Pacjent bez objawów koronawirusa zakończy izolację po 10 dniach
Katarzyna Szulik

Pacjent bez objawów koronawirusa zakończy izolację po 10 dniach

Taka rekomendacja znalazła się w nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia Andrzeja Niedzielskiego w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Rozporządzenie dotyczy tych pacjentów, u których zakażenie zostało potwierdzone, jednak nie wykazują oni objawów klinicznych. Co ważne, negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie konieczny do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji – brak objawów ma być wystarczającym kryterium. 

Krótsza kwarantanna

Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu mają przede wszystkim zmniejszyć uciążliwość izolacji dla osób, które czują się dobrze i nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Do tej pory po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu musiały być obowiązkowo izolowane przez okres 14 dni, a warunkiem opuszczenia szpitala w przypadku zakażenia było dwukrotne uzyskanie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. W praktyce więc przymusowa izolacja często się wydłużała, a osoby niewymagające hospitalizacji zajmowały miejsce innym chorym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem pacjenci, u których wykryto koronawirusa, a którzy nie mają objawów COVID-19 będą podlegali 10–dniowej izolacji. Zmiana dotyczy także osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a u których objawy nie wystąpiły – w takiej sytuacji kwarantanna również potrwa 10 dni. Natomiast osoby, u których stwierdzono obecność wirusa i które miały objawy choroby, będą podlegały minimum 13–dniowej izolacji z zastrzeżeniem, iż trzy ostatnie dni kwarantanny przebiegają bez objawów ze strony układu oddechowego oraz bez gorączki. 

Krótsza izolacja dla bezobjawowych, dłuższa dla zagrożonych

Dodatkowo osoba, która uzyska dwa ujemne wyniki testu na koronawirusa w odstępie 24 godzin może zostać natychmiast zwolniona z izolacji niezależnie od tego, jakie ma objawy i ile czasu upłynęło od pierwszego pozytywnego wyniku. Zarządzenie przewiduje również sytuacje szczególne, takie jak ta, gdy wymaz zostaje pobrany przez przyjęciem do izolatorium, natomiast wynik negatywny jest stwierdzany już podczas izolacji, co jest podstawą do zwolnienia z izolacji w celu podjęcia leczenia ambulatoryjnego.

Na mocy zarządzenia czas izolacji dla osób przechodzących zakażenie bezobjawowo został skrócony, natomiast w przypadku chorych z deficytami odporności (mowa tutaj np. o osobach po przeszczepach narządów), a więc szczególnie narażonych na ciężki przebieg Covid-19, ten sam dokument dopuszcza wydłużenie okresu izolacji do 20 dni, adekwatnie do stanu zdrowia. 

10 dni kwarantanny i brak obowiązkowego testu

Zmiany w postępowaniu z osobami zagrożonymi koronawirusem wprowadza także projekt rozporządzenia Rady Ministrów opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Skraca on czas trwania obowiązkowej kwarantanny nakładanej na osoby przekraczające granie Polski z 14 do 10 dni. Takie osoby nie będą również musiały wykonywać testu na obecność SARS-CoV-2.

Ten sam dokument zmienia także zasady przyjmowania do zakładów opiekuńczo–leczniczych, pielęgnacyjno–opiekuńczych, hospicjów i domów pomocy społecznej. Przed wakacjami to właśnie te ośrodki były jednymi z większych ognisk zakażeń, czemu nowe przepisy mają zapobiec. Zgodnie z rozporządzeniem, warunkiem przyjęcia do placówki będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego na podstawie materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.

Wprowadzenie nowych wytycznych wynika z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). O zakończeniu izolacji będzie decydował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (w przypadku pacjentów, nad którymi sprawuje opiekę ambulatoryjną), bądź lekarz prowadzący (w przypadku leczenia szpitalnego). 
 1. PAP, Kraków objęty żółtą strefą. Resort zdrowia zaktualizował listę zagrożonych miast i powiatów, "bankier.pl" [online], https://www.bankier.pl/wiadomosc/Krakow–objety–zolta–strefa–Resort–zdrowia–zaktualizowal–liste–zagrozonych–miast–i–powiatow–7951162.html, [dostęp:] 28.08.2020 r.
 2. RCL: projekt rozporządzenia Rady Ministrów skraca do 10 dni kwarantannę dla podróżujących do Polski, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka–zdrowotna/RCL–projekt–rozporzadzenia–Rady–Ministrow–skraca–do–10–dni–kwarantanne–dla–podrozujacych–do–Polski,211805,14.html, [dostęp:] 28.08.2020 r. 
 3. PAP, Projekt MZ: pacjent z COVID–19 bez objawów może być zwolniony z izolacji po 10 dniach, "nauka.pap.pl" [online], http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=11&s=depesza&dz=&dep=347820&kat=ZDROWIE&_CheckSum=–818632753, [dostęp:] 28.08.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij