Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania
Agnieszka Gierszon

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania

Badanie poziomu aminopeptydazy leucynowej, w wyniku oznaczanej jako LAP, zleca się najczęściej podczas prowadzenia diagnostyki uszkodzenia komórek wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Podwyższone LAP świadczy o możliwej chorobie tych narządów, w tym także tej o podłożu onkologicznym. Oznaczenie aktywności aminopeptydazy leucynowej pozwala również na zróżnicowanie przyczyn w odpływie żółci w sytuacji, kiedy u pacjenta oznaczono także podwyższony poziom ALP, czyli fosfatazy alkalicznej. Jak się przygotować do badania LAP, ile kosztuje i czy jest refundowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem występującym w wątrobie i komórkach kanalików żółciowych, nerkach i trzustce oraz – w mniejszych ilościach – w komórkach jelita cienkiego. LAP stanowi dobry marker cholestazy oraz uszkodzenia komórek wątroby i trzustki, ponieważ w sytuacji ich dysfunkcji aktywność LAP we krwi pacjenta wzrasta.

Co to jest aminopeptydaza leucynowa? Rola w organizmie?

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem obecnym w komórkach wątroby i kanalików żółciowych, występuje również w trzustce, nerkach i jelicie cienkim, a z organizmu wydalana jest wraz z żółcią. Aktywność LAP ulega podwyższeniu w sytuacji uszkodzenia komórek wymienionych narządów, niemniej dotyczy to zwłaszcza wątroby i trzustki. LAP jest również czułym wskaźnikiem cholestazy, czyli zwężenia (obturacji) dróg żółciowych.

Cholestaza nie jest odrębną jednostką chorobową, stanowi ona określenie zespołu objawów upośledzenia odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy pacjenta przez drogi żółciowe. Specjaliści wyróżniają cholestazę zewnątrzwątrobową, wynikającą z upośledzenia funkcji pozawątrobowych odcinków dróg żółciowych i cholestazę wewnątrzwątrobową, związaną z patologiami w obrębie samego narządu. Jednym z przykładów cholestazy wewnątrzwątrobowej jest tzw. cholestaza ciążowa, występująca u pacjentek na końcowym etapie ciąży. Cholestaza ciężarnych charakteryzuje się swędzeniem skóry, biegunkami i tłuszczowymi stolcami występującymi u pacjentek. Nie stanowi ona zagrożenia dla samej pacjentki, ale jej wystąpienie może niekorzystnie wpływać na stan płodu, a nawet doprowadzić do przedwczesnego rozwiązania.

Wśród badań laboratoryjnych wykonywanych w diagnostyce cholestazy tradycyjnie wymienia się badanie poziomu:

Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach cholestazy ciążowej.

Kiedy wykonać badanie LAP?

Oznaczenie LAP wykonuje się bardzo rzadko, a wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim monitorowanie uszkodzeń funkcji i nowotworów wątroby i nowotworów przerzutujących do tego narządu. Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonuje się też przy podejrzeniu niedrożności dróg żółciowych, kiedy to oznaczenie poziomu LAP pozwala na wykrycie wczesnego etapu cholestazy, jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta objawów żółtaczki. LAP może także stanowić dobry marker raka trzustki.

Badanie aktywności LAP pozwala na zróżnicowanie przyczyn zaburzeń odpływu żółci w sytuacji, gdy u pacjenta występuje podwyższony poziom częściej badanego enzymu, jakim jest fosfataza alkaliczna.

Powiązane produkty

Badanie aktywności LAP – przygotowanie i przebieg badania

Badanie aminopeptydazy leucynowej wykonywane jest z krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego pacjenta. Przed pobraniem krwi do badania przez około 8 godzin pacjent powinien pozostawać na czczo, tj. nie jeść, nie pić słodzonych i gazowanych napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Wskazane jest także ograniczenie wzmożonego wysiłku fizycznego na dobę przed badanie.

Aminopeptydaza leucynowa – norma, interpretacja wyniku

Norma aminopeptydazy leucynowej w surowicy krwi pacjenta oscyluje wokół 20 do 50 U/L. Wartości oznaczeń u kobiet z reguły są nieco niższe niż wartości obserwowane u mężczyzn.

LAP – cena/refundacja i skierowanie

Gdy skierowanie na badanie poziomu LAP otrzymamy od odpowiedniego specjalisty, np. lekarza gastroenterologa bądź onkologa, koszt badania będzie podlegał refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie badania poziomu LAP za odpłatnością, badanie będzie kosztowało około 85 złotych, a na jego wynik będziemy oczekiwać nawet do 10 dni roboczych.

  1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018.
  2. Kliniczna. Postępy i Standardy, (2010). 2(1), 10–13.
  3. Ghadge MS i in., Leucine amino peptidase a better indicator of carcinoma of liver, biliary tract and pancreas. Indian Journal of Clinical Biochemistry, 2001; 16(1): 60–64.
  4. Mericas G., The diagnostic value of serum leucine aminopeptidase. Journal of Clinical Pathology, 1964, (17) 52–55.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij