
Nowe metody zapobiegania porodom przedwczesnym
Komunikację umożliwiają egzosomy
Zespół z USA, prowadzący badania wspólnie z naukowcami z Korei Południowej, już wcześniej zidentyfikował egzosomy jako czynniki umożliwiające komunikację na linii matka — płód. Przedmiotem nowego badania było znalezienie sposobu na wykorzystanie tej wiedzy w celu lepszego monitoringu stanu zdrowia dziecka.
Oświetlona droga komunikacji
By sprawdzić mechanizm działania egzosomów naukowcy przeprowadzili eksperyment na modelu zwierzęcym. W tym celu dokonano modyfikacji genetycznej organizmów myszy tak, by ich egzosomy stały się fluorescencyjne na użytek obserwacji pod mikroskopem. Posłużono się dwoma kolorami — czerwonym i zielonym, by w ten sposób móc odróżnić związki chemiczne obecne w organizmach matki i płodu. Ich obserwacja pokazała, że egzosomy dziecka przenikają do organizmu matki, łącząc się z jej molekułami, dzięki czemu następuje komunikacja. Naukowcom udało się zaobserwować ten proces, pobierając niewielkie próbki krwi, a każdy taki kontakt wywoływał możliwe do zauważenia zmiany w funkcjonowaniu płodu. Taki kontakt jest więc nie tylko możliwy i regularny, ale ma także bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie dziecka w łonie matki.
Ta wiedza ma pomóc naukowcom w opracowaniu leku opartego o egzosomy, który w założeniu miałby zapobiegać przedwczesnym porodom. Ich przyczyna leży w powstawaniu stanu zapalnego w płodzie. Gdyby skuteczność leku została potwierdzona, mógłby on pomóc zapobiec śmierci nawet miliona noworodków.
Polecane dla Ciebie
Sok z granatu poprawia funkcjonowanie mózgu noworodków
Kolejnym poważnym zagrożeniem dla zdrowia noworodków jest ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego, które również wiąże się z przedwczesnym porodem. Jego rezultatem są narodziny dziecka o masie urodzeniowej znacznie niższej od standardowej, co może skutkować szeregiem konsekwencji zdrowotnych, rozwojowych i behawioralnych. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego leku na ten syndrom, jednak nawet dzieci nim dotknięte można ochronić przed częścią jego konsekwencji. Lekarze z Brigham and Womens Hospital sugerują, że pomocne w ochronie mózgu dzieci z ograniczonym wzrostem wewnątrzmacicznym może być picie soku z granatów podczas ciąży.
Pozytywny wpływ wspomnianego owocu miałby wynikać z wysokiej zawartości polifenoli. Związki te, należące do grupy przeciwutleniaczy, są w stanie przekroczyć barierę krew — mózg i ochronić go przed chorobami neurodegeneracyjnymi, co wykazały badania na modelu zwierzęcym. Do eksperymentu mającego sprawdzić wpływ picia soku z granatów na mózgu nienarodzonych dzieci zaangażowano 78 matek, które otrzymywały niecałe 250 ml soku z granatu (odpowiednik jednej szklanki) każdego dnia, aż do chwili porodu (uczestniczki znajdowały się na różnych etapach ciąży). Kobiety z grupy kontrolnej dostawały placebo pozbawione polifenoli. Po porodzie naukowcy zbadali mózgi dzieci pod kątem ich struktury i funkcjonalności.
Wspomniana próba jest zbyt mała, by móc wyciągać wnioski populacyjne, jednak potwierdza, że przyjmowanie polifenoli podczas ciąży wpływa również na płód, a efekty ekspozycji są pozytywne.