Jak sprawdzić, czy wątroba i trzustka jest uszkodzona? - portal DOZ.pl
Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania
Agnieszka Gierszon

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania

Badanie poziomu aminopeptydazy leucynowej, w wyniku oznaczanej jako LAP, zleca się najczęściej podczas prowadzenia diagnostyki uszkodzenia komórek wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Podwyższone LAP świadczy o możliwej chorobie tych narządów, w tym także tej o podłożu onkologicznym. Oznaczenie aktywności aminopeptydazy leucynowej pozwala również na zróżnicowanie przyczyn w odpływie żółci w sytuacji, kiedy u pacjenta oznaczono także podwyższony poziom ALP, czyli fosfatazy alkalicznej. Jak się przygotować do badania LAP, ile kosztuje i czy jest refundowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem występującym w wątrobie i komórkach kanalików żółciowych, nerkach i trzustce oraz – w mniejszych ilościach – w komórkach jelita cienkiego. LAP stanowi dobry marker cholestazy oraz uszkodzenia komórek wątroby i trzustki, ponieważ w sytuacji ich dysfunkcji aktywność LAP we krwi pacjenta wzrasta.

Co to jest aminopeptydaza leucynowa? Rola w organizmie?

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem obecnym w komórkach wątroby i kanalików żółciowych, występuje również w trzustce, nerkach i jelicie cienkim, a z organizmu wydalana jest wraz z żółcią. Aktywność LAP ulega podwyższeniu w sytuacji uszkodzenia komórek wymienionych narządów, niemniej dotyczy to zwłaszcza wątroby i trzustki. LAP jest również czułym wskaźnikiem cholestazy, czyli zwężenia (obturacji) dróg żółciowych.

Cholestaza nie jest odrębną jednostką chorobową, stanowi ona określenie zespołu objawów upośledzenia odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy pacjenta przez drogi żółciowe. Specjaliści wyróżniają cholestazę zewnątrzwątrobową, wynikającą z upośledzenia funkcji pozawątrobowych odcinków dróg żółciowych i cholestazę wewnątrzwątrobową, związaną z patologiami w obrębie samego narządu. Jednym z przykładów cholestazy wewnątrzwątrobowej jest tzw. cholestaza ciążowa, występująca u pacjentek na końcowym etapie ciąży. Cholestaza ciężarnych charakteryzuje się swędzeniem skóry, biegunkami i tłuszczowymi stolcami występującymi u pacjentek. Nie stanowi ona zagrożenia dla samej pacjentki, ale jej wystąpienie może niekorzystnie wpływać na stan płodu, a nawet doprowadzić do przedwczesnego rozwiązania.

Wśród badań laboratoryjnych wykonywanych w diagnostyce cholestazy tradycyjnie wymienia się badanie poziomu:

Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach cholestazy ciążowej.

Kiedy wykonać badanie LAP?

Oznaczenie LAP wykonuje się bardzo rzadko, a wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim monitorowanie uszkodzeń funkcji i nowotworów wątroby i nowotworów przerzutujących do tego narządu. Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonuje się też przy podejrzeniu niedrożności dróg żółciowych, kiedy to oznaczenie poziomu LAP pozwala na wykrycie wczesnego etapu cholestazy, jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta objawów żółtaczki. LAP może także stanowić dobry marker raka trzustki.

Badanie aktywności LAP pozwala na zróżnicowanie przyczyn zaburzeń odpływu żółci w sytuacji, gdy u pacjenta występuje podwyższony poziom częściej badanego enzymu, jakim jest fosfataza alkaliczna.

Badanie aktywności LAP – przygotowanie i przebieg badania

Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonywane jest z krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego pacjenta. Przed pobraniem krwi do badania przez około 8 godzin pacjent powinien pozostawać na czczo, tj. nie jeść, nie pić słodzonych i gazowanych napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Wskazane jest także ograniczenie wzmożonego wysiłku fizycznego na dobę przed badanie.

Aminopeptydaza leucynowa – norma, interpretacja wyniku

Norma aminopeptydazy leucynowej w surowicy krwi pacjenta oscyluje wokół 20 do 50 U/L. Wartości oznaczeń u kobiet z reguły są nieco niższe niż wartości obserwowane u mężczyzn.

LAP – cena/refundacja i skierowanie

Gdy skierowanie na badanie poziomu LAP otrzymamy od odpowiedniego specjalisty, np. lekarza gastroenterologa bądź onkologa, koszt badania będzie podlegał refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie badania poziomu LAP za odpłatnością, badanie będzie kosztowało około 85 złotych, a na jego wynik będziemy oczekiwać nawet do 10 dni roboczych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Jak się przygotować do badania?

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych, takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów, doprowadzając do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczenia stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Wapń (Ca) – badanie elektrolitów we krwi. Norma, hipokalcemia, hiperkalcemia

  Zarówno wapń całkowity (Ca), jak i ten zjonizowany (Ca2+) odgrywają istotną rolę w szeregu procesów metabolicznych, które zachodzą w organizmie. Można go dostarczać wraz z pożywieniem, a zapotrzebowanie na ten makroelement wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie wśród wrażliwych na demineralizację kości kobiet w okresie menopauzy. Ile wynosi prawidłowe stężenie wapnia we krwi, jak się przygotować do badania i co wpływa na powstanie hipokalcemii lub hiperkalcemii? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ból po lewej stronie brzucha? To może być choroba trzustki – zbadaj poziom lipazy trzustkowej (ALP)

  Badanie poziomu lipazy (ALP) pozwala ocenić ewentualne choroby trzustki, które objawiają się na przykład jako ból po lewej stronie brzucha, najczęściej pół godziny po spożytym posiłku lub po wypiciu alkoholu. To proste oznaczenie polegające na analizie próbki krwi żylnej, oddanej w punkcie pobrań na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Ile kosztuje badanie lipazy trzustkowej, które parametry należy dodatkowo sprawdzić wraz z analizą enzymów trzustkowych i jakie są normy ALP? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Eozynofile (eozynocyty) w wyniku morfologii – normy EOS, funkcje w organizmie

  Analizując wyniki morfologii krwi lub morfologii krwi z rozmazem, dokonuje się oceny składników morfotycznych, w tym poziomu i obrazu leukocytów w postaci eozynofili. Bardzo rzadko spotyka się sytuację, w której eozynofile są podwyższone, częściej ta sytuacja dotyczy limfocytów i neutrofilów. Jak zbadać poziom eozynofilów, o czym świadczy podwyższony ich poziom i jak obniżyć poziom granulocytów kwasochłonnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Monocyty – norma, podwyższone i obniżone u dziecka i dorosłego

  Oznaczenie poziomu monocytów jest częścią badania morfologii krwi. Monocytoza, czyli podwyższony poziom monocytów może mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest infekcja bakteryjna. Z kolei monocytopenia, tj. niski poziom monocytów może wskazywać na zakażenie wirusem HIV lub białaczkę. Zakłada się, że każde większe odchylenie od normy powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Jak się przygotować do badania monocytów, czy jest refundowane i jakie są normy dla dzieci i dorosłych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Anty-HCV – badanie, normy. Przyczyny i objawy zakażenia HCV

  Zakażenie WZW typu C jest jednocześnie skąpoobjawowe i groźne dla zdrowia. Nieleczone zakażenie HCV może utrzymywać się nawet do kilkudziesięciu lat, prowadząc do rozwoju marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. W celu sprawdzenia, czy doszło do zakażenia wirusem HCV, na którego dotychczas nie udało się opracować skutecznej szczepionki, należy zgłosić się na badanie poziomu przeciwciał anty-HCV. Jak wygląda badanie i interpretacja wyników badania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jak kawa wpływa na zdrowie nerek? Najnowsze wyniki badań

  Najnowsze wyniki badań dotyczące wpływu kawy na funkcję nerek potwierdzają, że przejście od 1 do 1,5 filiżanki kawy dziennie  zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych o 40%. Naukowcy przypisuję tę właściwość zawartej w kawie kofeinie, która odpowiada za zwiększenie przepływ moczu, co stanowi ważny czynnik  chroniący przed rozwojem kamieni nerkowych.

 • Poziom przeciwciał w COVID-19

  Coraz więcej osób wykonuje badanie poziomu przeciwciał wczesnych – IgM i późnych – IgG. Dzięki nim można ocenić wydolność układu odporności, czyli to czy i jak poradził sobie w kontakcie z koronawirusem SARS CoV-2, nieważne czy po infekcji, czy też po wykonaniu szczepienia. Badanie poziomu przeciwciał przeciwiko COVID-19 pozwala także na ocenę czasu, jaki upłynął od zakażenia lub ostatniego kontaktu z wirusem. Czy zbadanie poziomu przeciwciał pozwoli poczuć się bezpieczniej lub mądrze zaplanować termin trzeciej dawki szczepionki? Odpowiedź na te i inne pytania znajduje się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij