Porada pielęgniarska w POZ – na czym będzie polegać?
Katarzyna Szulik

Porada pielęgniarska w POZ – na czym będzie polegać?

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek–Żelazko ogłosiła, że prawdopodobnie w połowie roku do grona świadczeń w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączy kolejne, czyli opieka pielęgniarska. Da ono wykwalifikowanym pielęgniarkom większą samodzielność i pozwoli odciążyć lekarzy rodzinnych w wykonywaniu części badań lub kierowaniu na te, o charakterze specjalistycznym. 

Prawo niedostosowane do realiów

Porada pielęgniarska ma służyć tym z pacjentów, którzy nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, ale potrzebują jego pomocy w kwestii otrzymania skierowania, e-recepty czy bieżącej kontroli stanu zdrowia. Kompetencje pielęgniarek zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia zostaną poszerzone o konkretne przypadki i w żadnym wypadku nie mają na celu narzucania pielęgniarkom nadmiernych obowiązków ani podważania roli lekarzy w procesie leczenia. 

Przy opracowywaniu propozycji zmian, ich autorzy kierowali się przepisami już funkcjonującymi w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Irlandii. Poza tym wiele pielęgniarek już dziś przeprowadza wywiad czy wykonuje badania fizykalne u pacjentów, więc nowe przepisy po prostu nadają tym działaniom oficjalny wymiar. Jak podkreślała wiceminister zdrowia, w programie kształcenia już od kilku lat znajduje się wykonywanie świadczeń, których obecnie, ze względu na niedostosowanie prawa do realiów, nie są w stanie wykonywać. Mowa między innymi o ordynowaniu konkretnych leków, jak również wypisywania niektórych recept. 

Poszerzenie kompetencji pielęgniarek o te, dotąd posiadane przez lekarzy ma służyć odciążeniu przeładowanego systemu ochrony zdrowia i sprawnej opiece nad pacjentami. W szpitalach procesowi ma towarzyszyć przekazanie części ich kompetencji opiekunom medycznym, również w celu odciążenia i usprawnienia systemu opieki. 

Zmiana w przepisach jeszcze w tym roku

Obecnie projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej znajduje się na etapie konsultacji społecznych, po których zakończeniu zostanie przekazany do dalszych prac. Jeśli te zakończą się pomyślnie, porada pielęgniarska może pojawić się w koszyku świadczeń jeszcze w czerwcu tego roku. 

Pomysł wprowadzenia porady pielęgniarskiej pojawił się już w 2018 r. Wówczas wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łozińska argumentowała, że nie wszyscy pacjenci przychodzą do lekarzy w celu stricte leczniczym. Często mowa wyłącznie o przedłużeniu recepty, kontroli stanu zdrowia czy wypisaniu skierowania. Te zadania mogłyby przejąć pielęgniarki, co spowodowałoby skrócenie kolejek do lekarzy POZ. 

Powiązane produkty

Obawy i szanse

Obawy lekarzy wobec projektu dotyczą przede wszystkim zbyt mocnego zazębiania się kompetencji lekarzy i pielęgniarek. To lekarz w pierwszej kolejności powinien stawiać diagnozę pacjentowi, który przychodzi z konkretnym problemem zdrowotnym. Zwracają oni uwagę, że to może prowadzić do sytuacji, w której pielęgniarka niepewna wyniku przeprowadzonego przez siebie badania i tak odeśle pacjenta na konsultację lekarską, co w rezultacie zdubluje pracę, która mogłaby zostać wykonana tylko raz, gdyby pacjent od razu stawił się u lekarza. Przewodniczący Porozumienia Zielonogórskiego zrzeszającego lekarzy rodzinnych sugeruje, że poszerzenie kompetencji pielęgniarek powinno dotyczyć w największej mierze edukacji zdrowotnej w zakresie konkretnych chorób oraz profilaktyki, na przykład w obszarze szczepień, w obliczu rosnącego sceptycyzmu wobec nich. Kolejną sferą jest opieka nad pacjentami chorymi przewlekle, wymagającymi konkretnej pomocy w zakresie monitorowania stanu ich zdrowia i pomocy podczas wizyt domowych, jak również przedłużana recept na leki zaordynowane przez lekarza rodzinnego.

Zmiana przepisów mogłaby także skłonić te z pielęgniarek, które już teraz posiadają uprawnienia do wypisywania recept, do korzystania z nich w sposób bardziej aktywny. Aktualnie w Polsce takimi uprawnienia mi dysponuje około 20 tys. pielęgniarek, ale jedynie 2 tys. faktycznie z nich korzysta.

Niechęć w tym względzie budzi konieczność wzięcia na siebie dodatkowej odpowiedzialności, między innymi za niewłaściwe wypełnienie recepty, co może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Co ważne, wprowadzenie instytucji porady pielęgniarskie wiązać się będzie również z dodatkowym wynagrodzeniem dla osoby jej udzielającej, co także powinno stanowić zachętę do korzystania z nowych uprawnień. Zdaniem ekspertów wprowadzenie nowych przepisów w pełni będzie jednak możliwe dopiero, gdy do pracy trafi najmłodsze pokolenie pielęgniarek kształconych w kierunku umiejętności ujętych w nowych przepisach. 

  1. M. Sygut, Resort zdrowia: w połowie 2020 roku porada pielęgniarska trafi do podstawowej opieki, "rynekzdrowia.pl" [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Resort-zdrowia-w-polowie-2020-roku-porada-pielegniarska-trafi-do-podstawowej-opieki,203238,14.html, [dostęp:] 26.02.2020.
  2. RCL/Rynek Zdrowia, Projekt rozporządzenia ws. porady pielęgniarskiej w ramach POZ, "rynekzdrowia.pl" [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Projekt-rozporzadzenia-ws-porady-pielegniarskiej-w-ramach-POZ,203237,2.html, [dostęp:] 26.02.2020.
  3. PW/Rynek Zdrowia, Porada pielęgniarska w POZ zdaniem lekarzy: potrzebna, ale nie wchodźmy wzajemnie w kompetencje, "rynekzdrowia.pl" [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Porada-pielegniarska-w-POZ-zdaniem-lekarzy-potrzebna-ale-nie-wchodzmy-wzajemnie-w-kompetencje,203155,8,3.html, [dostęp:] 26.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij