Beta hCG — jak interpretować wyniki gonadotropiny kosmówkowej?
Łukasz Stelmaszczyk

Beta hCG — jak interpretować wyniki gonadotropiny kosmówkowej?

Beta hCG to jeden z najwcześniej wykrywanych hormonów pojawiających się we krwi i w moczu podczas ciąży, dlatego kojarzony jest zwłaszcza z testami ciążowymi. Jednak określenie jego stężenie wykorzystywane jest również m.in. do diagnostyki ciąży pozamacicznej, wielopłodowej, a także w badaniach prenatalnych w kierunku wad płodu.

  1. Co to jest beta hCG?
  2. Test beta hCG
  3. Badanie poziomu beta hCG z krwi
  4. Poziom beta hCG - interpretacja wyników
  5. Kiedy jeszcze oznacza się beta hCG?

Co to jest beta hCG?

Hormon hCG, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa produkowany jest w trakcie ciąży przez komórki trofoblastu (struktury występującej w I trymestrze ciąży, odpowiedzialnej za odżywianie zarodka; potem tworzy się z niej łożysko). Wyróżnia się formę alfa i beta hCG. Zadaniem hCG jest utrzymanie ciałka żółtego, czyli rodzaju struktury, która po zapłodnieniu powstaje w jajniku i odpowiada głównie za syntezę progesteronu, odpowiedzialnego z kolei za podtrzymanie ciąży w jej początkowym okresie. Na późniejszym etapie funkcję produkcji progesteronu przejmuje odpowiednio wykształcone łożysko. Oznaczenia podjednostki beta hCG, z którymi może spotkać się pacjentka to: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG.

Test beta hCG

Oznaczenie stężenia podjednostki beta hCG jest jedną z podstawowych metod diagnostyki ciąży. Można go oznaczyć już na początku drugiego tygodnia po implantacji zarodka. Aby określić poziom hormonu w moczu, wystarczy zakupić w aptece test, a następnie nanieść na niego odpowiednią ilość moczu w specjalnie oznaczone miejsce (testy różnych producentów różnią się sposobem wykonania, ale do każdego testu dołączona jest instrukcja).

Test beta hCG najlepiej wykonać z samego rana, ponieważ największe stężenie beta hCG znajduje się w moczu po nocy — wzrasta wtedy prawdopodobieństwo wykrycia wczesnej ciąży.

W przypadku wykonania testu w późniejszym okresie ciąży, pora dnia nie ma aż tak istotnego znaczenia, ponieważ stężenie beta hCG się zwiększa. Należy pamiętać, że domowe testy ciążowe mają skuteczność około 95 proc. — można otrzymać wynik fałszywie dodatni, to znaczy, że może pojawić się oznaczenie sugerujące ciążę u kobiety, która w ciąży nie jest. Może również wyjść wynik fałszywie ujemny, czyli taki, który sugeruje, że kobieta będąca w rzeczywistości w ciąży, według wyniku testu w niej nie jest. W przypadku wątpliwości można odczekać kilka dni i wykonać test ponownie.

Powiązane produkty

Badanie poziomu beta hCG z krwi

Można również udać się do laboratorium i oznaczyć stężenie beta hCG w surowicy krwi. Metoda ta jest o wiele dokładniejsza i obarczona dużo mniejszym ryzykiem błędu. Według norm większości laboratoriów wynik testu ciążowego jest pozytywny, gdy stężenie hormonu beta hCG przekroczy 5 mIU/ml. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa, pamiętając jednak o tym, że pęcherzyk ciążowy jest widoczny w badaniu ultrasonograficznym w macicy wówczas, gdy stężenie beta hCG jest na poziomie minimum 1000–1200 mIU/ml, czyli w 5.–6. tygodniu ciąży. Pewnym potwierdzeniem ciąży jest stwierdzenie zarodka w jamie macicy wraz z uwidocznieniem czynności serca płodu — jest to możliwe, gdy upłynie minimum 6 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach czas ten może się wydłużyć).

Przyrost beta hCG jest stopniowy. W prawidłowej, pojedynczej ciąży wzrasta o 66–100 proc. w ciągu 48 godzin. Największe stężenie osiąga między 60. a 90. dniem ciąży, czyli między 9. a 12. tygodniem, po czym jego stężenie się zmniejsza. Od około 14.–16. tygodnia utrzymuje się na poziomie 10–20 proc. wartości maksymalnej.

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów beta hCG, które pozwalają na obliczenie procentowego przyrostu beta hCG. Bywają pomocne, ale należy do nich podchodzić z dystansem.

Poziom beta hCG - interpretacja wyników

Normy beta hCG dla prawidłowo rozwijającej się ciąży pojedynczej:

Tydzień ciąży

Normy beta hCG (mIU/ml)

3–4

9–130

4–5

75–2600

5–6

85–20800

6–7

4000–100200

7–12

11500289000

12–16

18300–137000

16–29

140053000

29–41

94060000

Jeżeli wartości poziomu beta hCG są niższe, niż wynika to z wieku ciążowego oraz powyższej tabeli, oznaczać to może błąd w ustaleniu wieku ciążowego (niedokładność lub pomyłkę przy określeniu pierwszego dnia ostatniej miesiączki), inny termin wystąpienia owulacji i samego zapłodnienia (u kobiet z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi). Może to również niestety oznaczać nieprawidłowości ciążowe, takie jak zagrażające poronienie lub ciąża pozamaciczna. Zbyt wysokie stężenia beta hCG mogą być spowodowane ciążą mnogą (mogą w przypadku takiej ciąży 3–10 razy przekraczać wartość dla ciąży pojedynczej) lub nowotworami pochodzenia trofoblastycznego.

Kiedy jeszcze oznacza się beta hCG?

Poza rozpoznawaniem wczesnej ciąży, oznaczenie poziomu stężenia beta hCG oraz jego zmian w czasie jest wykorzystywane w celu diagnostyki ciąży pozamacicznej, wielopłodowej oraz przy monitorowaniu dobrostanu wczesnej ciąży. Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej jest również wykorzystywana, obok białka PAPP–A, w teście podwójnym służącym do diagnostyki prenatalnej wad płodu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania hormonalne- kiedy i jakie powinno się zrobić?

    Jednym z układów naszego organizmu jest układ hormonalny, nazywany inaczej układem endokrynnym lub też endokrynologicznym. Układ hormonalny składa się z dużej ilości gruczołów dokrewnych oraz wyspecjalizowanych komórek, które odpowiedzialne są za produkcje różnego rodzaju hormonów. Praktycznie każdy hormon spełnia w naszym organizmie inną funkcje, a wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi hormonami oraz ich wydzielanie podlega kontroli na drodze sprzężeń zwrotnych, jak również dodatkowo regulacji ze strony układu nerwowego.

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Czy można cokolwiek zrobić, gdy mamy problemy z zajściem w ciążę? Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

  • Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę? Kiedy jest za późno?

    Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Śmieciowe jedzenie może powodować bezpłodność

    O zaletach płynących ze zdrowej, zbalansowanej i bogatej w warzywa i owoce diety nie trzeba nikogo przekonywać, ale amerykańscy naukowcy dostarczają kolejnych argumentów za jej przestrzeganiem. Zgodnie z ich badaniami częste jedzenie fast-foodów zmniejsza płodność kobiet, natomiast dieta bogata w warzywa i owoce zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

  • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij