Nowe metody zapobiegania porodom przedwczesnym
Katarzyna Szulik

Nowe metody zapobiegania porodom przedwczesnym

Skąd kobiecy organizm wie, że rozpoczyna się akcja porodowa? Naukowcy poszukiwali odpowiedzi na to pytanie od lat, podejrzewając, że płód i matkę musi łączyć system komunikacji sygnalizujący kobiecie jego potrzeby. Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu w Teksasie, rolę pośrednika między nimi pełnią związki chemiczne zwane egzosomami, których monitoring może pomóc objąć przebieg ciąży i porodu dokładniejszą kontrolą.

Komunikację umożliwiają egzosomy

Zespół z USA, prowadzący badania wspólnie z naukowcami z Korei Południowej, już wcześniej zidentyfikował egzosomy jako czynniki umożliwiające komunikację na linii matka — płód. Przedmiotem nowego badania było znalezienie sposobu na wykorzystanie tej wiedzy w celu lepszego monitoringu stanu zdrowia dziecka.

Egzosomy są niezbędne między innymi do rozpoczęcia akcji porodowej o czasie, a więc w chwili, gdy organy dziecka są w pełni ukształtowane, a co za tym idzie, jest ono gotowe do przyjścia na świat i rozpoczęcia życia poza organizmem matki. Poznanie specyfiki tej komunikacji mogłoby między innymi pomóc w przewidywaniu przedwczesnych porodów stanowiących czynnik ryzyka dla zdrowia i życia dziecka.

Oświetlona droga komunikacji

By sprawdzić mechanizm działania egzosomów naukowcy przeprowadzili eksperyment na modelu zwierzęcym. W tym celu dokonano modyfikacji genetycznej organizmów myszy tak, by ich egzosomy stały się fluorescencyjne na użytek obserwacji pod mikroskopem. Posłużono się dwoma kolorami — czerwonym i zielonym, by w ten sposób móc odróżnić związki chemiczne obecne w organizmach matki i płodu. Ich obserwacja pokazała, że egzosomy dziecka przenikają do organizmu matki, łącząc się z jej molekułami, dzięki czemu następuje komunikacja. Naukowcom udało się zaobserwować ten proces, pobierając niewielkie próbki krwi, a każdy taki kontakt wywoływał możliwe do zauważenia zmiany w funkcjonowaniu płodu. Taki kontakt jest więc nie tylko możliwy i regularny, ale ma także bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie dziecka w łonie matki.

Ta wiedza ma pomóc naukowcom w opracowaniu leku opartego o egzosomy, który w założeniu miałby zapobiegać przedwczesnym porodom. Ich przyczyna leży w powstawaniu stanu zapalnego w płodzie. Gdyby skuteczność leku została potwierdzona, mógłby on pomóc zapobiec śmierci nawet miliona noworodków.

Polecane dla Ciebie

Sok z granatu poprawia funkcjonowanie mózgu noworodków

Kolejnym poważnym zagrożeniem dla zdrowia noworodków jest ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego, które również wiąże się z przedwczesnym porodem. Jego rezultatem są narodziny dziecka o masie urodzeniowej znacznie niższej od standardowej, co może skutkować szeregiem konsekwencji zdrowotnych, rozwojowych i behawioralnych. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego leku na ten syndrom, jednak nawet dzieci nim dotknięte można ochronić przed częścią jego konsekwencji. Lekarze z Brigham and Womens Hospital sugerują, że pomocne w ochronie mózgu dzieci z ograniczonym wzrostem wewnątrzmacicznym może być picie soku z granatów podczas ciąży.

Pozytywny wpływ wspomnianego owocu miałby wynikać z wysokiej zawartości polifenoli. Związki te, należące do grupy przeciwutleniaczy, są w stanie przekroczyć barierę krew — mózg i ochronić go przed chorobami neurodegeneracyjnymi, co wykazały badania na modelu zwierzęcym. Do eksperymentu mającego sprawdzić wpływ picia soku z granatów na mózgu nienarodzonych dzieci zaangażowano 78 matek, które otrzymywały niecałe 250 ml soku z granatu (odpowiednik jednej szklanki) każdego dnia, aż do chwili porodu (uczestniczki znajdowały się na różnych etapach ciąży). Kobiety z grupy kontrolnej dostawały placebo pozbawione polifenoli. Po porodzie naukowcy zbadali mózgi dzieci pod kątem ich struktury i funkcjonalności.

Jak się okazało, mózgi dzieci, których matki piły sok z granatów, rozwijały się lepiej między innymi pod kątem lepszego przepływu krwi.

Wspomniana próba jest zbyt mała, by móc wyciągać wnioski populacyjne, jednak potwierdza, że przyjmowanie polifenoli podczas ciąży wpływa również na płód, a efekty ekspozycji są pozytywne.

  1. S. Sheller–Miller, K. Choi, Ch. Cho i in., Cre-Reporter Mouse Model to Determine Exosome Communication and Function during Pregnancy, „American Journal of Obstetrics and Gynecology”, 2019; DOI: 10.1016/j.ajog.2019.06.010.
  2. University of Texas Medical Branch at Galveston, Scientists unlock secrets of maternal/fetal cellular communication during pregnancy, „ScienceDaily”, 21 August 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190821142731.htm>.
  3. Brigham and Women's Hospital, Can pomegranate juice protect the infant brain? „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/bawh-cpj082019.php, [dostęp:] 22.08.2019 r.
  4. L. G. Matthews, Ch. D. Smyser, S. Cherkerzian i in., Maternal pomegranate juice intake and brain structure and function in infants with intrauterine growth restriction: A randomized controlled pilot study, „PLOS ONE”, 2019; 14 (8): e0219596 DOI: 10.1371/journal.pone.0219596.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij