Żylaki

Problem zaburzeń krążenia w XXI wieku jest coraz częstszym problemem zdrowotnym i dotyczy coraz młodszych osób.

Niestety jest to skutek tak pomocnej nam cywilizacji. Siedzący tryb życia i brak ruchu to jedna z podstawowych przyczyn chorób układu krążenia. Bardzo intensywnie rozwijająca się motoryzacja: samochody, skutery,  motory, a także  ruchome schody, windy itp. są dla nas bardzo pomocne., skracają czas podróży, pomagają osobom w przemieszczaniu się , co jest ogromnie ważne dla osób niepełnosprawnych. Jednak  z drugiej strony dla osób zdrowych, młodych i starych, staje  się przyczyną ograniczania codziennej aktywności fizycznej. To z kolei rozleniwia, osłabia układ ruchu, zmniejsza wydolność serca i układu oddechowego.

Bez codziennej porcji wysiłku fizycznego, zarówno aktywności codziennej ( chodzenie po schodach, chodzenie do pracy, sklepu…), jak i regularnych ćwiczeń fizycznych (bieganie, spacery, jazda na rowerze, aerobik, pływanie …) szybciej się starzejemy, łatwiej dopadają nas choroby, nie tylko cywilizacyjne.

Skutkiem zbyt małej pracy mięśni nóg powstają zaburzenia krążenia żylnego w kończynach dolnych, zwłaszcza przy skłonnościach rodzinnych. Zastój krwi powoduje powstawanie poszerzeń naczyń, rozciągnięte żyły tracą swoją elastyczność, dochodzi do destrukcji zastawek żylnych i pogłębiają się poszerzenia tworząc widoczne żylaki. W tym stanie brak pracy mięśni nóg powoduje zastoje, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. W konsekwencji może nawet dojść do niedrożności naczyń.

Hemoroidy – czyli żylaki odbytu stanowią równie poważny problem zaburzeń krążenia w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Złe odżywianie, pośpiech, siedzący tryb życia , to główni sprawcy tej dolegliwości. Dieta bogato białkowa, bogato tłuszczowa, mało błonnika, duża ilość węglowodanów prostych,  fast food’y , słodycze, a na dodatek posiłki spożywane w pośpiechu, jedzone nieregularnie to szczegółowe błędy odżywiania. Prowadzą one do zaburzeń trawienia i są  przyczyną zaparć. Powtarzające się zaparcia powodują zaburzenia krążenia, poszerzenia żył odbytu, które nie mając miejsca wewnątrz  wypychane są podczas defekacji na zewnątrz odbytu. Okres ciąży dodatkowo zaburza krążenie w obrębie miednicy i sprzyja powstawaniu żylaków.

Nie ma idealnego leku na te dolegliwości. Pracować należy nieustannie, zdrowy styl życia , zarówno prawidłowa dieta jak również regularna, codzienna  aktywność fizyczna są podstawą profilaktyki i leczenia żylaków kończyn dolnych, jak również hemoroidów. Leki  homeopatyczne ,

jak każde inne  mogą złagodzić dolegliwości , lub przyśpieszyć proces leczenia , ale nie zdziałają cudów. Proponuję spróbować maści i czopków Avenoc, są delikatne i łagodzą miejscowy dyskomfort. Dodatkowo można zastosować wewnętrznie krople Aesculus compositum, lub L 28 .

Z leków pojedynczych  stosuje się :

Pulsatilla 9CH – w niewydolności krążeniowej  z  zasinieniem i obrzękiem kończyn i pogorszeniem w cieple.

Lachesis 15 CH – przy guzkach krwawniczych bolesnych o zabarwieniu ciemnoczerwonym.

Hamamellis 6 DH – przy żylakach przekrwionych z uczuciem pełności i ciężaru.

Leczenie bywa niekiedy długie i trudne , zatem jeżeli choroba jest zaawansowana radziłabym jednak zasięgnąć rady u lekarza.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus