Pacjent bez objawów koronawirusa zakończy izolację po 10 dniach
Katarzyna Szulik

Pacjent bez objawów koronawirusa zakończy izolację po 10 dniach

Taka rekomendacja znalazła się w nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia Andrzeja Niedzielskiego w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Rozporządzenie dotyczy tych pacjentów, u których zakażenie zostało potwierdzone, jednak nie wykazują oni objawów klinicznych. Co ważne, negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie konieczny do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji – brak objawów ma być wystarczającym kryterium. 

Krótsza kwarantanna

Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu mają przede wszystkim zmniejszyć uciążliwość izolacji dla osób, które czują się dobrze i nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Do tej pory po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu musiały być obowiązkowo izolowane przez okres 14 dni, a warunkiem opuszczenia szpitala w przypadku zakażenia było dwukrotne uzyskanie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. W praktyce więc przymusowa izolacja często się wydłużała, a osoby niewymagające hospitalizacji zajmowały miejsce innym chorym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem pacjenci, u których wykryto koronawirusa, a którzy nie mają objawów COVID-19 będą podlegali 10–dniowej izolacji. Zmiana dotyczy także osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a u których objawy nie wystąpiły – w takiej sytuacji kwarantanna również potrwa 10 dni. Natomiast osoby, u których stwierdzono obecność wirusa i które miały objawy choroby, będą podlegały minimum 13–dniowej izolacji z zastrzeżeniem, iż trzy ostatnie dni kwarantanny przebiegają bez objawów ze strony układu oddechowego oraz bez gorączki. 

Krótsza izolacja dla bezobjawowych, dłuższa dla zagrożonych

Dodatkowo osoba, która uzyska dwa ujemne wyniki testu na koronawirusa w odstępie 24 godzin może zostać natychmiast zwolniona z izolacji niezależnie od tego, jakie ma objawy i ile czasu upłynęło od pierwszego pozytywnego wyniku. Zarządzenie przewiduje również sytuacje szczególne, takie jak ta, gdy wymaz zostaje pobrany przez przyjęciem do izolatorium, natomiast wynik negatywny jest stwierdzany już podczas izolacji, co jest podstawą do zwolnienia z izolacji w celu podjęcia leczenia ambulatoryjnego.

Na mocy zarządzenia czas izolacji dla osób przechodzących zakażenie bezobjawowo został skrócony, natomiast w przypadku chorych z deficytami odporności (mowa tutaj np. o osobach po przeszczepach narządów), a więc szczególnie narażonych na ciężki przebieg Covid-19, ten sam dokument dopuszcza wydłużenie okresu izolacji do 20 dni, adekwatnie do stanu zdrowia. 

10 dni kwarantanny i brak obowiązkowego testu

Zmiany w postępowaniu z osobami zagrożonymi koronawirusem wprowadza także projekt rozporządzenia Rady Ministrów opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Skraca on czas trwania obowiązkowej kwarantanny nakładanej na osoby przekraczające granie Polski z 14 do 10 dni. Takie osoby nie będą również musiały wykonywać testu na obecność SARS-CoV-2.

Ten sam dokument zmienia także zasady przyjmowania do zakładów opiekuńczo–leczniczych, pielęgnacyjno–opiekuńczych, hospicjów i domów pomocy społecznej. Przed wakacjami to właśnie te ośrodki były jednymi z większych ognisk zakażeń, czemu nowe przepisy mają zapobiec. Zgodnie z rozporządzeniem, warunkiem przyjęcia do placówki będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego na podstawie materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.

Wprowadzenie nowych wytycznych wynika z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). O zakończeniu izolacji będzie decydował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (w przypadku pacjentów, nad którymi sprawuje opiekę ambulatoryjną), bądź lekarz prowadzący (w przypadku leczenia szpitalnego). 
 1. PAP, Kraków objęty żółtą strefą. Resort zdrowia zaktualizował listę zagrożonych miast i powiatów, "bankier.pl" [online], https://www.bankier.pl/wiadomosc/Krakow–objety–zolta–strefa–Resort–zdrowia–zaktualizowal–liste–zagrozonych–miast–i–powiatow–7951162.html, [dostęp:] 28.08.2020 r.
 2. RCL: projekt rozporządzenia Rady Ministrów skraca do 10 dni kwarantannę dla podróżujących do Polski, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka–zdrowotna/RCL–projekt–rozporzadzenia–Rady–Ministrow–skraca–do–10–dni–kwarantanne–dla–podrozujacych–do–Polski,211805,14.html, [dostęp:] 28.08.2020 r. 
 3. PAP, Projekt MZ: pacjent z COVID–19 bez objawów może być zwolniony z izolacji po 10 dniach, "nauka.pap.pl" [online], http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=11&s=depesza&dz=&dep=347820&kat=ZDROWIE&_CheckSum=–818632753, [dostęp:] 28.08.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij