Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?
Katarzyna Szulik

Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

Koronawirus nie zagraża dzieciom? Nowe badanie temu przeczy

Badanie jest pierwszym tego typu, które opisuje ciężki przebieg COVID-19 na pediatrycznych oddziałach szpitalnych, dostarczając nowej wiedzy o wpływie pandemii na najmłodszych. Jego autorzy chcą przede wszystkim przekonać rodziców, by nie bagatelizowali zakażenia w kontekście ich pociech, bo młody wiek w żadnym wypadku nie chroni przed infekcją wirusową, której skutki mogą być bardzo poważne. 

Objawy zakażenia SARS-CoV-2 są podobne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych: gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, czasami także pojawiają się symptomy ze strony układu pokarmowego – biegunka, nudności, wymioty. Część maluchów przechodzi infekcję skąpoobjawowo lub bezobjawowo, podobnie jest jednak u starszych osób. Dlatego też nie można lekceważyć u dzieci ewentualnych objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem. Może on być dla nich tak samo groźny – może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Dzieci i młodzież też umierają na COVID-19

W badaniu analizowano stan zdrowia 48 młodych pacjentów hospitalizowanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w marcu i kwietniu w związku z zarażeniem koronawirusem. Rozpiętość wiekowa grupy wahała się do noworodków po osoby, które ukończyły 21 lat. Ponad 80 proc. z nich miało przewlekłe schorzenia towarzyszące, takie jak cukrzyca, otyłość, chroniczna choroba płuc czy immunosupresja objawiająca się spowolnieniem obronnej reakcji organizmu na patogen. U 40 proc. z nich konieczne było podłączenie do aparatury wspomagającej oddychanie z powodu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), a u 20 proc. stwierdzono niewydolność co najmniej dwóch organów spowodowaną zakażeniem. Pod koniec okresu badawczego w szpitalu wciąż przebywała jedna trzecia pacjentów, z czego trzy wymagały wspomagania oddechu lub leczenia na oddziale intensywnej terapii. Dwoje młodych pacjentów zmarło w trakcie trwania okresu badawczego. 

Wspomniana analiza pokazuje, że przebieg COVID-19 u osób młodych wcale nie musi być łagodniejszy niż u dorosłych, zwłaszcza gdy zakażenia doświadczy osoba dotknięta również poważnymi schorzeniami towarzyszącymi. Wprawdzie statystyki pokazują, że skala zgonów wśród pacjentów pediatrycznych jest niewielka i nie przekracza 4,2 proc., jednak zakażenia nie można ignorować. Gdy choroba zdąży się rozwinąć w osłabionym organizmie dziecka, jego szanse na przeżycie drastycznie maleją. 

Powiązane produkty

Trudności z diagnozą wśród dzieci

Coraz więcej badan pokazuje także, że symptomy zakażenia u dzieci mogą być inne niż u dorosłych, co sprawia, że w ich wypadku choroba może być trudniejsza do wykrycia. W piśmie Frontiers in Pediatrics ukazał się raport, w którym mowa o piątce dzieci przyjętych do szpitala bez jakichkolwiek objawów ze strony układu oddechowego, u których ostatecznie stwierdzono COVID-19.

Choć żadne oczywiste objawy na to nie wskazywały, badanie płuc wykazało nieprawidłowości charakterystyczne dla zakażenia. W ich wypadku pierwszym objawem okazały się być problemy trawienne, którym dopiero później towarzyszyły kaszel i gorączka, którą stwierdzono u 4 z 5 badanych dzieci. Biorąc pod uwagę, że w okresie pandemii rodzice niechętnie zabierają dzieci do lekarza, wychwycenie infekcji w porę może być bardzo trudne, zwłaszcza gdy w pierwszej chwili symptomy zdają się wskazywać na problemy innego rodzaju. 

Ciąża i karmienie piersią a koronawirus

Nie wiadomo również, w jaki sposób wirus wpływa na ciążę. W trakcie trwania pandemii odnotowano przypadki zakażeń u noworodków, odkryte w zaledwie kilka godzin po narodzinach, co może sugerować, że zaraziły się jeszcze w łonie matki. W Szwajcarii odnotowano także jeden przypadek obecności SARS-CoV-2 w łożysku kobiety, która urodziła martwe dziecko w trzecim trymestrze ciąży. Zdaniem tamtejszych lekarzy było to możliwe ze względu na obecność wirusa we krwi kobiety. 

Z poprzednich koronawirusowych pandemii SARS i MERS wiemy, że kobiety nimi zakażone wydawały na świat dzieci o znacznie niższej wadze urodzeniowej niż zdrowe kobiety. Mimo to, dzieci zarażonych kobiet w większości przypadków rodziły się zdrowe, choć warunkiem uniknięcia infekcji było izolowanie ich od matek. Izolacja nie musi jednak oznaczać rezygnacji z naturalnego karmienia.

Między innymi naukowcy związani ze szpitalem Johns Hopkins, jednym z najlepszych w USA, zalecają, by nie pozbawiać dzieci naturalnego mleka zarażonej matki, ponieważ dotychczasowe badania nie wykazały, by wirus przenikał do mleka. Nie działo się tak również w przypadku poprzednich koronawirusów wywołujących pandemię. Jeśli ze względu na chorobę, kobieta nie może karmić dziecka bezpośrednio, warto, by odciągała pokarm, który dziecko będzie mogło pić z butelki. 
  1. L. S. Shekerdemian, N. R. Mahmood, K. K. Wolfe i in., Characteristics and outcomes of children with coronavirus disease 2019 (COVID-19) infection admitted to US and canadian pediatric intensive care units, “JAMA Pediatrics” 2020; DOI: 10.1001/jamapediatrics.2020.1948, [dostęp:] 13.05.2020 r.
  2. Rutgers University, Children face risk for severe complications and death from COVID-19: most of the children admitted to pediatric intensive care units had underlying conditionsm, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200511142153.htm, [dostęp:] 13.05.2020 r.
  3. The New York Times, Rethinking Covid-19 in children, "nytimes.com" [online], https://www.nytimes.com/2020/05/12/well/family/coronavirus-children-covid-19.html, [dostęp:] 13.05.2020 r.
  4. Johns Hopkins Medicine, Breastfeeding with coronavirus, "hopkinsmedicine.org" [online], https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/breastfeeding-with-coronavirus, [dostęp:] 13.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij