 do 50 U/L. Wartości oznaczeń u kobiet z reguły są nieco niższe niż wartości obserwowane u mężczyzn.

LAP – cena/refundacja i skierowanie

Gdy skierowanie na badanie poziomu LAP otrzymamy od odpowiedniego specjalisty, np. lekarza gastroenterologa bądź onkologa, koszt badania będzie podlegał refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie badania poziomu LAP za odpłatnością, badanie będzie kosztowało około 85 złotych, a na jego wynik będziemy oczekiwać nawet do 10 dni roboczych.

 1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018.
 2. Kliniczna. Postępy i Standardy, (2010). 2(1), 10–13.
 3. Ghadge MS i in., Leucine amino peptidase a better indicator of carcinoma of liver, biliary tract and pancreas. Indian Journal of Clinical Biochemistry, 2001; 16(1): 60–64.
 4. Mericas G., The diagnostic value of serum leucine aminopeptidase. Journal of Clinical Pathology, 1964, (17) 52–55.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wymaz z gardła – ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

  Wielokrotnie każdy z nas cierpiał z powodu bólu gardła czy chrypki. Są to najczęściej występujące choroby gardła. Czasem zdarza się jednak, że infekcje gardła dopadają nas zbyt często oraz ciągle nawracają pomimo stosowania właściwego leczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wtedy można zdecydować się na wykonanie wymazu z gardła, który może pomoc naszemu lekarzowi prowadzącemu w postawieniu właściwej diagnozy i ułatwi też włączenie najlepszego dla nas leczenia.

 • Test ureazowy na Helicobacter pylori – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

  Helicobacter pylori to bakteria odpowiedzialna za występowanie choroby wrzodowej czy nowotworów żołądka. Do jej wykrycia stosuje się test ureazowy, który wykonywany jest podczas gastroskopii. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu ureazowego?

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo istotne, kiedy należy zbadać stopień krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub leczonego z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilość witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • Sód (Na) – badamy elektrolity we krwi. Norma, hiponatremia, hipernatremia

  Badanie stężenia sodu (Na) jest jednym z głównych oznaczeń parametrów krwi. Nie jest badaniem drogim ani też wymagającym specjalnego przygotowania, niemniej kontrolowanie poziomu sodu jest bardzo istotne. Wszelkie nieprawidłowości w stężeniu tego elektrolitu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, szczególnie osób, u których zdiagnozowano choroby kardiologiczne, jak chociażby nadciśnienie tętnicze lub nefrologiczne, jak niewydolność nerek. Jak wygląda badanie, czy jest refundowane, ile kosztuje i jakie są normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Troponina – badanie i normy. Czy podwyższony poziom troponin zawsze świadczy o zawale serca?

  Białka kurczliwe mięśni poprzecznie prążkowanych to troponiny. Ich stężenie we krwi wzrasta już 3 godziny po zawale serca lub innym rodzaju uszkodzenia mięśnia sercowego. Badanie troponin zleca się w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy dotyczącej ataku serca. Istnieją jednak inne przyczyny wysokiego poziomu troponin we krwi pacjenta, jak chociażby zatorowość płucna, niewydolność serca lub nerek, ale także wyjątkowo ciężki wysiłek fizyczny (często obserwowany u maratończyków czy triathlonistów). Jak wygląda badanie poziomu troponin i które zaburzenia organizmu mogą wywołać ich obecność we krwi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Insulina – normy we krwi, wskazania, cena. Badanie insuliny po obciążeniu. Czy hiperglikemia i hipoglikemia są groźne dla życia?

  Insulina i normy z nią związane są jednym z głównych wskaźników prawidłowej pracy trzustki. Badanie poziomu tego hormonu pozwala na dokonanie oceny zmian w gospodarce węglowodanowej, a w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii wdrożenie odpowiedniego leczenia tych zaburzeń, których zaniedbane może się rozwinąć w szereg chorób metabolicznych, w tym przede wszystkim w cukrzycę typu II. Osoby, które zauważyły u siebie zaburzenia widzenia, zawroty głowy, przyspieszoną akcję serca lub zlewne poty powinny koniecznie zgłosić się na badanie poziomu insuliny.

 • Wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) w wyniku badania krwi

  Hiperprolaktynemia jest jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynność tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • Holotranskobalamina – badanie wczesnych niedoborów witaminy B12

  Istnieje pula badań, które regularnie powinien wykonać każdy weganin lub wegetarianin, a także osoby, które mają wszelkie objawy niedokrwistości lub zauważają u siebie niedobory witaminy B12, do których należy, chociażby mrowienie i pieczenie skóry, drętwienie kończyn lub zaburzenia snu. Postawienie diagnozy dotyczącej groźnego niedoboru wit. B12 jest możliwe już na jego wczesnym etapie, dzięki wykonaniu oznaczenia poziomu holoTC, czyli holotranskobalaminy. Jak się przygotować do badania poziomu holoTC, czy trzeba być na czczo i jakie są objawy obniżonego poziomu witaminy B12? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij