Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Decyzja o rzuceniu palenia jest najczęściej poprzedzona wieloma wątpliwościami. Kiedy udaje się ją wreszcie podjąć, zaczynają niepokoić pytania: „Co zrobić, kiedy będę czuł potrzebę sięgnięcia po papierosa?”, „Czy uda mi się nie zapalić, jeśli inni będą palić?”. Z takimi pytaniami musi się zmierzyć każdy, kto staje przed wyzywaniem rzucenia palenia. 

Początek jest zawsze najtrudniejszy, potem będzie łatwiej

Jak pokazuje doświadczenie, najtrudniejsze jest wytrwanie w abstynencji, a nie sam akt rzucenia palenia. Często w takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy da się rzucić palenie od razu albo chociaż w kilka dni. To oczywiście zależy od nas. Jeżeli mamy wystarczająco dużo silnej woli i motywacji, jest to możliwe. Tylko niestety często wiąże się to z szybkim powrotem do palenia.

Według badań nawet ¾ osób próbujących rzucić palenie samodzielnie, wraca do palenia już w pierwszym tygodniu od początku wyzwania. Statystyki jednak wcale nie zakładają naszego niepowodzenia. Każdy może skorzystać z fachowej pomocy, która zwiększa szanse na sukces. 

Czy to dobry moment na rzucenie palenia? Oczywiście! Twoje zdrowie Ci podziękuje 

Palenie przynosi negatywne skutki w wielu dziedzinach naszego życia. Najważniejsze jest oczywiście zdrowie, a papierosy zwiększają ryzyko:

 • chorób układu oddechowego – 80% zgonów z powodu zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc jest spowodowanych paleniem papierosów;
 • chorób serca i układu krążenia – 5x zwiększa się ryzyko ataku serca u palaczy poniżej 40. roku życia w porównaniu do osób niepalących;
 • nowotworów – 8 na 10 śmierci na nowotwory płuc jest spowodowana paleniem papierosów.

Nie można nie wspomnieć, że palenie w ciąży negatywnie wpływa na dziecko i zwiększa ryzyko wad płodu. 

Oczywiście to nie wszystkie z zagrożeń, jakie niesie za sobą palenie papierosów. W ostatnim czasie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę, że palacze mogą ciężej przechodzić chorobę COVID-19, częściej też występują u nich ciężkie powikłania, m.in. zespół ciężkiej niewydolności oddechowej. Obserwacja pacjentów z chorobami serca i układu krążenia spowodowanymi paleniem papierosów w Chinach pokazała, że są oni w grupie podwyższonego ryzyka rozwinięcia się ciężkiej postaci choroby COVID-19, co wpływa też na śmiertelność pacjentów. WHO zaznacza, że COVID-19 jest nową jednostką chorobową, nie jest jeszcze w pełni poznana zależność miedzy samą chorobą a paleniem i potrzebne są dalsze badania w tym kierunku. Ale posiłkując się dostępnymi opracowaniami, organizacja zaleca rzucenie palenia.

Polecane dla Ciebie

Okazja czyni niepalącego

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą tłumaczymy, dlaczego teraz jest idealny moment na rzucenie palenia! 31 maja, jak co roku, obchodzony był Światowy Dzień Bez Papierosa. Właśnie w tym dniu pod wpływem licznych kampanii, które mają uświadamiać o negatywnych skutkach palenia, ludzie najczęściej zadają sobie pytanie: „Jak rzucić palenie?”. 

Od 20 maja w Polsce nie można już kupić papierosów mentolowych, które stanowią ok. 30% rynku. Co ciekawe, wielu palaczy nawet nie wiedziało o tych zmianach. Dlatego może to dobry moment, żeby nie szukać zamienników, tylko potratować to jako własny zakaz palenia.

Jeżeli nie maj, to listopad! Co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku przypada na 19.11) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Konkretna data rozpoczęcia własnego wyzwania może pomóc przygotować się na ten niełatwy moment.

Wyzwanie przyjęte! I co dalej?

Przy podejmowaniu decyzji najważniejszy jest plan naszego prywatnego zakazu palenia. Powinniśmy zastanowić się:

 1. Jaką strategię wybieramy – czy chcemy od razu rzucić palenie, czy stopniowo ograniczać ilość papierosów.
 2. Nad czasem trwania wyzwania – ważna jest nie tylko data, ale też kolejne etapy, dzięki którym będziemy mogli monitorować postępy. Możemy ustalić, że każdy etap trwa np. dwa tygodnie, a po każdym, który zakończy się sukcesem, przysługuje nam drobna nagroda. To motywuje!
 3. Nad celami i „środkami pomocniczymi” – co zastąpi nam papierosa? Może rzucenie palenie to początek nowego hobby. Albo do porannej kawy zamiast papierosa zjemy jakieś zdrowe ciastko?
 4. Wsparciem innych – pomyślmy, czy w naszym otoczeniu jest ktoś, kto rzucił palenie lub może to zrobić razem z nami. To zapewni dodatkową motywację i wsparcie w razie kryzysu. 

Specjalistyczne wsparcie zwiększa szansę na sukces. Rzuć palenie już dziś

Tak, jak już wspomniano, samodzielne rzucanie palenia jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Właśnie dlatego osoby w potrzebie mają możliwość uzyskania wsparcia specjalisty. Bardzo pomocny będzie psychoterapeuta wyspecjalizowany w terapii uzależnień, który wspomoże cały proces wychodzenia z nałogu. Również przy większych ośrodkach opieki zdrowotnej funkcjonują stacjonarne Poradnie Pomocy Palącym, np. w Warszawie działa ona przy Narodowym Centrum Onkologii. 

Jeżeli nałóg jest bardzo zaawansowany, a „głód nikotynowy” nie do zniesienia, pomocne są środki farmakologiczne, takie jak np. Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ). Podczas NTZ wprowadza się do organizmu kontrolowane ilości nikotyny, które zmniejszają skutki uboczne rzucania palenia.

Według wieloletnich badań Nikotynowa Terapia Zastępcza dwukrotnie zwiększa szanse na skuteczne rzucenie palenia. Co ważne, NTZ jest bezpieczne również u osób z chorobami serca i układu krążenia. Palenie w ciąży szkodzi, a tę metodę mogą stosować pod kontrolą lekarza również kobiety ciężarne. Personalizacja terapii jest możliwa dzięki dużej gamie produktów, a w przypadku, gdy uzależnienie jest bardzo silne, albo nie udało nam się wytrwać w postanowieniu pomimo stosowania takiej formy terapii, można zastosować tzw. terapię łączoną. Przyklejamy wtedy plaster transdermalny, który uwalnia małe, stałe dawki nikotyny przez 16 godzin, dzięki czemu ułatwia normalne życie. A w razie silnej potrzeby zapalenia mamy możliwość sięgnięcia po środek doustny, który zadziała w szybkim czasie.

Materiał przygotowany przez firmę Johnson&Johnson.

 1. J. R. Hughes, J. Keely, S. Naud, Shape of the relapse curve and long-term abstinence among untreated smokers, “Addiction” 2004 Jan;99(1):29–38.
 2. Ash facts at a glance, "Smoking and disease statistics", June 2016.
 3. Tobacco and waterpipe use increases the risk of COVID-19, „emro.who.int [online], http://www.emro.who.int/tfi/know-the-truth/tobacco-and-waterpipe-users-are-at-increased-risk-of-covid-19-infection.html.
 4. 20 maja wchodzi zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Połowa konsumentów o nim nie słyszała, „businessinsider.com.pl” [online], https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakaz-sprzedazy-papierosow-mentolowych-od-20-maja/nk5bkjc
 5. A. Maseeh, G. Kwatra, A review of smoking cessation interventions, "MedGenMed” 2005 Jun 7;7(2):24.
 6. ChPL Nicorette Invisipatch.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

  Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij