Powrót do szkoły w warunkach pandemii – czego się spodziewać?
Katarzyna Szulik

Powrót do szkoły w warunkach pandemii – czego się spodziewać?

Po kilku miesiącach nauki zdalnej, uczniowie rozpoczną zajęcia stacjonarne, jednak ten powrót z wakacji będzie inny od poprzednich. Eksperci, nauczyciele i rodzice zadają sobie pytania o celowość tego kroku w sytuacji, gdy dzienna liczba zakażeń jest znacznie większa od tej sprzed paru miesięcy. To w praktyce oznaczać może szybki powrót do nauki z domu i drastyczny wzrost liczby osób na kwarantannie. Jak ma wyglądać szkoła w nowym reżimie sanitarnym?

Bez maseczek, ale z zachowaniem dystansu

W pierwszych miesiącach pandemii nauka zdalna została zarządzona na poziomie rządowym, ale tym razem, by uniknąć szkolnego lockdownu, o każdym zamknięciu placówki decydować ma jej dyrektor, po uprzedniej konsultacji z sanepidem. Nie wiadomo jednak, jak ta zasada działać ma w praktyce, co pokazuje przykład stref czerwonych, gdzie pomimo największej w Polsce liczby zakażeń, sanepid nie widzi powodów, by nauka była prowadzona zdalnie. Taką decyzję usłyszała jedna z dyrektorek szkoły w Czerwionce–Leszczynach znajdującej się w granicach czerwonej strefy.

Kolejne wątpliwości budzi zachowanie zasad reżimu sanitarnego w szkołach przez dzieci, mowa między innymi o zachowaniu zwiększonych odległości między ławkami (docelowo 1,8 m od siebie). W przypadku szatni, miejsce powinno być zorganizowane tak, by dostępna była co druga szafka czy boks. Należy także ograniczać „mieszanie się” dzieci z poszczególnych klas, między innymi zarządzając naukę w jednym pomieszczeniu przez cały dzień, co zniesie konieczność częstej dezynfekcji klas na przerwach. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być dostępny przed wejściem do budynku, rozważany jest również pomiar temperatury każdego dziecka przed wejściem do budynku.

Kwestia maseczek pozostaje nierozstrzygnięta, ponieważ najnowsze wypowiedzi ministra edukacji Dariusza Piątkowskiego kłócą się z zaleceniami. W rozmowie na antenie Polskiego Radia zadeklarował on, że rekomendacje dotyczące noszenia maseczek zostaną zniesione, a decyzja będzie zależeć do dyrektorów szkół, którzy samodzielnie ocenią, czy warunki panujące w placówce tego wymagają. Mowa między innymi o sytuacjach, gdy w szkole panuje duży ścisk. Maseczki na pewno nie będą obowiązkowe w klasach, natomiast w przestrzeniach wspólnych decyzje mają być podejmowane indywidualnie.

Izolatka w każdej szkole, nauka zdalna dla wybranych

W razie wykrycia zakażenia koronawirusem w szkole czy klasie, przewidziany jest hybrydowy model nauki, w którym część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie, lub też całkowite przejście na nauczanie na odległość, w obu wypadkach przed podjęciem decyzji konieczne jeży uzyskanie zgody inspektora sanitarnego.

Kształcenie na odległość ma być standardem także w przypadku uczniów z chorobami przewlekłymi, których schorzenia mogą grozić ciężkim przebiegiem Covid-19. Rodzic chcący zatrzymać dziecko w domu będzie musiał przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające te obawy. Specjaliści apelują także, by rodzice nie posyłali do szkoły dzieci z objawami sugerującymi grypę lub przeziębienie, ponieważ bez badań kierunkowych trudno stwierdzić podłoże takich symptomów.

Gdy natomiast objawy wystąpią w szkole, dziecko powinno zostać odizolowane od grupy na czas konsultacji z rodzicami na temat dalszego postępowania, to jest kontynuacji nauki czy niezwłocznego powrotu do domu. W praktyce oznacza to, że w każdej szkole powinna znaleźć się izolatka. 

Jedynym miejscem, w którym już zarządzono nauczanie zdalne niemal do końca września jest Zakopane. Taka informacja znalazła się na oficjalnej stronie miasta i ma związek z faktem, że wielu mieszkańców planuje urlopy właśnie na wrzesień. Powrót do szkół w tym miesiącu może więc skutkować gwałtownym wzrostem liczby zakażeń. W normalnym trybie i z zachowaniem reżimu sanitarnego funkcjonować mają natomiast gminne przedszkola. 

Władze zakopiańskie poformowały także, że w związku z koniecznością dostosowania się do zasad reżimu sanitarnego, w szkołach zainstalowane zostaną bramki mierzące temperaturę wchodzącym osobom oraz mobilne filtry przepływowe z lampą UV-C służące do oczyszczania powietrza. W zakopiańskich szkołach mają również znaleźć się izolatki. 

Powiązane produkty

Co z nauczycielami z grupy ryzyka?

Obecna sytuacja jest problematyczna także dla starszych nauczycieli, po 60.roku życia, którzy stanowią sporą grupę pracowników szkół. Zgodnie z zaleceniami znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, tacy nauczyciele, zwłaszcza gdy posiadają choroby przewlekłe, nie powinny odbywać dyżurów, a jeśli są zatrudnieni na etatach administracyjnych, powinno się im umożliwić pracę zdalną.

Dyrektorzy obawiają się, że w tej sytuacji nauczyciele po 60. roku życia zdecydują się odejść na urlop dla poratowania zdrowia, co nadwyręży już i tak uszczuploną kadrę. Biorąc pod uwagę, że wiele kobiet w tym wieku uzyskało uprawnienia emerytalne, możemy mieć do czynienia z masowym odpływem nauczycieli ze szkół. To spore zagrożenie z uwagi na obecne braki kadrowe i duży odsetek nauczycieli powyżej 60. roku życia, którzy w niektórych szkołach stanowią blisko 20 proc. kadry.

  1. Minister Edukacji: nie będzie obowiązku noszenia masek w szkołach, ale..., "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka–zdrowotna/Minister–edukacji–nie–bedzie–obowiazku–noszenia–masek–w–szkolach–ale,211727,14.html, [dostęp:]27.08.2020 r. 
  2. K. Kozakiewicz, Czy ktoś się przejmuje starszymi nauczycielami, najbardziej narażonymi na wirusa?, "wroclaw.wyborcza.pl" [online], https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26237173,za–tydzien–powrot–do–szkol–co–ze–starszymi–nauczycielami.html, [dostęp:] 27.08.2020 r.
  3. Zakopane: z powodu epidemii w regionie zdalna nauka aż do 28 września, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka–zdrowotna/Zakopane–z–powodu–epidemii–w–regionie–zdalna–nauka–az–do–28–wrzesnia,211728,14.html, [dostęp:] 27.08.2020 r.
  4. PAP, Epidemia COVID–19: powrót do szkoły od września 2020 r. na nowych zasadach, "pulsmedycyny.pl" [online], https://pulsmedycyny.pl/epidemia–covid–19–powrot–do–szkoly–od–wrzesnia–2020–r–na–nowych–zasadach–999270, [dostęp:] 27.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij