
Pacjent bez objawów koronawirusa zakończy izolację po 10 dniach
Krótsza kwarantanna
Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu mają przede wszystkim zmniejszyć uciążliwość izolacji dla osób, które czują się dobrze i nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Do tej pory po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu musiały być obowiązkowo izolowane przez okres 14 dni, a warunkiem opuszczenia szpitala w przypadku zakażenia było dwukrotne uzyskanie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. W praktyce więc przymusowa izolacja często się wydłużała, a osoby niewymagające hospitalizacji zajmowały miejsce innym chorym.
Krótsza izolacja dla bezobjawowych, dłuższa dla zagrożonych
Dodatkowo osoba, która uzyska dwa ujemne wyniki testu na koronawirusa w odstępie 24 godzin może zostać natychmiast zwolniona z izolacji niezależnie od tego, jakie ma objawy i ile czasu upłynęło od pierwszego pozytywnego wyniku. Zarządzenie przewiduje również sytuacje szczególne, takie jak ta, gdy wymaz zostaje pobrany przez przyjęciem do izolatorium, natomiast wynik negatywny jest stwierdzany już podczas izolacji, co jest podstawą do zwolnienia z izolacji w celu podjęcia leczenia ambulatoryjnego.
Na mocy zarządzenia czas izolacji dla osób przechodzących zakażenie bezobjawowo został skrócony, natomiast w przypadku chorych z deficytami odporności (mowa tutaj np. o osobach po przeszczepach narządów), a więc szczególnie narażonych na ciężki przebieg Covid-19, ten sam dokument dopuszcza wydłużenie okresu izolacji do 20 dni, adekwatnie do stanu zdrowia.
Powiązane produkty
10 dni kwarantanny i brak obowiązkowego testu
Zmiany w postępowaniu z osobami zagrożonymi koronawirusem wprowadza także projekt rozporządzenia Rady Ministrów opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Skraca on czas trwania obowiązkowej kwarantanny nakładanej na osoby przekraczające granie Polski z 14 do 10 dni. Takie osoby nie będą również musiały wykonywać testu na obecność SARS-CoV-2.
Ten sam dokument zmienia także zasady przyjmowania do zakładów opiekuńczo–leczniczych, pielęgnacyjno–opiekuńczych, hospicjów i domów pomocy społecznej. Przed wakacjami to właśnie te ośrodki były jednymi z większych ognisk zakażeń, czemu nowe przepisy mają zapobiec. Zgodnie z rozporządzeniem, warunkiem przyjęcia do placówki będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego na podstawie materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.