Otyłość zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19
Katarzyna Szulik

Otyłość zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

Dlaczego to właśnie w Stanach Zjednoczonych epidemia zbiera tak ogromne żniwo? Zdaniem naukowców przyczyną tak licznych zakażeń i śmierci może być duża skala otyłości w tamtejszym społeczeństwie, szczególnie wśród osób w średnim wieku. Zgodnie z badaniami naukowców z USA nadmierna masa ciała jest czynnikiem sprzyjającym powikłaniom w przebiegu Covid-19, przez co zwiększa ryzyko śmierci w wyniku choroby. Otyłość w USA dotyczy aż 42 proc. dorosłych osób. 

Więcej seniorów umiera w Europie niż w Azji

Kwestia tego, w jaki sposób waga osób zakażonych wpływa na przebieg choroby Covid-19 stała się przedmiotem zainteresowania naukowców po rozprzestrzenieniu się pandemii we Włoszech. Wówczas zauważono, że wskaźnik śmiertelności osób starszych zaatakowanych przez wirusa był wyższy w Italii niż w Chinach, kolebce epidemii. Zaczęto łączyć to z faktem, że w europejskiej populacji seniorów otyłość występuje zdecydowanie częściej, niż ma to miejsce w Azji.

Obecnie krajem najbardziej dotkniętym epidemią jest USA, gdzie problem otyłości dotyczy znacznej części dorosłej populacji, co skłoniło tamtejszych naukowców do rozpoczęcia prac w kierunku weryfikacji tej tezy. Dodatkowym argumentem za rozpoczęciem badań w tym kierunku był fakt, że podczas epidemii ptasiej grypy H1N1 osoby otyłe również stanowiły istotną grupę osób, które zmarły w wyniku zakażenia. 

Otyłość jako czynnik ryzyka Covid-19

Badania wykonane przez naukowców z New York University Grossman School of Medicine nie pozostawiają złudzeń – osoby dorosłe, których BMI wskazuje na otyłość, a więc wynosi od 30 wzwyż, są hospitalizowane w związku z chorobą dwukrotnie częściej od rówieśników o wadze mieszczącej się w normie. Niemal tak samo wysokie jest prawdopodobieństwo, że ich leczenie w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 będzie wymagało podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie. 

Ryzyko poważnych konsekwencji choroby rośnie wraz ze wzrostem BMI. Przekroczenie 35 punktów sprawia, że prawdopodobieństwo zastosowania intensywnej terapii u chorych na Covid-19 jest ponad 3,5 razy wyższe w porównaniu z osobami, których waga jest standardowa i nie zagraża zdrowiu. Warto jednak zauważyć, że otyłość stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób dorosłych, ale nie w wieku podeszłym. U chorych po 65. roku życia nie zaobserwowano, by waga w istotny sposób wpływała na przebieg leczenia lub ryzyko śmierci związanej z chorobą. 

W kolejnym badaniu tego samego zespołu próbowano wskazać, które czynniki w największym stopniu zwiększają ryzyko hospitalizacji w wyniku zakażenia Covid-19, przy czym z badania wyłączono choroby współistniejące. W oczywisty sposób wskazano na wiek, przekroczenie 75. roku życia okazało się najbardziej istotne w tym względzie. Drugim ważnym czynnikiem jest zaawansowana otyłość i BMI od 40 wzwyż. Ogółem, biorąc pod uwagę wszystkie kwestie zdrowotne, zaawansowana otyłość zwiększa ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19. Otyłość sprzyja również utrzymywaniu się stanu zapalnego w organizmie, który również jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i sprzyja ciężkiemu przebiegowi powodowanej przez niego choroby. 

Powiązane produkty

Problem nowoczesnych społeczeństw

Badania w tym kierunku były prowadzone także w Wielkiej Brytanii. Analiza stanu zdrowia 15 tys. chorych na COVID-19 z 177 szpitali na Wyspach Brytyjskich pokazała, że nagromadzenie tłuszczu wokół organów wewnętrznych powoduje znaczący wzrost ilości szkodliwych cytokin w organizmie, których stężenie zwiększa się także w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo dane z tamtejszych instytucji zdrowotnych pokazały, że ponad 60 proc. pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii w związku z zakażeniem koronawirusem miało nadwagę. 

Ponadto otyłość wpływa na zmniejszenie objętości płuc i pogarsza ogólne funkcjonowanie układu oddechowego związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wysoka masa ciała powoduje też przerost przepony, co także utrudnia oddychanie. W przypadku tych pacjentów nawet niewielka infekcja oddechowa może spowodować ARDS (ostrą niewydolność oddechową), a dodatkowe pogorszenie kondycji płuc wywołane zakażeniem sprawia, że osoby otyłe znajdują się w grupie znacznie podwyższonego ryzyka śmierci w wyniku COVID-19. 

  1. M. Healy, The coronavirus is particularly unkind to those who are obese, "latimes.com" [online], https://www.latimes.com/science/story/2020–04–15/coronavirus–risk–higher–for–obese–people, [dostęp:] 22.04.2020 r.
  2. Ch. M. Petrilli, S. A. Jones, J. Yang i in., Factors associated with hospitalization and critical illness among 4,103 patients with COVID-19 disease in New York City, “medRxiv” 2020; doi: https://doi.org/10.1101/2020.04.08.20057794, [dostęp:] 22.04.2020 r.
  3. D. Colombi, F. C. Bodini, M. Petrini i in., Well–aerated lung on admitting chest CT to predict adverse outcome in COVID-19 pneumonia, „Radiology” 2020, https://doi.org/10.1148/radiol.2020201433, [dostęp:] 22.04.2020 r.
  4. W. Dietz, C. Santos–Burgoa, Obesity and its implications for COVID‐19 mortality, “Obesity” 2020, doi:10.1002/oby.22818, [dostęp:] 22.04.2020 r.
  5. C. Colley, Obesity and coronavirus: is obesity a risk factor for Covid–19?, "the–sun.com" [online], https://www.the–sun.com/news/660491/coronavirus–is–obesity–risk–factor–covid/, [dostęp:] 22.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

    Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

    Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij