Koronawirus: powrót restrykcyjnych obostrzeń w powiatach z największą liczbą zakażeń - portal DOZ.pl
Koronawirus: powrót restrykcyjnych obostrzeń w powiatach z największą liczbą zakażeń
Katarzyna Szulik

Koronawirus: powrót restrykcyjnych obostrzeń w powiatach z największą liczbą zakażeń

Pomysł powrotu części obostrzeń do regionów, w których notuje się najwięcej przypadków koronawirusa stał się faktem. Polska została podzielona na trzy strefy – w zielonych, obejmujących zdecydowaną część kraju, utrzymane zostaną obecne obostrzenia, natomiast w żółtych i czerwonych zasady będą zaostrzone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS–CoV–2. 

Podział na trzy strefy

Do stref żółtej i czerwonej, gdzie przywrócona zostanie część restrykcji, trafiło 19 powiatów. Zaostrzone zasady obowiązują od soboty 8 sierpnia. 

W strefie żółtej, objętej łagodniejszymi restrykcjami, znalazły się: powiat wieruszowski, Jastrzębie–Zdrój, powiat jarosławski, Żory, powiat kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz Przemyśl. 

Strefy czerwone wyznaczono w powiatach ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, powiecie wieluńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, rybnickim i Rybniku oraz w Rudzie Śląskiej. 

W sumie we wszystkich strefach objętych restrykcjami mieszka blisko 2 mln Polaków, a ich zakres może się zmieniać w zależności od sytuacji epidemicznej.

Zamieszkujący strefy żółte i czerwone muszą liczyć się z następującymi restrykcjami:

 • maski: w strefie żółtej bez zmian, w czerwonej nakaz noszenia wszędzie w przestrzeni publicznej,
 • uroczystości rodzinne: do 100 osób w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej,
 • kościoły: bez zmian w strefie żółtej, 1 osoba na 4 m² lub 150 osób na zewnątrz w strefie czerwonej,
 • imprezy sportowe: 25 proc. widowni w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
 • targi i konferencje: 1 osoba na 4 m² w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
 • wydarzenia kulturalne: 25 proc. publiczności lub 100 osób na otwartym powietrzu w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
 • gastronomia: limit 1 osoby na 4 m² w obu strefach,
 • wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne: 1 osoba na 10 m² w strefie żółtej, zakaz funkcjonowania w strefie czerwonej,
 • siłownie: 1 osoba na 4 m² w strefie żółtej, zakaz funkcjonowania w strefie czerwonej,
 • kina: 25 proc. publiczności w strefie żółtej, zakaz działalności w strefie czerwonej,
 • transport zbiorowy: w strefie żółtej bez zmian, w czerwonej 50 proc. pasażerów.

Bez zmian pozostają zasady dotyczące basenów (75 proc. dostępnych miejsc), działalności klubów nocnych i dyskotek (zakaz), kwestie handlu i korzystania z usług fryzjerskich/kosmetycznych oraz hotelarskich, jak również zgromadzeń i dystansu społecznego. W przypadku tych ostatnich mowa o maksymalnie 150 osobach i zachowaniu dystansu wynoszącego co najmniej 1,5 m.

Liczba zakażeń bije rekordy

Decyzja o ponownym zaostrzeniu restrykcji w wybranych częściach kraju wnika ze znaczącego wzrostu liczby zakażeń odnotowanego w ostatnim czasie. Od kilku dni przekracza ona 600 przypadków dziennie, a 7 sierpnia resort zdrowia poinformował o kolejnych 809 zakażeniach, co stanowi dotychczasowy rekord pod względem dobowej liczby wykrytych zakażeń od ogłoszenia pandemii.

Najwięcej chorych niezmiennie pochodzi z województwa śląskiego, niepokojące wzrosty obserwuje się także w Małopolsce i na Mazowszu. Większymi ogniskami zakażeń pozostają także Dolny Śląsk i województwo łódzkie.

Polecane dla Ciebie

Kary za brak maseczek i powrót kwarantanny

Zmiany wprowadzone w projekcie nowego rozporządzenia w największym stopniu dotykają mieszkańców stref czerwonych i żółtych, jednak część z nich dotyczy całego kraju. Od 1 września każda osoba, która nie nosi maski, będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające niemożność korzystania z ochrony ust i nosa. W przeciwnym wypadku będzie musiała liczyć się z karą. 

W ograniczonym stopniu powraca także kwarantanna, dotycząca obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy zechcą przyjechać do Polski oraz członków ich rodzin. Kwarantanna ma trwać 14 dni, chyba że przeprowadzony test da wynik negatywny.

Minister Szumowski zapowiedział także wzmożone kontrole przestrzegania zasad wprowadzonych w związku z pandemią SARS-CoV-2 w miejscowościach turystycznych, szczególnie „w pasie nadbrzeżnym” i z naciskiem na kontrolę noszenia maseczek i utrzymywania dystansu przez klientów sklepów i restauracji. Zdaniem ministra, choć w rejonach nadmorskich liczba zakażeń nie jest niepokojąca, nie można pozwalać na ignorowanie zasad bezpieczeństwa.

 1. Money.pl, Koronawirus. Polska podzielona na żółte i czerwone strefy. Jest projekt rozporządzenia, "money.pl" [online], https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus–polska–podzielona–na–zolte–i–czerwone–strefy–jest–projekt–rozporzadzenia–6540148941629057a.html, [dostęp:] 07.08.2020 r.
 2. M. Ratajczak, Koronawirus. Polska podzielona na strefy czerwonej i żółte. Wraca szereg restrykcji – oto lista, "money.pl" [online] https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus–polska–podzielona–na–strefy–czerwonej–i–pomaranczowe–wraca–szereg–restrykcji–oto–lista–6540104395557824a.html, [dostęp:] 07.08.2020 r.
 3. MS/Rynek Zdrowia, MZ: kolejny rekord – 809 nowych zakażeń, przekroczyliśmy już 50 tys. zachorowań, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi–medyczne/MZ–kolejny–rekord–809–nowych–zakazen–przekroczylismy–juz–50–tys–zachorowan,210983,8.html, [dostęp:] 07.08.2020 r. 
 4. PAP/Rynek Zdrowia, Minister Szumowski zapowiada wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych, "rynekzdrowia.pl" [online], https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka–zdrowotna/Minister–Szumowski–zapowiada–wzmozone–kontrole–w–miejscowosciach–turystycznych,210988,14.html, [dostęp:] 07.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij