Jakość słuchu można badać, obserwując wzrok
Katarzyna Szulik

Jakość słuchu można badać, obserwując wzrok

Jak zbadać słuch u osób, które nie mogą opisać swoich wrażeń? Wbrew pozorom lekarze dosyć często stają przed takim wyzwaniem, chociażby, badając małe dzieci lub osoby które z różnych względów mają problemy z komunikowaniem się. Jak się okazuje, w takich sytuacjach z pomocą przyjść może obserwacja rozszerzania się źrenic u danej osoby. Skuteczność tej metody sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie. 

Test wzrokowy, wynik słuchowy

Pomysł na nową metodę badania słuchu podsunęły naukowcom sowy, których źrenice rozszerzają się w reakcji na dźwięki. Postanowili oni sprawdzić, czy ludzkie oko może reagować podobnie i w tym celu wykorzystali technologię eye-trackingu, za pomocą której zbadali reakcje na dźwięki 31 osób, u których nie stwierdzono ubytków słuchu.

Uczestnicy przechodzili standardowy test słuchowy, podczas którego towarzyszyła im kamera śledząca ruchy ich źrenic. Dodatkowo fakt usłyszenia każdego kolejnego dźwięku (ich częstotliwość była zróżnicowana) musieli potwierdzić przy użyciu przycisku, a przy okazji musieli także patrzeć na monitor komputera, na którym pojawiała się kropka, która od czasu do czasu przemieniała się w znak zapytania. Gdy tak się działo, każdy uczestnik musiał powiedzieć, czy przy okazji usłyszał dźwięk. Znak zapytania pojawiał się w losowych odstępach czasu tak, by badani nie nastawiali się i nie wyostrzali słuchu w konkretnych momentach, co mogłoby zaburzyć wyniki testu. 

Jak się okazało, rozszerzenie źrenic u uczestników badania następowało w chwili naciśnięcia przycisku, a więc usłyszenia dźwięku. Zaobserwowano, że źrenice zaczęły się rozszerzać po upływie ćwierci sekundy od usłyszenia dźwięku. To zdaniem badaczy świadczy o relacji przyczynowo–skutkowej między dźwiękiem a reakcją źrenicy. 

Jak przebiega standardowe badanie słuchu?

Metoda ta pozostaje oczywiście mniej precyzyjna w stosunku do standardowych badań słuchu, których uczestnicy są w stanie opisać swoje wrażenia. Obecnie w tym celu stosuje się między innymi: audiometrię tonalną, audiometrię mowy służącą ocenie zdolności jej rozumienia, badanie progu dyskomfortu, związane z pomiarem wartości ciśnienia akustycznego czy tympanometrię polegającą na badaniu ucha środkowego pacjenta za pomocą specjalistycznej sondy.

Każda z tych metod wymaga jednak jasnej reakcji ze strony badanego, dlatego metoda polegająca na śledzeniu ruchów źrenicy może okazać się przydatna w kontekście badań na bardzo podstawowym poziomie. Dzięki niej można zbadać słuch dzieci, skorzystają z niej także osoby po udarze, sparaliżowane z innych względów, bądź dotknięte poważnymi problemami rozwojowymi lub intelektualnymi, które uniemożliwiają samodzielną i obiektywną ocenę jakości słuchu. 

Powiązane produkty

Zdrowa dieta sprzyja dobrej jakości słuchu

Chcąc zachować słuch w dobrej kondycji, warto pomyśleć o zmianie diety. Badacze z Brigham and Women's Hospital odkryli, że u kobiet odżywiających się zdrowo, ryzyko utraty słuchu z przyczyn nabytych jest znacznie niższe niż u tych, które nie przestrzegały reguł zdrowego odżywiania się. Mowa o kobietach w podeszłym wieku, z którym wiąże się pogorszenie słyszenia, co oznacza, że poprzez modyfikację diety możemy zapobiec temu zjawisku lub odsunąć je w czasie.

Wcześniejsze badania dowiodły, że włączenie do diety dużych ilości karotenoidów obecnych w marchewkach, pomarańczach czy dyni, jak również kwasu foliowego oraz długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 (obecnych między innymi w rybach morskich) również może opóźnić utratę słuchu lub zmniejszyć ich skalę.

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie analizy danych zbieranych przez 20 lat, a z obserwacji wynika, że zdrowa dieta pozwalała zmniejszyć ryzyko pogorszenia jakości słuchu nawet o 25 do 30 proc., w zależności od rodzaju dźwięków.

  1. A. Bala, E. A. Whitchurch, T. Takahashi, Human auditory detection and discrimination measured with the pupil dilation response, “Journal of the Association for Research in Otolaryngology” 2019, doi:10.1007/s10162-019-00739-x, [dostęp:] 14.01.2020.
  2. A. Sandoiu, Testing hearing by looking at the eyes, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327462.php#1, [dostęp:] 14.01.2020.
  3. S. G. Curhan, Ch. Halpin, M. Wang i in., Prospective study of dietary patterns and hearing threshold decline, „American Journal of Epidemiology” 2019; DOI: 10.1093/aje/kwz223, [dostęp:] 14.01.2020.
  4. Brigham and Women's Hospital, Hear this: healthful diet tied to lower risk of hearing loss, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191118190855.htm, [dostęp:] 14.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij