×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Żylaki

Problem zaburzeń krążenia w XXI wieku jest coraz częstszym problemem zdrowotnym i dotyczy coraz młodszych osób.

Niestety jest to skutek tak pomocnej nam cywilizacji. Siedzący tryb życia i brak ruchu to jedna z podstawowych przyczyn chorób układu krążenia. Bardzo intensywnie rozwijająca się motoryzacja: samochody, skutery, motory, a także ruchome schody, windy itp. są dla nas bardzo pomocne, skracają czas podróży, pomagają osobom w przemieszczaniu się, co jest ogromnie ważne dla osób niepełnosprawnych. Jednak z drugiej strony dla osób zdrowych, młodych i starych, staje się przyczyną ograniczania codziennej aktywności fizycznej. To z kolei rozleniwia, osłabia układ ruchu, zmniejsza wydolność serca i układu oddechowego.

Bez codziennej porcji wysiłku fizycznego, zarówno aktywności codziennej (chodzenie po schodach, chodzenie do pracy, sklepu…), jak i regularnych ćwiczeń fizycznych (bieganie, spacery, jazda na rowerze, aerobik, pływanie) szybciej się starzejemy, łatwiej dopadają nas choroby, nie tylko cywilizacyjne.

Skutkiem zbyt małej pracy mięśni nóg powstają zaburzenia krążenia żylnego w kończynach dolnych, zwłaszcza przy skłonnościach rodzinnych. Zastój krwi powoduje powstawanie poszerzeń naczyń, rozciągnięte żyły tracą swoją elastyczność, dochodzi do destrukcji zastawek żylnych i pogłębiają się poszerzenia tworząc widoczne żylaki. W tym stanie brak pracy mięśni nóg powoduje zastoje, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. W konsekwencji może nawet dojść do niedrożności naczyń.

Hemoroidy – czyli żylaki odbytu stanowią równie poważny problem zaburzeń krążenia w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Złe odżywianie, pośpiech, siedzący tryb życia, to główni sprawcy tej dolegliwości. Dieta bogato białkowa, bogato tłuszczowa, mało błonnika, duża ilość węglowodanów prostych, fast food’y, słodycze, a na dodatek posiłki spożywane w pośpiechu, jedzone nieregularnie to szczegółowe błędy odżywiania. Prowadzą one do zaburzeń trawienia i są  przyczyną zaparć. Powtarzające się zaparcia powodują zaburzenia krążenia, poszerzenia żył odbytu, które nie mając miejsca wewnątrz wypychane są podczas defekacji na zewnątrz odbytu. Okres ciąży dodatkowo zaburza krążenie w obrębie miednicy i sprzyja powstawaniu żylaków.

Nie ma idealnego leku na te dolegliwości. Pracować należy nieustannie, zdrowy styl życia, zarówno prawidłowa dieta jak również regularna, codzienna  aktywność fizyczna są podstawą profilaktyki i leczenia żylaków kończyn dolnych, jak również hemoroidów. Leki homeopatyczne, jak każde inne mogą złagodzić dolegliwości, lub przyśpieszyć proces leczenia, ale nie zdziałają cudów. Proponuję spróbować maści i czopków Avenoc, są delikatne i łagodzą miejscowy dyskomfort. Dodatkowo można zastosować wewnętrznie krople Aesculus compositum, lub L 28 .

Z leków pojedynczych  stosuje się:

Pulsatilla 9CH – w niewydolności krążeniowej  z  zasinieniem i obrzękiem kończyn i pogorszeniem w cieple.

Lachesis 15 CH – przy guzkach krwawniczych bolesnych o zabarwieniu ciemnoczerwonym.

Hamamellis 6 DH – przy żylakach przekrwionych z uczuciem pełności i ciężaru.

Leczenie bywa niekiedy długie i trudne , zatem jeżeli choroba jest zaawansowana radziłabym jednak zasięgnąć rady u lekarza.


Podziel się: