
Koronawirus: powrót restrykcyjnych obostrzeń w powiatach z największą liczbą zakażeń
Podział na trzy strefy
W strefie żółtej, objętej łagodniejszymi restrykcjami, znalazły się: powiat wieruszowski, Jastrzębie–Zdrój, powiat jarosławski, Żory, powiat kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz Przemyśl.
Strefy czerwone wyznaczono w powiatach ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, powiecie wieluńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, rybnickim i Rybniku oraz w Rudzie Śląskiej.
W sumie we wszystkich strefach objętych restrykcjami mieszka blisko 2 mln Polaków, a ich zakres może się zmieniać w zależności od sytuacji epidemicznej.
Zamieszkujący strefy żółte i czerwone muszą liczyć się z następującymi restrykcjami:
- maski: w strefie żółtej bez zmian, w czerwonej nakaz noszenia wszędzie w przestrzeni publicznej,
- uroczystości rodzinne: do 100 osób w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej,
- kościoły: bez zmian w strefie żółtej, 1 osoba na 4 m² lub 150 osób na zewnątrz w strefie czerwonej,
- imprezy sportowe: 25 proc. widowni w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
- targi i konferencje: 1 osoba na 4 m² w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
- wydarzenia kulturalne: 25 proc. publiczności lub 100 osób na otwartym powietrzu w strefie żółtej, zakaz organizacji w strefie czerwonej,
- gastronomia: limit 1 osoby na 4 m² w obu strefach,
- wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne: 1 osoba na 10 m² w strefie żółtej, zakaz funkcjonowania w strefie czerwonej,
- siłownie: 1 osoba na 4 m² w strefie żółtej, zakaz funkcjonowania w strefie czerwonej,
- kina: 25 proc. publiczności w strefie żółtej, zakaz działalności w strefie czerwonej,
- transport zbiorowy: w strefie żółtej bez zmian, w czerwonej 50 proc. pasażerów.
Bez zmian pozostają zasady dotyczące basenów (75 proc. dostępnych miejsc), działalności klubów nocnych i dyskotek (zakaz), kwestie handlu i korzystania z usług fryzjerskich/kosmetycznych oraz hotelarskich, jak również zgromadzeń i dystansu społecznego. W przypadku tych ostatnich mowa o maksymalnie 150 osobach i zachowaniu dystansu wynoszącego co najmniej 1,5 m.
Liczba zakażeń bije rekordy
Decyzja o ponownym zaostrzeniu restrykcji w wybranych częściach kraju wnika ze znaczącego wzrostu liczby zakażeń odnotowanego w ostatnim czasie. Od kilku dni przekracza ona 600 przypadków dziennie, a 7 sierpnia resort zdrowia poinformował o kolejnych 809 zakażeniach, co stanowi dotychczasowy rekord pod względem dobowej liczby wykrytych zakażeń od ogłoszenia pandemii.
Najwięcej chorych niezmiennie pochodzi z województwa śląskiego, niepokojące wzrosty obserwuje się także w Małopolsce i na Mazowszu. Większymi ogniskami zakażeń pozostają także Dolny Śląsk i województwo łódzkie.
Polecane dla Ciebie
Kary za brak maseczek i powrót kwarantanny
Zmiany wprowadzone w projekcie nowego rozporządzenia w największym stopniu dotykają mieszkańców stref czerwonych i żółtych, jednak część z nich dotyczy całego kraju. Od 1 września każda osoba, która nie nosi maski, będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające niemożność korzystania z ochrony ust i nosa. W przeciwnym wypadku będzie musiała liczyć się z karą.
Minister Szumowski zapowiedział także wzmożone kontrole przestrzegania zasad wprowadzonych w związku z pandemią SARS-CoV-2 w miejscowościach turystycznych, szczególnie „w pasie nadbrzeżnym” i z naciskiem na kontrolę noszenia maseczek i utrzymywania dystansu przez klientów sklepów i restauracji. Zdaniem ministra, choć w rejonach nadmorskich liczba zakażeń nie jest niepokojąca, nie można pozwalać na ignorowanie zasad bezpieczeństwa.