Ultradźwięki zniszczą nowotwór piersi?
Katarzyna Szulik

Ultradźwięki zniszczą nowotwór piersi?

Naukowcy z międzynarodowego zespołu, w którym znaleźli się między innymi badacze z Uniwersytetu Stanforda, odkryli nową, nieinwazyjną metodę leczenia raka piersi. Wykorzystuje ona technologię ultradźwięków połączoną z mikropęchęrzykami atakującymi guzy nowotworowe – wybuchają one we wnętrzu komórek raka, umożliwiając wprowadzenie do nich odpowiednio zmodyfikowanych genów. 

Ultradźwiękami w komórki nowotworowe

Do wspomnianej terapii stosowane są ultradźwięki o niskiej częstotliwości 250 kHz, które, skierowane na mikropęcherzyki, prowadzą do ich detonacji wewnątrz komórek nowotworowych, co umożliwia zniszczenie nawet 80 proc. tkanki nowotworu. W pęcherzykach znajdują się wyjątkowo małe cząstki gazu, które pod wpływem ultradźwięków zachowują się jak pompowane balony – gdy docierają do momentu krytycznego następuje mikroeksplozja.

Mikropęcherzyki najpierw są przytwierdzane do membran komórek guza, a gdy następuje wybuch, niszczą je. By mieć pewność, że proces ten będzie trwały i skuteczny, do pęcherzyków dołączono geny immunoterapeutyczne, które w momencie eksplozji przenikają do komórek i je atakują. Normalnie wspomniane geny nie są w stanie przeniknąć do wnętrza komórki, ale eksplodujące pęcherzyki przedziurawiają komórki jak sito, co pozwala lekom na niknięcie w głąb komórek i zniszczenie ich pozostałości

Eksperyment w tym kierunku został przeprowadzony na myszach posiadających liczne guzy nowotworowe w odległych miejscach ciała. Mimo że terapia pęcherzykowa została zastosowana tylko w guzach po jednej stronie ciała, immunoterapia genowa przeniknęła także do drugiej i pozwoliła zwalczyć także guzy oddalone od miejsca podania pęcherzyków. 

Terapia o wybuchowym potencjale

Badania skupiły się na wpływie nowej terapii na nowotwór piersi, ale autorzy metody mają nadzieję, że w razie potwierdzenia jej skuteczności, znajdzie ona zastosowanie także w przypadku innych typów raka, w tym tych atakujących mózg. Przewidują oni, że w ten sposób będzie można pomóc również osobom dotkniętym schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroby Alzheimera i Parkinsona.

Mowa więc o schorzeniach, dla których istotna jest bariera krew-mózg, przez którą standardowe leki nie są w stanie przeniknąć. Mikropęcherzyki naładowane nieszkodliwym gazem mają zdolność ją przedziurawić, co pozwoli substancjom leczniczym przeniknąć w głąb komórek bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia. W przypadku chorych na nowotwory to bardzo istotna kwestia, ponieważ możliwość objęcia leczeniem jedynie komórek zmienionych chorobowo pozwala zminimalizować skutki uboczne towarzyszące standardowej chemioterapii. 

Powiązane produkty

Błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Nowe sposoby terapii raka nieustannie budzą zainteresowanie naukowców, ale nie mniej ważna jest jego profilaktyka. W przypadku raka piersi istotną rolę w zapobieganiu chorobie może odgrywać błonnik, czego dowodzą badania naukowców z Harvard University. Badacze przeanalizowali wszystkie dostępne badania na ten temat i dokonali podsumowania pokazującego, że błonnik rzeczywiście ma bardzo istotne znaczenie dla profilaktyki nowotworu tego typu. Ostatecznie wzięli pod lupę rezultaty 20 badań obserwacyjnych, które pokazały, że dieta uboga w błonnik obniża ryzyko raka piersi o 8 proc. Dotyczy to zarówno kobiet młodych, jak i w okresie po menopauzie. 

Teza o wpływie czynników dietetycznych na ryzyko nowotworów nie jest nowa, niemniej każda dodatkowa wiedza na ten temat jest cenna, ponieważ zmiany w stylu życia są stosunkowo najłatwiejsze do wprowadzenia. Naukowcy podkreślają jednak, że nie można mówić o związku przyczynowo-skutkowym między zwiększeniem ilości błonnika w diecie, a obniżeniem ryzyka nowotworu piersi. Do sformułowania takiej tezy konieczne są dalsze badania o charakterze klinicznym. 

  1. T. Ilovitsh, Y. Feng, J. Foiret i in., Low-frequency ultrasound-mediated cytokine transfection enhances T cell recruitment at local and distant tumor sites, „Proceedings of the National Academy of Sciences” 2020, nr 117(23): 12674, DOI: 10.1073/pnas.1914906117, [dostęp:] 29.06.2020].
  2. American Friends of Tel Aviv University, Researchers destroy cancer cells with ultrasound treatment: technique combines ultrasound application and tumor-targeted microbubbles that attach to cancer cells and explode, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200626141415.htm, [dostęp:] 29.06.2020.
  3. M. S. Farvid, Nicholas D. Spence, M. D. Holmes i in., A systematic review and meta-analysis of prospective studies, „Cancer” 2020; DOI: 10.1002/cncr.32816, [dostęp:] 29.06.2020.
  4. Wiley, Fiber consumption linked to lower breast cancer risk, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200406092841.htm, [dostęp:] 29.06.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij