
Ultradźwięki zniszczą nowotwór piersi?
Ultradźwiękami w komórki nowotworowe
Do wspomnianej terapii stosowane są ultradźwięki o niskiej częstotliwości 250 kHz, które, skierowane na mikropęcherzyki, prowadzą do ich detonacji wewnątrz komórek nowotworowych, co umożliwia zniszczenie nawet 80 proc. tkanki nowotworu. W pęcherzykach znajdują się wyjątkowo małe cząstki gazu, które pod wpływem ultradźwięków zachowują się jak pompowane balony – gdy docierają do momentu krytycznego następuje mikroeksplozja.
Mikropęcherzyki najpierw są przytwierdzane do membran komórek guza, a gdy następuje wybuch, niszczą je. By mieć pewność, że proces ten będzie trwały i skuteczny, do pęcherzyków dołączono geny immunoterapeutyczne, które w momencie eksplozji przenikają do komórek i je atakują. Normalnie wspomniane geny nie są w stanie przeniknąć do wnętrza komórki, ale eksplodujące pęcherzyki przedziurawiają komórki jak sito, co pozwala lekom na niknięcie w głąb komórek i zniszczenie ich pozostałości
Eksperyment w tym kierunku został przeprowadzony na myszach posiadających liczne guzy nowotworowe w odległych miejscach ciała. Mimo że terapia pęcherzykowa została zastosowana tylko w guzach po jednej stronie ciała, immunoterapia genowa przeniknęła także do drugiej i pozwoliła zwalczyć także guzy oddalone od miejsca podania pęcherzyków.
Terapia o wybuchowym potencjale
Badania skupiły się na wpływie nowej terapii na nowotwór piersi, ale autorzy metody mają nadzieję, że w razie potwierdzenia jej skuteczności, znajdzie ona zastosowanie także w przypadku innych typów raka, w tym tych atakujących mózg. Przewidują oni, że w ten sposób będzie można pomóc również osobom dotkniętym schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroby Alzheimera i Parkinsona.
Mowa więc o schorzeniach, dla których istotna jest bariera krew-mózg, przez którą standardowe leki nie są w stanie przeniknąć. Mikropęcherzyki naładowane nieszkodliwym gazem mają zdolność ją przedziurawić, co pozwoli substancjom leczniczym przeniknąć w głąb komórek bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia. W przypadku chorych na nowotwory to bardzo istotna kwestia, ponieważ możliwość objęcia leczeniem jedynie komórek zmienionych chorobowo pozwala zminimalizować skutki uboczne towarzyszące standardowej chemioterapii.
Powiązane produkty
Błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
Nowe sposoby terapii raka nieustannie budzą zainteresowanie naukowców, ale nie mniej ważna jest jego profilaktyka. W przypadku raka piersi istotną rolę w zapobieganiu chorobie może odgrywać błonnik, czego dowodzą badania naukowców z Harvard University. Badacze przeanalizowali wszystkie dostępne badania na ten temat i dokonali podsumowania pokazującego, że błonnik rzeczywiście ma bardzo istotne znaczenie dla profilaktyki nowotworu tego typu. Ostatecznie wzięli pod lupę rezultaty 20 badań obserwacyjnych, które pokazały, że dieta uboga w błonnik obniża ryzyko raka piersi o 8 proc. Dotyczy to zarówno kobiet młodych, jak i w okresie po menopauzie.
Teza o wpływie czynników dietetycznych na ryzyko nowotworów nie jest nowa, niemniej każda dodatkowa wiedza na ten temat jest cenna, ponieważ zmiany w stylu życia są stosunkowo najłatwiejsze do wprowadzenia. Naukowcy podkreślają jednak, że nie można mówić o związku przyczynowo-skutkowym między zwiększeniem ilości błonnika w diecie, a obniżeniem ryzyka nowotworu piersi. Do sformułowania takiej tezy konieczne są dalsze badania o charakterze klinicznym.